a

Bitmain Kurucu Ortağı Şirketi Satın Almak İstiyor!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Bitmain’de yaşanan iç sıkıntılar, madenci devinin kurucu ortaklarından biri olan ve en büyük hissedarı Micree Ketuan Zhan’ın Jihan Wu ve gayrı yatırımcıların elinde olan payları 4 milyar dolara satın alma teklifi ile devam ediyor.

Kurucu ortak Zhan, Bitmain’in öteki hissedarı Jihan Wu’nun iğneleyici bir bildirisini yayınladı ve şirketi büsbütün satın almayı teklif etti.

Çinli medya kuruluşu Jinse’ye 21 Haziran tarihinde verilen bir belgeye nazaran Zhan an itibarıyla Bitmain’in paylarının %36’sına sahip olduğunu argüman ediyor. Ayrıyeten Bitmain’in Pekin’de bulunan ofislerinin kontrolüde Zhan’ın elinde. Bu mevcut pay orantısıyla birlikte, Zhan’ın şirket içi oylama gücü %60 cıvarında.

Yayınlanan belgeler Zhan’ın, Wu ve gayrı yatırımcıların bütün paylarını 4 milyar dolara satın almaya istekli olduğunu gösteriyor.

Denetim Savaşı Bitmain’in kurucu ortağı, Wu’nun Ekim 2019’da şirketin denetimini ele geçirmek emeliyle Zhan’ı şirketin dışında bıraktığında en büyük hissedar konumundaydı. Zhan o periyotlarda bu olayı “yasadışı bir formda şirkete el koyma” olarak nitelendirmişti.

Zhan şirketten uzaklaştırıldıktan sonra, Bitmain Zhan’ın yasal bir temsilcisi olarak hareket etme, şirket çalışanlarına bildirim göndermek ve talimat verme hakkının olmadığını belirterek bir bildiri yayınladı. Ayrıyeten Zhan’a karşı bu durumlardan ötürü yasal süreç başlatıldı.

Zhan ise bu duruma bir halde karşılık verdi ve durumunu geri kazanmak ismine Bitmain’in çeşitli kurum ve kuruluşlarına karşı davalar açtı. Zhan, Wu’yu işletme ruhsatının fizikî bir kopyasını çalmak, şirket varlıklarını gizlemek ve şirket için söylentiler yaymak üzere sebepler ile suçluyor.

Wu’nun yönettiği Bitmain şirketinin denetiminde olmasına karşın, Zhan Mayıs ayında şirketin Pekin ofisini fedailer yardımıyla devraldı.

Zhan yaşanan bu olaylardan sonra Wu’ya müzakere yapmak istediğini ve bu formda savaşmak mahalline hukukun üstünlüğüne güvendiğini söyledi.

Bitmain Üretim Hattı Etkilendi Bu güç mücadelesi ile bir arada şirket, AntMiner T17’ler yüzünden yaşadığı arıza meseleleri üzere kimi meselelerle karşı zıdda kaldı. Bitmain geçtiğimiz günlerde yeni nesil cihazı T19’u piyasaya sürmesine karşın evvelki modeller ile birebir çipler kullanıldı. Bunun sebebi muhtemelen, Zhan’ın akrabalarının işlettiği Bitmain fabrikasının çip tedariğini askıya alması.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayınlanmıştır

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Scam Girişim PlusToken’in Ether’leri Harekete Geçti! 190 Milyon $