DOLAR

32,7843$% 0.04

EURO

35,2146% 0.04

GRAM ALTIN

2.456,34%-0,04

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

TAM ALTIN

15.697,00%1,80

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Spor
  • Bitlis’teki Muay Thai ve Kick Boks sporcuları içtimaî arayı koruyarak maçlara hazırlanıyor

Bitlis’teki Muay Thai ve Kick Boks sporcuları içtimaî arayı koruyarak maçlara hazırlanıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Bitlis’te Muay Thai ve Kick Boks ulusal sporcuları korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle ara verdikleri antrenmanlarına toplumsal arayı koruyarak tekrar başladılar.

Korona virüs nedeniyle spora ara veren ulusal sporcular 2,5 aylık müddette meskenlerinden çalışmalara devam ederek Türkiye ve Yerküre Şampiyonası’na hazırlandılar. Tüm yerkürede olduğu üzere Türkiye’yi de tesiri altına alan korona virüs salgını münasebetiyle, önlem hedefli olarak salon sporuna ara veren Muay Thai ve Kick Boks sporcuları, sıradanlaşma süreciyle birlikte toplumsal ara kurallarına uyarak salon sporlarına başladı. Korona virüs salgının yayılmaması önlemleri kapsamında, 16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle spor salonlarındaki faaliyetlere süreksiz bir mühlet ara verilmişti. Yaklaşık 3 ay salon sporuna ara vermek zorunda kaldıklarını söyleyen Kick Boks ve Muay Thai Şark Anadolu Ortam Yöneticisi Ömer Uğur, sporcuların kendi konutlarında ara vermeden spor yapmaya devam ettiklerini belirtti. Çetin bir süreçten geçtiklerini söz eden Ömer Uğur, “9 Mart’tan itibaren Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve Gençlik Spor Bakanlığımızın çıkardığı yönetmelikler doğrultusunda spor salonlarımız kapatıldı. Biz 2,5 aydır bir araya gelip spor yapamıyorduk. Sporcularımız spor salonlarımızı çok özlemişlerdi. Yalnız pandemi devrini de bir halde fırsata çevirmemiz gerekiyordu. Meskenlerinde sporcularımıza online antrenmanlar yaptırdık. Şu an olağanlaşma sürecindeyiz ve belirlenmiş olan önlemler ile kurallar çerçevesinde salondaki sporlarımıza başladık” dedi.

“Maçlar nasıl olacak bilemiyorum”

Ulusal Ekip Antrenörü de olan Ömer Uğur, “Sporcularımız bu süreçte bile sporu bırakmadılar. Şuan salondalar ve çok memnunlar. 1 Haziran itibari ile kimi branşlarımıza spor yapılabilir müsaadesi çıktı. Biz de salon sporumuza kaldığımız yandan devam ediyoruz. Kick Boks Federasyonu ve Muay Thai Federasyonu ile ortak çalışıyoruz. Hem Kick Boks, hem de Muay Thai çalışıyoruz. Kick Boks Ağustos ve Eylül ayına maçlar bıraktılar. Yerküre Şampiyonası tarihi de belirlenmiş. İnşallah Yerküre bu illetten kurtulur ve bu maçlarımıza da gideriz. Burada çevre aralık ve öteki kurallara uyarak antrenmanlarımızı yapıyoruz. Buna biraz daha dikkat edeceğiz. İnşallah, temmuz ayının ortalarında külliyen kurtulur, maçlarımıza sağlam bir halde hazırlanırız. Biz teğe bir temas olmadan idman yapıyoruz, maçlar nasıl olacak, onu bilmiyorum. Burada spora devam eden 15 ulusal sporcumuz var. Korona virüs süreci ulusal sporcularımızı bed etkiledi. Meskende ne kadar antrenman yapsan da, günde gelgelelim 20 yahut 30 dakika çalışabilirsin. Bir odada, beton tabanda ve tek başına çalışıyorsun. Kimse sana lapa tutamıyor, kimseyle maç yapamıyorsun, kum torbasında çalışamıyorsun, o yüzden istenilmeyen etkileniyorlar. Lakin İnşallah biz bu iki ay içinde hazırlanacağız, toparlanacağız ve tekrar ulusal kadroya hazır halde geleceğiz. Burada bütün sporcuları birebir anda idmana almıyoruz. 10 yahut 12 kişilik kümeler halinde çevre arayı koruyarak buradaki 120 metrekare meydana sahip salonumuzda çalışıyoruz. Bakanlık 6 metrekareye sporcu alabilirsiniz demişti, biz bunu 10 metrekarede bir sporcu haline getirdik. Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor, zira sporcuların kuvveti çok değerli. Kuvvetleri tarafında lakin hanelerdeki ebeveynler salgından zarar vermesinler diye dikkat ediyoruz” diye konuştu.

Salondaki spora katılan ve toplumsal arayı koruyarak idman yapan Muay Thai ve Kick Boks Ulusal sporcusu Hasan Eripek ise “Yaklaşık 2,5 aydan sonra spor salonlarına geri döndük. Burada çevre uzaklık kurallarına uyarak sporumuza devam ediyoruz ve önümüzdeki müsabakalarımıza hazırlanıyoruz. Türkiye Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası’na hazırlanmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Muay Thai sporcularından Tuğçe Korkmaz da, “Dünyayı tesirine alan salgından ötürü maçlara ve antrenmanlara ara vermiştik. Antrenmanlara kaldığımız mekandan devam etmeye başladık. Içtimaî arayı koruyarak antrenman yapıyoruz ve maçlara hazırlanıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ahmet Ağaoğlu’na Kemal Danabaş’tan karşılık