DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Bingöllü ünlü sanatkardan Bingöl’de yaşanılan kadına şiddete sert reaksiyon

Bingöllü ünlü sanatkardan Bingöl’de yaşanılan kadına şiddete sert reaksiyon

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Bingöl’de engelli bir kadına eşi tarafından uygulanan şiddete bir reaksiyon de aslen Bingöllü olan sanatçı Abdurrahman Delen’den geldi.

Ekranda gördüğü şiddet olayına sert reaksiyon gösteren usta sanatçı Abdurrahman Delen, “Bu üzücü olayı kınıyorum. Ben de bir Bingöllü hemşehrileri olarak bu olayın akabinde büyük bir hüzün içindeyim. Biliyorsunuz kadına şiddete karşı yazdığım şiirler var. Ben şiddetin her türlüsüne karşıyım. Bir erkek olarak, bizlerin bu kadar vahim işleri yapmamamız gerekiyor. Biraz daha akıllı, mantıklı ve gerçek hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Kadının; ana, bacı, eş olduğunu hatırlatan Delen, “Ben bu cins agresif olaylara karşıyım. Lakin asıl hüznüm kendi memleketim olan Bingöl’de bu türlü bir olayın yaşanması beni her şeyden önce o yörenin bir insanı olarak çok üzdü. O anları izledikçe kahroldum” tabirlerini kullandı.

Türkiye’de kadına yönelik şiddet olaylarının sıklıkla yaşandığına işaret eden Delen, “Neden iki insan karşılıklı oturup da anlaşamıyor? Bakıldığında, bir erkeğin fiziki gücü bir kadına çok rahat yetiyor aslında. Ülkemizde kadınlar neden ölüyor, neden öldürülüyor” diye sordu.

Evli çiftlerin anlaşamamaları sonucunda ayrılıp, boşanabilmelerinin pek doğal olduğunu söyleyen ünlü sanatçı Abdurrahman Delen, “Anlaşamazsan boşanırsın olur biter. İnsan öldürmek son derece vahim bir durumdur. Kadın olsun, eş olsun, kardeş olsun, anne olsun bu cins olaylara sık sık medya aracılığıyla şahit olmak çok üzücü. Hatta son dönemlerde baktığınızda, evlatların annelerini öldürdüklerine bile şahit olabiliyoruz. Bu nasıl bir cinnettir ki bunu geçiriyoruz? Meğer geçmişe bakıldığında Anadolu’da bu cins olaylar pek sık yaşanmıyordu. Zira kadına hürmet vardı. Biz ne zaman bu bedelimizi yitirdik” dedi.

Yalnızca kadına değil, erkeğe de, hayvana ya da rastgele bir canlıya yönelik her türlü şiddetin kabul edilemez olduğunu belirten Delen, “Bence şiddet uygulayacak herkes en azından bir sefer, bu şiddeti uygulamasının akabinde başına gelebilecekleri düşünmelidir. Kadın; anadır. Kadın; bacıdır. Kadın; eştir. Kadın sevse vezir eder kocayı, kadın; konutta tüttürür bacayı. Kadınsız bir dünya yaşanmaz olur” sözlerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yakın arkadaşları ölüm bile ayıramadı