fbpx
a
reklam bursa seo hizmetleri

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir? 5 Dakikada Öğrenin!

Beyin tümörü belirtileri çok karmaşıktır ve herhangi bir tümör beyne bu kadar zarar veremez. Kötü huylu ise, son derece tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. Beyin tümörü, beyne baskı yapmasına ve nöronlara zarar vermesine neden olur. Kötü huylu veya iyi huylu olsun, bir beyin tümörü, her zaman bir beyin tümörü hastasını mutlaka öldüreceğinden, acil tıbbi müdahale ve acil tedavi gerektirir. Fakat beyin tümörü tedavisi nedir? Beyin tümörü ameliyatı nasıl gerçekleşir? Beyin tümörü neden olur? Beyin tümörü öldürür mü? bütün bunları yazıda cevaplandıracağız.

Beyin tümörü belirtileri genellikle diğer beyin rahatsızlıklarının ortak belirti ve semptomlarıyla karıştırılır, bu nedenle bunları anlamak önemlidir. Beyin hücreleri anormal şekilde büyümeye başladığında bir beyin tümörü oluşur. Bunlar ayrıca beynin kendi içinde başlayan birincil tümörler ve beynin dışındaki mevcut beyin tümörlerinden yayılan ikincil veya alt klinatal beyin tümörleri olarak sınıflandırılabilir.

Türü ne olursa olsun, tüm beyin tümörleri beyin hücrelerinde ve işlevinde ciddi hasara neden olma potansiyeline sahiptir. Bazı durumlarda tedavi başlayana kadar ölmeyebilirler bile.

Beyin Tümörü Neden Olur?

Birçok beyin tümörü türü, semptomlarını erken yaşta göstermeye başlar. Bununla birlikte, bazı tümörler yaşamda çok sonrasına kadar belirtilerini göstermeye başlamaz. Sadece üç yaşındayken beyin tümörü olan bazı çocuklar var. Ayrıca, bazı çocuklar semptomları ilk kez sadece iki yaşındayken yaşarlar. Bazı çocuklar semptomları yalnızca bir kez yaşarken, diğerleri tüm yaşamları boyunca bu koşullardan muzdariptir.

Bir kişide beyin tümörü olduğunda, bazı beyin ve omurilik tümörleri türleri belirgin semptomlar üretmez. Öte yandan, diğer beyin ve omurilik tümörleri türleri çok çeşitli semptomlar üretir. Bazı semptomlar:

 • nöbetler
 • bilinç kaybı
 • solunum problemleri
 • işitme veya görme güçlükleri
 • baş ağrıları
 • yorgunluk
 • depresyon
 • bağırsak veya mesane problemleri
 • konuşma güçlükleri
 • şiddetli ağrı

Bu semptomları yaşamanın yanı sıra, beyin ve omurilik tümörü olan diğer kişiler, sinirlilik, konsantrasyon azalması, depresyon, konuşma sorunları, motor sorunlar ve yutma güçlüğü gibi anormal davranışlar da sergileyebilir.

beyin tumoru neden olur
beyin tumoru neden olur

Beyin Tümörü Belirtileri

Bazı durumlarda, beyin tümörü belirtileri aniden ortaya çıkabilir ve astım veya alerji gibi diğer bazı sağlık sorunlarının semptomlarına benzer olabilir. Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı yani doktorunuz, semptomları ve başlangıç ​​zamanını dikkatlice analiz etmelidir.

 • baş ağrısı
 • nöbetler
 • sürekli hasta hissetme
 • bulantı ve kusma
 • uyuşukluk
 • hafıza sorunları
 • zihinsel veya davranışsal değişiklikler
 • vücudun bir tarafında güçsüzlük veya felç
 • görme veya konuşma sorunları

Diğer zamanlarda, doktorlar semptomları gerçek saldırıdan haftalar hatta aylar önce tespit edebilir ve beyin tümörü belirtilerini önlemek için önlemler alabilir.

Beyin tümörleri için tiplerine ve yerlerine bağlı olarak birçok farklı tedavi mevcuttur. Bir tür tedavi tümörü çıkarabilir. Bunu yapmanın iki yöntemi vardır – geleneksel beyin tümörü ameliyatı ve bir implant kullanarak ameliyat.

Kanserin türüne ve bulunduğu yere bağlı olarak her iki yöntem de başarılı olabilir. Ameliyattan sonra birçok hasta işitme kaybı, hafıza kaybı veya baş ağrısı gibi yan etkiler yaşar.

Daha genç beyin tümörleri olan hastalar da günlük aktiviteleri öğrenirken veya gerçekleştirirken problem yaşayabilirler. Bu etkiler hafif ila orta ila şiddetli arasında değişebilir ve günlük yaşamı etkileyebilir.

Cerrahi, radyasyon, kemoterapi ve bu tedavilerin bir kombinasyonu, beyin tümörü olan küçük çocukların ve yetişkinlerin benlik duygularını yeniden kazanmalarına yardımcı olmak için sıklıkla kullanılır.

Beyin Tümörü Çeşitleri?

Genel olarak, beyin tümörleri üç yerden birinde başlar:

 • beyin sapı
 • beyincik
 • merkezi sinir sistemi

Beyin sapı, beyin kütlesinin yüzde yirmi beşini oluşturur. Beyincik gözlerinizi, kaslarınızı, reflekslerinizi, yutmanızı, yüz kaslarınızı ve gastrointestinal sistemi kontrol eder. Rolü, dopamin gibi hormonlar üreten bezleri kontrol etmesi dışında, beyin sapının sinir sistemini kontrol etmesine benzer. Kafatasının arkasındaki konumu, tümörlere eğilimli olmadığı anlamına gelir.

Nöronal tümörler beyin sapında veya merkezi sinir sisteminde meydana gelir. Alnın yakınındaki omurga bölgesinde başlama eğilimindedirler. Omurilik, beyin ve vücudun geri kalanı arasındaki iletişimi sağladığından, bu bölgeye verilen hasar ciddi sakatlıklara neden olabilir. Beyin sapı insan hareketinin önemli yönlerini kontrol ettiğinden, bu alana verilen hasar konuşma, yutma, görme, işitme, yargılama ve dengeyi etkileyebilir. Sonuç felç veya tam hareket kaybı olabilir.

İkincil veya alt klinik beyin işlevi, beynin sol tarafında, bölgedeki dopamin eksikliğinden kaynaklanan bir bozukluk olan Parkinson hastalığını içerebilir. Diğer ikincil beyin işlevi türleri arasında alkolizm ve uyuşturucu kullanımı, bipolar ve şizoaffektif bozukluklar gibi psikiyatrik bozukluklar ve kafa yaralanmaları yer alır. Alkol kötüye kullanımı durumunda, alkol kullanımı beslenme ve oksijenin azalmasına yol açarak beyin hücrelerinin ölümüne yol açabilir. Benzer şekilde aşırı ilaç kullanımı da beyin hücrelerini yok edebilir. Psikiyatrik bozukluklar söz konusu olduğunda, bunlar şizofreni ve travma sonrası stres bozukluğunu içerir.

Diğer bir tümör türü, genellikle göz kapağı veya gözün etmoid kısmında bulunan glomus tümörleridir. Bir glomus tümörü tipik olarak gözün bir alanını genişleterek çapraz görme ve görme keskinliği sorunlarına neden olur. Glomus tümörüne neden olan anormal doku kütlesi, beynin veya gözün başka bir bölümünde başlayabilir. Bazı tümörler göze kan sağlayan koroidde başlar. Koroidde bir glomus tümörü bulunursa, gözün yeterli kan ve oksijen alması zorlaştığı için o kişinin görüşü bozulabilir.

beyin tumoru tedavisi
beyin tumoru tedavisi

Beyin Tümörü Tedavisi

Beyin tümörü tedavisi, tümörün tipine, tümörün konumuna ve tümörün boyutuna bağlıdır. Tümör beyin dokusu içindeyse, cerrahi, radyasyon tedavisi, kemoterapi veya bu tedavilerin bazı kombinasyonları kullanılabilir. Tümör beynin dışındaysa cerrahi, radyasyon tedavisi veya bu tedavilerin bir kombinasyonu gerekli olmayabilir. Ancak tümörün vücudun normal hücrelerine yayıldığı tespit edilirse ameliyat gerekebilir.

Verilen tedavi türü, tümörün ciddiyetine ve tam iyileşme olasılığına bağlıdır. Semptomlar hafifse, palyatif bakım önerilir. Bu tür bakım, semptomların daha fazla tedaviye gerek kalmayacak kadar hafif olduğu, ancak tüm koşullar için uygun olmadığı durumlarda kullanılır. Genel olarak, palyatif bakım semptomları hafifletmeye yardımcı olur, ancak hastalığın kendisini iyileştirmez.

Radyasyon tedavisi ve kemoembolizasyon, beyin tümörlerini tedavi etmenin diğer ana yöntemleridir. Radyasyon tedavisi beyindeki hem kanserli hücreleri hem de sağlıklı hücreleri öldürür. Kemoembolizasyon, beyin tümörü hücrelerini dondurmak için sıvı nitrojen kullanan ve yine de bölünmelerine izin veren bir prosedürdür.

Doktorlar kimyasal bir karışım kullanır ve bunu doğrudan beyne enjekte eder. Her iki yöntem de beyin tümörü hastalarının yaşam süresini uzatmak için kullanılmaktadır.

Geleneksel tedavilere yanıt vermeyenler için doktorların uygulayabileceği ilaçlar ve cerrahi işlemler vardır. Beyin tümörü ameliyatının en yaygın yan etkilerinden biri zayıflık veya baş dönmesi hissidir. Beyin tümörü olan bazı kişiler, işitme veya konuşma sorunları, görme değişiklikleri ve görsel halüsinasyonlar yaşarlar.

Ancak yan etkiler nadirdir; Nadir durumlarda rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Durumunuz kötüleşirse bu yan etkiler daha şiddetli hale gelebilir.Kemoterapi ve radyasyon tedavisi de beyin tümörü tedavisinde kullanılır; ancak, genellikle cerrahi için hayatta kalma oranının çok düşük olduğu durumlar için ayrılmıştır.

Ayrıca beyin tümörü belirtileri sonrası yapılacak bu tedavi;

 • kusma
 • saç dökülmesi
 • kabızlık
 • huzursuzluk
 • mide bulantısı
 • ishal
 • ruh hali değişimleri
 • kilo alımı

gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Beyin tümörü ameliyatına devam etmeden önce her bir tedavi seçeneğiyle ilişkili yan etkileri ve komplikasyonları anlamanız önemlidir. Belirtilerinizi doktorunuzla tartışın ve farklı tedavi seçeneklerinin artılarını ve eksilerini iyice tartışın.

Doktorunuzla tartıştığınız tedavi seçeneklerinin olası yan etkileri olabilir. Bu beyin tümörü belirtileri tedavi edilmezse kötüleşebilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Beyin tümörü ameliyatla bile geri dönmeyebilir; Bu olursa, başka tedavi seçenekleri de mevcuttur. İlaçlar ve fizik tedavi genellikle beyin tümörlerinin tedavisinde bir sonraki adımdır.

Cerrahi ancak tüm olası tedavi seçenekleri başarısız olduktan sonra düşünülür. Bu, doktorunuzun kalan potansiyel kanserli hücreleri çıkarmasına izin verecektir.

beyin tumoru ameliyati
beyin tumoru ameliyati

Beyin Tümörü Ameliyatı

Beyin tümörü belirtileri sonrası semptomlar hiç ameliyat gerektirmeyebilir veya sadece kısmen çıkarılabilir. Tümörünüz kanserli veya kötü huylu gibi görünmese bile yine de bir beyin tümörü olduğunu ve beyin cerrahı gibi bir uzman tarafından yakından izlenmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

Bir beyin tümörünü çıkarmanın birkaç yöntemi vardır; bunlar sıvı nitrojen, kriyocerrahi, radyo frekans dalgaları, eksizyon veya bu tekniklerin bir veya daha fazlasının bir kombinasyonunu içerir. Ameliyat yapılırsa, kan beyin görüntüleme ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi testlerin de yapılması muhtemeldir.

Bu testler doktorun tümörün boyutunu, yerini ve ne tür olduğunu belirlemesine yardımcı olacaktır. Tümörün yeri ve boyutu, beyinde nerede bulunduğuna ve hangi tedavi yönteminin kullanıldığına bağlı olacaktır.

Beyin tümörlerinin değişen derecelerde yan etkileri olabileceğinden, tedavi seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşmanız ve olabilecek endişelerini dinlemeniz önemlidir. Burada listelenen tedavi seçenekleri, doktorunuzun önerebileceği pek çok tedavi seçeneğinden yalnızca birkaçıdır.

Aile doktorunuz size daha fazla bilgi verebilmeli ve olabilecek tüm sorularınızı yanıtlayabilmelidir. Radyasyon tedavilerinin çok güçlü olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle yan etkiler yaşarsanız derhal doktorunuza bildirmeniz en iyisidir.

Beyin tümörü baş ağrısı nerede olur,Beyin tümörü belirtileri ekşi,Beyin tümörü Öldürür mü,Beyin tümörü nedir,Tümör belirtileri,İyi huylu tümör belirtileri,Göz arkasındaki beyin tümörü,Beyin tümörü testi,beyin tümörü belirtileri,beyin tümörü,beyin tümörü neden olur,beyin tümörü ameliyatı,beyin tümörü öldürür mü,göze baskı yapan beyin tümörleri,beyin tümörü belirtileri nelerdir,beyin tümörü nedir,4 evre beyin tümörü kurtulanlar,beyin tümörü hasta yorumları,iyi huylu beyin tümörü belirtileri,beyin sapı tümörü,beyin tümörü 4 evre yaşam süresi,beyin tümörü testi,beyin tümörü çeşitleri,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Salihli’de hayvan ambulansı “Haybulans” hizmete girdi

HIZLI YORUM YAP