a

Belçika sömürgeci tarihiyle yüzleşiyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD’de siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu vefatının akabinde Belçika’nın sömürgeci geçmişi de tekrar gündeme geldi. Devlette, Kral 2. Leopold’un büst ve heykellerine yönelik taarruzlara bir yenisi eklendi.

Ixelles kesiminde yan alan Kral 2. Leopold periyodunda sömürgecilik faaliyetlerine katılan General Storms’un büstü de kırmızıya boyandı.

Belçika basınında nokta alan habere nazaran, Ixelles belediyesinin, büstü taşımak istediği bildirildi.

Devlette çok sayıda Kral 2. Leopold heykeline zarar verilirken 1951-1993 yıllarında Belçika Hükümdarı olan Baudouin’in kent merkezindeki büstü de kırmızıya boyanmıştı. Başkaca, büstün üstüne “tazminat” yazılmıştı.

Kentin farklı kesimlerinde Kral 2. Leopold’un isminin bulunduğu sokak tabelaları boyanmıştı.

BELÇİKA’NIN SÖMÜRGECİ GEÇMİŞİ TEKRAR GÜNDEMDE

1800’lü yılların ahir Belçika’nın sömürgesi olan Kongo’da yapılan katliamlar, Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesiyle tekrar gündeme geldi.

Gent kentinde geçen hafta 2. Leopold’un büstü kırmızıya boyanarak Floyd’a atfen büstün üzerine “Nefes alamıyorum” yazılmıştı.

Anvers kentinde de geçen hafta ateşe verilen Leopold heykeli dün kaldırılmıştı. Heykelin restore edilmek üzere Middelheim Müzesi deposuna kaldırıldığı ve daha sonra müzede sergileneceği bildirilmişti.

Belçika’da Kongo’nun sömürge olduğu devirde hizmette olan Kral 2. Leopold’un heykellerinin sokaklardan kaldırılması için kampanya yürütülüyor.

Belçika’nın 1865-1909 yıllarında hükümdarı olan Leopold’un, ülkeyi Kongo’nun kaynaklarını kullanarak inşa ettiği ve milyonlarca kişinin vefatına sebep olduğu belirtiliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rus heyetin Türkiye ziyareti ertelendi