a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Belçika, Çin’den gelen uçakların atık sularını analiz etti

Belçika, Çin’den gelen uçakların atık sularını analiz etti

Çin’de koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin gevşetilmesinin ardından, birçok ülkede Çin’den gelen yolcular için önlem alınması gündeme gelmişti.

İtalya, İspanya, Fransa gibi Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yanı sıra ABD, Hindistan, Japonya, Malezya, İngiltere, Avustralya ve Kanada gibi birçok ülke, Çin ve bölgelerinden seyahat eden yolculara test uygulanması ve sağlık durumlarının izlenmesine yönelik önlemler duyurmuştu.

AB Komisyonu da Birlik genelinde koordineli şekilde aynı tedbirlerin uygulanmasını istemiş, AB ülkelerinin büyük çoğunluğu da bu görüşe katılmıştı.

Belçika’da ise ülkeden gelecek olan uçaklardaki atık suların analizi söz konusu olmuştu.

5 uçağın atık suları analiz edildi

Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, Belçika meclisinin sağlık komitesinde Çin’den gelen uçaklardaki tahliller hakkında bilgi verdi.

Vandenbroucke, ocak ayı başından beri 5 uçağın atık sularının analize gönderildiğini söyledi

Yeni varyant gelip gelmediğini öğrenmek mümkün değil

Sonuç olarak sularda oldukça sınırlı miktarda koronavirüs bulunduğunu söyleyen Vandenbroucke, virüs miktarının genom sıralamasının tespitine yeterli olmadığını, bu nedenle Çin’den yeni varyant gelip gelmediğini öğrenmenin şu an mümkün olmadığını ifade etti.

Yaklaşık 800 yolcu, test sonucu verdi

Belçika’nın Çin’den gelen yolculara uçuştan önce negatif sonuçlu koronavirüs testi sunma zorunluluğu getirmesinden sonra yaklaşık 800 yolcunun test sonucu verdiğini dile getirdi.

Kaynak: Ensonhaber

Ensonhaber

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kalp krizi geçiren hasta, ambulans helikopter ile hastaneye sevk edildi