a

Bayer, davacılara 10,9 milyar dolar ödeyecek

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer, yabani otlara karşı kullanılan glifosat unsurunu içeren tarım ilacının kansere yol açtığı gerekçesiyle ABD’de hakkında açılan davalarda anlaşma yoluna gittiğini ve davacılara 10,9 milyar dolar ödeneceğini duyurdu.

Bayer’den yapılan açıklamada, yabani otlara karşı kullanılan Roundup isimli ilaçta bulunan glifosat hususunun kansere yol açtığı teziyle şirket hakkında ABD’de açılan davalardan vazgeçmeleri için davacıların yüzde 75’i ile anlaşıldığı bildirildi.

10,9 milyar dolarlık ödeme karşılığında yaklaşık 125 bin davanın dörtte üçünün geri çekileceği belirtilen açıklamada, muhtemel davalar için de 1,25 milyar dolar ayrılacağı kaydedildi.

Bayer, 2018’de ABD’li tarım şirketi Monsanto’yu 63 milyar dolara satın almasının akabinde Monsanto’nun geliştirdiği Roundup isimli glifosat içeren zirai ilacın kanser oluşumunu tetikleyen değerli bir öge olduğunu sav edenlerin açtığı davalarda milyarlarca dolar para cezası ve tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rus Büyükelçi: Almanlar Putin’in makalesini ilgiyle karşıladı