a

Baş ağrılarının sebebi göz meseleleri olabilir

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Denetim altına alınmayan göz bozuklukları, fizikî ve ruhsal sorunları ortaya çıkarabiliyor. HOYA Türkiye Satış ve Pazarlama Yöneticisi Hakan Kayra, göz muhitinde huzursuzluk ve gerginlik ile ortaya çıkan baş ağrıları kompleksine, yani ‘astenopi’ye karşı uyardı.

Fizikî sıkıntılara neden olabiliyor

Göz bozukluklarının gerçek ölçüm ve reçete bedelleriyle giderilmemesi sonucunda vücutta fizikî sıkıntılara da neden olabileceğini belirten Kayra, “Göz muhitinde huzursuzluk ve gerginlikle başlayan baş ağrıları bulunan astenopiye sahip hastalarda başkaca, gözlerde yanma hissi, sulanma, batma, kaşınma, gözlerde kanlanma, ışık hassasiyeti, yorgunluk hissi, metinlerde karıştırma, bulanıklaşma ve birden fazla zaman çift görme de meydana gelir. Hasta okumaya kısa bir ara verdiğinde bu tip şikayetleri azalır gelgelelim çalışmaya devam ettiğinde tekrar tıpkı şikayetler bu sefer daha şiddetli olarak ortaya çıkar. Astenopik şikayetlere, göz muhitinde, kaş ortamında, başın ön kesiminde velev yan kesimdeki şakak kısımlarında şiddetli ağrı ve ağırlık hissi eklenmektedir. Zaman zaman da başın art kesimindeki ağrılar, uzunluğuna velev omuzlara yayılmaktadır. Boyun ve omuz adalelerindeki kasılmalara bağlı hassasiyete bulantı, baş dönmesi vs. üzere şikayetler de eklenmektedir” sözlerini kullandı.

Denetim altına alınmayan göz bozukluklarının ruhsal meselelere de neden olabileceğini belirten Kayra, “Uzak ya da yakını görememe yahut bulanık görme şahıslarda depresyonu tetikleyebiliyor. Toplumsal ve iş hayatında görme sorunu sebebiyle handikaplarla karşılaşan kimseler bu dertleri denetim altına almadığında ruhsal olarak da zarar görebiliyor” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hatunların yüzde 62’si sistemsiz regl oluyor