a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Bakü’deki hastaneye Türkiye’den 22 depremzede getirildi

Bakü’deki hastaneye Türkiye’den 22 depremzede getirildi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10’u çocuk toplam 22 kişi, tedavi edilmek üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki hastaneye getirildi.

Türkiye’de meydana gelen depremlerden etkilenen Azerbaycan vatandaşlarıyla evli Türk vatandaşları, çocuklarıyla birlikte başkent Bakü’ye getirildi. Tedavi edilmek üzere ülkeye getirilen 10’u çocuk toplam 22 kişi, hastaneye sevk edildi. Çocuklar hastanede tedavi altına alınırken, depremden etkilenen ebeveynlerine ise psikolojik destek sağlandı.

Deprem günü sabah çocuklarının ağlamasıyla uyanıp deprem olduğunu belirten Cuma Günev, “Evin yıkılacağını hissettik. Çocuğu alıp masanın ardına girdik sonra deprem durdu. Akabinde dışarı çıktık ve yine deprem olduğunu gördük. Daha sonra babamlara gittik. Herkes korkuyordu. Sabaha kadar babamın arabasında bekledik. 2-3 gün barınakta kaldık. Eşim ve çocuğum için buraya geldim. Konsolosluğu aradım onlar bizi buraya getirdiler. Burada bize çok iyi bakıyorlar. Bize yardım ettiler” dedi.

Depremin hemen ardından konsoloslukla temas kurduklarını ve 3 gün içinde Azerbaycan’a getirildiklerini belirten Jale Esedova da yaptığı açıklamada, “Bizi buraya getirerek yerleştirdiler. Çok teşekkür ederiz. İlham Aliyev’e çok teşekkür ederim. Çocuğuma baktılar, bizimle ilgilendiler. Allah razı olsun” diye konuştu.

“Azerbaycanlı kardeşlerimiz bize kucak açtı”

Eşi Azerbaycanlı olduğu için Bakü’ye geldiklerini ifade eden Mehmet Kutlu, “Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den Allah razı olsun. Hastanede gerçekten bize çok iyi baktılar. Baş hekiminden tutun doktoruna ve hemşiresine kadar bize çok iyi baktılar. Benim kızım geldiğinde ateşi çok yüksekti, burnundan kan geliyordu. Sadece psikolojik olarak sorunlar var. Beyin olarak yıkıldık. Allah yardım etsin Türk milletine. Azerbaycanlı kardeşlerimizin hepsi bize gerçekten çok güzel kucak açtı. Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

“Bütün anne ve babalara psikolojik destek sağladık”

10 Şubat’ta Türkiye’den 6 ailenin Bakü’ye getirildiğini belirten Azerbaycan Sağlık Bakanlığı, Sağlık Teşkilatı Daire Başkanlığı Yöneticisi Aynure Zeynalova, “Çocukların en küçüğü geldiğinde daha 8 günlük olan Envercan isimli bebekti. Anne ve babasıyla depremden çok kötü etkilenmişti ve daha sonra Azerbaycan’a getirilmişti. En büyük çocuk ise 14 yaşındaki bir kızdı. Çocukları vakit kaybetmeden tedavi altına aldık. Asel Kutlu isimli çocuğun ateşi vardı. Tedavi edildikten sonra ateşi düştü ve şu anda tedavisi devam ediyor. Bütün anne ve babalara psikolojik destek sağladık. Çünkü nerdeyse hepsi psikolojik olarak etkilenmişti. Şu anda durumları iyi ve tedavileri tamamlandıktan sonra Azerbaycan Aile ve Sosyal Bakanlığı’na bağlı sığınma evine gönderilecekler” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İspanyol kurtarma ekibi güllerle uğurlandı: “Güle güle Türkiye”