a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Bakanlıktan düğünler için genelge (Düğün salonları ne zaman açılacak?)

Bakanlıktan düğünler için genelge (Düğün salonları ne zaman açılacak?)

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Son dakika haberi! 

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Düğün Merasimlerinde Uygulanacak Önlemler” bahisli genelge gönderdi.

Genelgede, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Heyeti’nin teklifleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşmanın topluluk sıhhati ve kamu sistemi açısından oluşturduğu riski yönetme, toplumsal izolasyonu temin, arayı muhafaza ve yayılım suratını denetim altında tutmak hedefiyle birçok önlem kararı alınarak tatbike geçirildiği hatırlatıldı.

Alınan önlemler sonucunda virüsün yayılma ve bulaşma suratının azalması, vaka artış suratının düşüşe geçmesi istikametinde kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda, denetimli sıradanlaşma sürecine geçilmesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 9 Haziran’daki Kabine Toplantısı’nda, Koronavirüs Bilim Heyeti’nin da teklifleri doğrultusunda düğün salonlarının, 1 Temmuz 2020’den itibaren, belirlenen kurallara münâsib biçimde hizmet vermeye başlayabileceği yanında karar alındığı anımsatıldı.

Bu kapsamda, düğün merasimleri için kullanılacak mekanların faaliyetlerine müsaade veren mevzuat kararları ile iş sıhhati ve güvenliğine ilişkin ilave alınan önlemler sıralandı.

Buna nazaran düğünler, bulaşma riskini azaltmak hedefiyle mümkün hayli açık havada yapılacak ve mühlet kısa tutulacak.

Düğünlerin yapılacağı mekanların işletmecileri/sorumluları tarafından genel tasarruf yerlerine ve oturma düzenine ilişkin uzaklık planı hazırlanacak. Düğün mekanının misafir kapasitesi, aralık planına nazaran belirlenecek. Bu kapasiteye münasebetli sayıda misafir kabul edilecek ve kapasite haberi, düğün mekanının girişinde görülebilir bir mekana asılacak. Hazırlanan plan çerçevesinde mekanın girişlerinde ve sıra oluşabilecek her noktada arayı sağlamaya yardımcı mekan işaretlemeleri yapılacak.

Aklık, maske ve aralık kuralları ile uyulması gereken sair kurallara ilişkin haberlendirme afişleri, düğün yapılacak mekanların girişlerine ve içerisinde makul bölgelere asılacak.

Misafirlerin girişlerde kesinlikle ateş ölçümleri yapılacak. Ateşi 38 aşamadan yüksek olan şahısların en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak. Ateş ölçen işçi ve sorumlu, tıbbi maske ve yüz kollayıcı kullanacak.

Düğün mekanlarının girişlerinde ve ortak tasarruf sahalarında (ana salon, bina girişi, kantin ve kafeterya, lavabolar) el antiseptiği yahut dezenfektan bulundurulacak. Teması mümkün olduğunca azaltabilmek için bunların mümkünse fotoselli olmaları ve misafirlerin ellerini dezenfektan/el antiseptiği ile temizlemelerinden sonra içeri girişleri sağlanacak.

Her masada kâfi sayıda, en az yüzde 70 alkol içeren kolonya yahut el antiseptiği bulundurulacak.

MASKESİZ MİSAFİRLERE GİRİŞTE MASKE DAĞITILACAK

Düğün yapılacak mekânlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince girişlerde kâfi ölçüde maske bulundurulacak. Maskesiz misafirlere girişte maske dağıtılacak. Ayrıyeten maskelerin düğün sürecinde de takılması (gelin, damat, nikah memuru ve şahitler dahil olmak üzere) sağlanacak.

Gelin ve damadın bekleme odaları üzere ortamlar için, mümkünse doğal havalandırması olan (pencereli) odalar tercih edilecek.

Düğün esnasında yahut akabinde yemek ikramı olması durumunda 30 Mayıs tarihinde valiliklere gönderilen genelge kararlarına ve Sağlık Bakanlığınca “Covid-19 kapsamında Restoran, Lokanta, Kafe, Pastane, Börekçi, Tatlıcı ve İçerisinde Yeme-İçme Hizmeti Sunan İşletmelerde Alınması Gereken Önlemler”e uyulacak.

KARŞILAMA, UĞURLAMA VE TAKI MERASİMİNDE TOKALAŞMA YAPILMAYACAK

Misafirlerin oturma sistemi, masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 santimetre olacak biçimde düzenlenecek. Uzaklık ve oturma sistemi kuralları, birebir meskende oturan çekirdek aileden olan misafir kümesi için uygulanmayacak.

Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama ve sarılma yapılmayacak, ara korunacak.

Takı merasimi, ikramların, düğün mekanının münâsib bir mahallinde bulundurulacak sandık üzere bir yekuna kutusuna konulması biçiminde yapılacak.

Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak. Fotoğraf çekimi ve pasta kısmı esnasında gelin ve damat hariç uzaklık kurallarına uyulacak. Fakat maske kullanmak ve ara kuralına uymak kaydıyla misafirler gelin ve damatla ferdi fotoğraf çekimi yapabilecek.

GELİN DAMAT HARİÇ, OYUN, DANS, HALAY YA DA ŞOV YAPILMAYACAK

Genelge kapsamında düğün yapılacak mekanlarda, gelin damat hariç, şahıslar arasında temasa neden olabilecek ya da ara kuralına karşıtlık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da şov yapılmayacak. Yalnızca canlı müzik dahil misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını yapılabilecek.

Düğün mekanlarında bulunan mescitler, 22 Mayıs tarihli genelge kararlarına iyi olarak tasarrufa açılabilecek.

Düğün mekanlarında bulunan kantin/kafeteryalarda arilik, maske tasarrufu ve aralığın korunması ile ilgili önlemlere uyulacak, buralarda tek tasarrufluk bardak, tabak vb. materyaller kullanılacak. Bu hizmetlerin sunumu sırasında Sağlık Bakanlığınca yayımlanan “Covid-19 Kapsamında Büfe, Kantin ve Bayilerde Alınması Gereken Önlemler”e uyulacak.

Genel tasarruf meydanlarına atık kutuları konulacak, bu kutuların yalnızca maske, eldiven üzere materyaller için kullanılacağı belirtilecek ve bu atıklar imha edilirken başka atıklarla birleştirilmeyecek.

Davetlileri düğün yapılacak mekanlara taşıyacak otobüs yahut minibüslerde Sağlık Bakanlığınca yayımlanan “Covid-19 Kapsamında Işçi Servis Araçlarıyla İlgili Alınması Gereken Önlemler”e uyulacak.

Park hizmetinin verilmesi halinde araçta temas edilen her nokta (kapı kolu, direksiyon, vites vb) temizlendikten sonra, araç misafire teslim edilecek.

Asansörlerin tasarrufu sonlandırılacak, kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine müsaade verilecek ve bu sayı asansör girişinde belirtilecek. Asansör içerisinde arayı korumak gayesiyle kimselerin durması gereken sahalar, aralarında en az bir metre aralık olacak biçimde bölge işaretleriyle belirlenecek.

ÖRTÜK MEYDANLARDA İKİ DÜĞÜN ARASINDA EN AZ BİR SAATLİK ZAMAN BIRAKILACAK

Gizli sahalarda yapılacak düğünlerde mekanın sağlıklı havalandırılması için iki düğün arasında en az 1 saatlik zaman bırakılacak. Bu müddet zarfında koşullara nazaran kapı/pencere açılarak yahut merkezi sistemlerle doğal hava sirkülasyonu sağlanacak.

Düğün yapılacak örtülü mekanlarda bulunan çocuk oyun yerleri kullanılmayacak.

Açık/kır/bahçe üzere noktalarda yapılan düğünlerde, çocuk oyun ortamlarındaki sık dokunulan yüzeylerin aklık ve dezenfeksiyonu sağlanacak. Ulaşılabilir meydanlarda el antiseptiği bulundurulacak. Covid-19 bulaşma riskini artıracağı için bir metreden yakın temas gerektiren aktiviteler yapılmayacak.

Köy ve sokak düğünlerinde düğün sahiplerine, düğün yapılacağına dair bildirimde bulunurken, bu genelge kararları bildiri edilecek. Aynı zamanda düğün sahiplerinden genelge kararlarına uyulacağına ilişkin taahhütname alınacak.

Yemek verilmesi durumunda tek tasarrufluk gereçler (çatal, kaşık, tabak vb) tercih edilecek.

Düğün esnasında yahut akabinde kokteyl üzere aktifliklerin olması halinde kokteyl üzere masaların arası en az 1,5 metre olacak biçimde düzenlenecek.

Her masada ehliyetli sayıda en az yüzde 70 alkol içeren kolonya yahut el antiseptiği bulundurulacak.

Açık büfe uygulanması durumunda, büfede bulunan yiyeceklerin misafirler tarafından alınmasını ve misafirlerin yiyeceklerle temas kurmalarını engelleyici bir cam siperlik bulundurulacak. İstenen yiyeceklerin tedbirler dahilinde bir hizmetli tarafından misafirlere verilmesi sağlanacak.

Ortak tasarrufta olan çay ve kahve makinası, sebil, içecek makinası ve gibisi cihazların işçi vasıtasıyla tasarrufuna müsaade edilecek.

DÜĞÜN MEKANLARININ ARILIĞI, DEZENFEKSİYONU VE HAVALANDIRMASI

Düğün mekanlarının paklığı günlük olarak yapılacak ve bu mekanlar tertipli olarak havalandırılacak. Düğün mekanlarının paklığında mahsusen sık dokunulan yüzeylerin paklığına azami seviyede dikkat edilecek. Paklık yapan işçi tıbbi maske ve eldiven kullanacak.

Genel tuvaletlerin giriş kapısı mümkünse otomatik kapı sistemi olarak düzenlenecek, düzenlenememesi halinde tutarlı formda paravan konularak giriş kapıları açık tutulacak. Başkaca tuvaletlerde devamlı likit sabun, tuvalet kağıdı, kâğıt havlu ve çöp kutusu bulundurulacak ve teması mümkün olduğunca azaltabilmek için muslukların, likit sabun ünitelerinin mümkünse fotoselli olmaları sağlanacak. El kurutma cihazlarının tasarrufuna müsaade verilmeyecek.

Merkezi havalandırma sistemleri bulunan ortamların havalandırması doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak halde düzenlenecek, kapı ve pencereler açık bırakılarak doğal havalandırma sağlanacak ve havalandırma sistemlerinin tasarrufu ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığının İklimlendirme Rehberinde belirtilen kurallara uyulacak.

MEKANLARDA VAZIFELI ÇALIŞANA YÖNELİK TEDBIRLER

Çalışanın Covid-19’un bulaşma yolları ve korunma tedbirleri hususunda bilgilenmesi sağlanacak.

Işçi girişinde, el dezenfeksiyonu yahut antiseptiği bulundurulacak. Işçinin giriş ve çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri, termal sensörlerle ya da temassız ateş ölçerlerle yapılacak ve bu doneler günlük olarak kayıt altına alınacak ve taban 14 gün mühletle saklanacak. Başkaca çalışanın birlikte yaşadığı kimselerin de corona virüs (Covid-19) açısından izlenebilmesi için çalışandan bu kapsamda haber alınacak.

Ateş, öksürük, burun akıntısı, teneffüs külfeti belirtileri olan/gelişen çalışanlar tıbbi maske takılarak Covid-19 cephesinden kıymetlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek.

Düğün mekanlarında çalışan işçi için kâfi ölçüde esirgeyici ekipman bulundurulacak. Tüm işçi, çalışma esnasında çalışma ortamının gerektirdiği tıbbi/bez maske, yüz gözetici şeffaf siperlik üzere ferdî gözetici ekipmanı kullanacak (maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, yeni maskenin takılması esnasında ise el aklığına itina gösterilecek.)

Işçi kıyafetlerinin günlük ariliği ve hijyeni sağlanacak. Işçi, el hijyenine dikkat etmesi konusunda mütemadi uyarılacak (el hijyenini sağlamak için ellerin en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanacağı, su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiğinin kullanılacağı hususu esas alınacak.)

Düğün mekanlarında hizmetli işçinin tuvalet, dinlenme, ortak yemek ve toplumsal sahaları uzaklık koşullarına nazaran düzenlenerek (bu mevzuda gerekirse nokta işaretlemeleri, şerit, bariyer vb. düzenlemeler yapılacak) bu meydanların kapasitesi belirlenecek ve belirlenen kapasiteye tutarlı olacak halde personelce tasarrufuna müsaade edilecek. Bu meydanların paklığı ve kurallara makul halde dezenfeksiyonu sistemli olarak sağlanacak. Ayrıyeten buralarda alkol bazlı el antiseptiği/dezenfektanı bulundurulacak.

Işçi, kendisinde yahut birlikte yaşadığı bireylerde Covid-19 semptomlarını görmesi halinde bu durumu vakit kaybetmeksizin işletme başkanına bildirecek.

Düğün mekanının idaresi tarafından işçiye makul periyotlar halinde ve rastgele bir şüpheli durumun varlığı (yüksek ateş, öksürme, nefes daralması, koku alma duyusunda kayıp, halsizlik vb) halinde Covid-19 testi yaptırılacak. Sonuçlar kayıt altına alınarak koruma edilecek, test sonucu müspet çıkan ya da test sonucu olumlu biriyle temaslı olması nedeniyle takibe giren, test sonucu müspet olup uygunlaşan gelgelelim son negatif test sonucundan itibaren 14 günlük takip müddeti geçmeyen ve kendisi yahut birlikte yaşadığı kişinin şüpheli durumda olması nedeniyle test yaptırılan işçinin, test sonucu alınana kadar çalışmasına mutlaka müsaade edilmeyecek.

NİŞAN, GELİN ALMA, KINA VE SÜNNET ÜZERE ETKİNLİKLERDE BU KURALLARA MÜNÂSIB HAREKET EDİLECEK

Nişan, gelin alma, kına, sünnet düğünü vb. etkinliklerde de yukarıda belirtilen kural ve esaslara makul hareket edilmesi sağlanacak.

Bu kapsamda, valilik ve kaymakamlıklarca düğün yapılacak mekanların faaliyetlerini yukarıda belirtilen kurallara nazaran sürdürmeleri için Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi, ilgili Bakanlıklar ile yetkili kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı/yapacağı tüm düzenlemeler takip edilecek. Pratiğin gözden geçirilerek gerekli hallerde güncellenmesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci hususları uyarınca gerekli kararlar alınacak.

Önlemlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci unsuru mucibince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna nazaran Kanunun ilgili unsurları yeterince süreç yapılması, konusu hata oluşum eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci hususu kapsamında gerekli isimli süreçler başlatılacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(Özel) Denize balıklama atladı felç kaldı, robot ve fizik tedaviyle inanılmazı başardı