DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • Bakan Soylu: “2018’de tartı bazlı yakalamaların yüzde 46’sı, adet bazlı yakalamaların yüzde 39,5’u narkotik köpekleri marifetiyle gerçekleştirilmiştir”

Bakan Soylu: “2018’de tartı bazlı yakalamaların yüzde 46’sı, adet bazlı yakalamaların yüzde 39,5’u narkotik köpekleri marifetiyle gerçekleştirilmiştir”

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2018’de Narkotik Başkanlığımızın yekun tartı bazlı yakalamalarının yüzde 46’sı, adet bazlı yakalamalarının da yüzde 39,5’u narkotik köpekleri marifetiyle gerçekleştirilmiştir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kızılcahamam’da bir otelde düzenlenen “Çevre, Tabiat ve Hayvanları Muhafaza Polisi Temel Eğitim Kursu” açılış programına katıldı. Programa Bakan Soylu’nun yanı sıra İçişleri Bakan Yardımcıları Mehmet Ersoy ve Muhterem İnce, Jandarma Genel Kumandanı Orgeneral Arif Yavuz, Ankara Valisi Vasip Şahin, Emniyet Genel Yöneticisi Mehmet Aktaş ve bakanlık bürokratları katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Soylu, 110 dönüm arazi üzerinde faaliyet gösteren Narkotik Daire Başkanlığı bünyesindeki Köpek Eğitim Merkezinde narkotik ünitelerinin yanısıra Şahsi Harekat Başkanlığı, KOM Daire Başkanlığı, asayiş, güvenlik, kriminal, şahsi güvenlik daire başkanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile milletlerarası kurumlarda kullanılan köpeklerin hem doğumları hem de branşlara nazaran eğitimlerinin yapıldığını kaydetti. Bakan Soylu, bu üzere ünitelerde eğitim alan sertifikalı 451 eğitimli köpeğin narkotikten bomba aramasına kadar pek çok meydanda başarılı vazife yaptığını vurguladı. Narkotik köpeklerinin operasyonlardaki muvaffakiyetlerini da anlatan Bakan Soylu, “2018’de Narkotik Başkanlığımızın yekun tartı bazlı yakalamalarının yüzde 46’sı, adet bazlı yakalamalarının da yüzde 39,5’u narkotik köpekleri marifetiyle gerçekleştirilmiştir. 2019 ve 2020 yılı için de orantılar yaklaşık yüzde 42 ile yüzde 30 bandında seyretmektedir” dedi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde yapılan “Atmaca Operasyonu”nda “Zehir” isimli hizmet köpeğinin el imalatı patlayıcı tam infilak ettirileceği sırada teröristin üzerine atladığını, onu etkisiz hale getirdiğini ve bu hamlesiyle tam 42 işçinin hayatını kurtardığını anlatan Bakan Soylu, “Son 3 yıl içerisinde meydana gelen 82 ölümlü vakada kayıp 16 ceset kadavra arama köpeklerimiz sayesinde bulunmuştur. Tekrar son 5 yıl içinde meydana gelen 330 kayıp vaka olayının 99’u koku molekülü iz takip köpeklerimizin yardımıyla aydınlatılmıştır” diye konuştu.

“Çevre, Tabiat ve Hayvanları Himaye Büro Müdüriyeti bünyesinde ilk etapta 260 işçi kurs görecek”

Etraf, Tabiat ve Hayvanları Muhafaza Büro Müdüriyeti bünyesinde ilk etapta 260 işçinin kurs göreceğini söyleyen Bakan Soylu, “Keza bu ünitede kullanılacak araçların dış dizaynları ve giydirmeleri tamamlandı, içeriği tamamlandı. Vazifelerinde kullanılacak eldiven, yakalama ağı üzere teçhizatların alımları da derhal gerçekleştirildi. Eğitimleri biter bitmez arkadaşlarımız meydana ineceklerdir” halinde konuştu.

Yeni kurulan üniteye ihbar yapabilmeyi kolaylaştırmak hedefiyle “HAYDİ” isimli bir pratiğin yazımına başlandığını da aktaran Bakan Soylu, “Emniyet Genel Müdüriyeti Bilgi Süreç Daire Başkanlığımız ve İçişleri Bakanlığı Strateji Başkanlığımız birlikteliğinde çalışmaları sürdürülen bu pratik da inşallah 1,5 ay sonra hayata geçecek” sözlerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mustafa Şentop tekrar TBMM Başkanı seçildi