a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Bakan Selçuk: Birlikte yeni girişimlere imza atacağız

Bakan Selçuk: Birlikte yeni girişimlere imza atacağız

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, online olarak katıldığı Artvin’de ‘Eğitimde Yeni Normlar: Milletlerarası Kovid-19 Kongresi’nde bir konuşma yaptı. Konuşmasına kongrede emeği geçenlere teşekkür ederek başlayan Selçuk, “Bütün bu çalışmaları dikkate aldığımızda dünya ülkelerini de günlük olarak izleyerek neyi nasıl yaptığımızı tekrar tekrar gözden geçiriyoruz ve eğitime ara vermeyi asla düşünmüyoruz. Önümüzdeki süreçte, yani yaz aylarında da iki ay boyunca yaklaşık olarak eğitim talimin EBA televizyonu ve EBA internet altyapısından devam etmesi noktasında çok büyük bir içerik hazırladık” dedi.

Bu mevzunun daha da derinleştirilerek ilerletilmesini çok önemsediğini söyleyen Selçuk, “Buradan ortaya çıkacak neticelerle de yeni birtakım girişimlere imza atma fırsatı bulabiliriz” diye konuştu.

Selçuk, Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) olarak çok süratli hareket etmeye çalıştıklarını vurgulayarak şöyle devam etti:
“Salgınla savaş konusunda eğitim çerçevesinde neler yapılabilir bunu çok kısa bir mühlet içerisinde değerlendirip memleketler arası gelişmelere bakıp dünya standartlarında bir çalışmayı nasıl gerçekleştirebiliriz diye ekip arkadaşlarımızla birlikte baş yorduk. Elbette bu cins hususlar bir bakanlığın kendi içerisinde çözebileceği tekil mevzular değil, o yüzden de diğer bakanlıklarımızla birlikte Cumhurbaşkanımızın liderliğinde daima bir istişarede bulunduk. Yaptığımız görüş alışverişleri neticesinde Bilim Şurasının tavsiyeleri doğrultusunda anlık olarak isabetli kararlar almaya uğraş ettik. Geçmişe dönüp baktığımızda da fark ediyoruz ki aldığımız önlemler meselenin çok daha büyümesini önledi ve bu manada da ortaya çıkacak problemlerin daralmasını sağladı. Şayet bu önlemler alınmasaydı, durum neticesinde görebileceğimiz sorunların ne kadar büyük olduğu, ne kadar büyük facialara yol açabileceği daha net anlaşılabilirdi. Bu önlemleri aldığımız için bu denetimli süreç başarılı bir biçimde devam ediyor.”

‘1 MİLYONDAN FAZLA HOCAMIZ BİZİM GÜCÜMÜZ’
Bakan Selçuk, bu süreci yürütmenin kolay olmadığını, birtakım problemler da yaşadıklarını belirterek şöyle konuştu:
“Düşündüğümüzde birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan daha fazla bir talebeyi barındırıyoruz, bu bizim gücümüz. 1 milyondan fazla muallimimiz bizim gücümüz. Bu süreçte gerek Vefa kümelerinde olsun, gerek okullarındaki çalışmalar, gerek meskenlere yönelik olarak bütün çocuklarımıza erişme, bütün velilerimize ulaşmada, muallim arkadaşlarımız, okul yöneticilerimiz, il ve ilçe başkanlarımız inanılmaz bir uğraşın içerisine girdiler. Sonuçta da memnuniyet verici bir tablo ile karşı zıdda kaldık. LGS’de dünyanın çabucak acilen hiçbir ülkesinde göremediğimiz ayrıntıda bir sınavı da sağlıkla sıhhatle gerçekleştirdik.”

‘MESLEK LİSELİLERİN ÇALIŞMALARIYLA DÜNYADA ÖNE ÇIKTIK’
Meslek liselerine yönelik de değerlendirmede bulunan Selçuk, kelamlarına şöyle devam etti:
“Bu arada uzaktan eğitimde ortaya çıkan bu muvaffakiyetin ötesinde meslek liselerimizde yaptığımız çalışmalarla da dünyada sahiden öne çıktık. Kurduğumuz AR-GE merkezleriyle birçok faaliyet yaptık. İzole, numune alma ünitesi, hami maskeler, dezenfektanlar, maske üreten makinelerin üretimi, yüksek teknoloji ve yazılım isteyen teneffüs cihazları üretimi üzere birçok cihaz ve malzemeyi, meslek liselerimiz çok rahatlıkla ürettiler ve bu okulların kıymetini de milletçe bir defa daha anlamış olduk.” 

Bu manada Artvin’de meslek liselerine desteğin de artarak süreceğine inandığını belirten Selçuk, “Sayın Valimiz başta olmak üzere tüm il ve ilçe başkanlarımız, velilerimiz ve çocuklarımıza yönelik olarak meslek liselerinin öne çıkarılması noktasında birtakım faaliyetleri de eminim yapacaklar” dedi.

‘GELECEĞE DÖNÜK PERSPEKTİFLERİ DE ELE ALDIK’
Bakan Selçuk, Ulusal Eğitim camiası olarak bu süreçte geleceğe dönük perspektifleri de ele aldıklarını vurgulayarak şunları söyledi:
“Okullar açıldığında hangi tedbirler alınacak, hangi yaşta, hangi sınıf seviyesinde, hangi koordinasyon çalışmaları gerçekleştirilecek, telafinin muhtevası ne olacak ve bu telafi yıl uzunluğu nasıl devam edecek? Destekleme yetiştirme kurslarının yapısal olarak dönüştürülmesi nasıl sağlanacak? Hoca eğitimi konusunda yaz ayları dahil olmak iki ay boyunca neler planladık? Bütün bunları çok ayrıntılı bir halde kamuoyuyla paylaşma imkanımız oldu ve daha da ileri çalışmalar yapacağız. Bu ileri çalışmalar neticesinde dünyada salgın periyodunda eğitim çalışmalarına ilişkin yapılan faaliyetler manasında bir muvaffakiyet hikayesine milletçe imza atmak istiyoruz. Yabancı ülke temsilcilerine de çeşitli platformlarda ‘Türkiye bu işi nasıl yaptı, ne kadar süratli yaptı, nasıl başardı’ biçiminde tanıtım çalışmalarımız oluyor.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İçişleri Bakanlığından ‘düğün’ genelgesi: Salonlar 1 Temmuz’da açılacak