a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Bakan Karaismailoğlu: Salgınının başından bu yana 1,5 milyon yolcu hava yolunu kullandı

Bakan Karaismailoğlu: Salgınının başından bu yana 1,5 milyon yolcu hava yolunu kullandı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Bakanlık olarak 2003 yılında “Hava yolu halkın yolu olacak” gayesiyle yola çıktıklarını söyledi.

Bu kapsamda hayata geçirdikleri sivil havacılık siyasetleriyle havacılık kolunu serbestleştirdiklerini ve yarışma ortamı oluşmasını sağladıklarını belirten Karaismailoğlu, oluşan bu yarışma ortamının itici gücünün sivil havacılık bölümünü çok daha süratli bir büyüme sürecine ittiğini kaydetti.

Karaismailoğlu, 2003 yılında 36 milyon olan yolcu sayısının bu büyümenin tesiriyle 2019 yılında yaklaşık 210 milyona ulaştığını lisana getirerek, şöyle devam etti:

“50 ülkede 60 noktaya yapılan dış hat seferleri, 126 ülkede 326’ya yükseldi. Bu rakamların süratle atışı, İstanbul Havalimanı üzere 150 havayolu şirketine ve 350’nin üzerinde destinasyona uçuş imkanı sağlayacak ve bu kapasitesiyle Türkiye’yi memleketler arası hub (aktarma) merkezi yapacak bir havalimanına olan gereksinimi ortaya çıkardı. İstanbul Havalimanı, tüm etapları tamamlandığında yalnızca ülkemizin değil, yerin tüm gereksinimini karşılayacak.”

“3. PİST 4F KATEGORİSİNDE”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı merasimle 3. pistin açılışının gerçekleştirildiğini anımsatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“3. pistimiz 3 bin 60 metre uzunluğunda, 45 metre gövde ve her iki kısımda 15’şer metre kaplamalı banket genişliğine sahiptir ve yekun kaplamalı kısım banketler dahil 75 metredir. Yani bu özellikleriyle, en büyük yolcu uçaklarının iniş ve kalkışına imkan tanıyan 4F kategorisindedir ayrıyeten pistin güney kısmında, soğuk hava koşullarında hava trafiğini sağlamak maksadıyla ve uçağın buzlanmasını önlemek için ‘de-icing’ apronu bulunmaktadır. Bu ortamda en büyük yolcu uçaklarına, ‘de-icing’ hizmeti de sağlayabilmektedir ve havacılıkta CAT-III olarak isimlendirilen en kuvvetli hava koşullarında iniş ve kalkışa imkan sağlayacak elektrik ve elektronik seyrüsefer sistemlerine de sahiptir.”

Karaismailoğlu, faaliyete geçen yeni pistin “kar-kış” demeden dünyanın en büyük yolcu uçakları da dahil tüm uçaklara hizmet verebileceğini anlatarak, “3. pistin hizmete girdiği tarih itibarıyla birinci 3 aylık müddette saatlik yekun 100 iniş-kalkış, sonraki 3 aylık periyotta saatlik yekun 105 iniş-kalkış, takip eden 6 aylık periyotta ise saatlik yekun 110 iniş-kalkış kapasitesi olmasını planlanmaktayız. Uçuş trafiğindeki duruma nazaran bu periyot ahir olabilecek saatlik kapasite artışını da ayrıyeten değerlendireceğiz” tabirlerini kullandı.

“DIŞ HAT UÇUŞLAR İÇİN 92 MEMLEKETLE İŞ BİRLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR”

Sıradanlaşma süreci kapsamında 1 Haziran’da 6 havalimanında tekrardan başlatılan iç hat uçuşlarıyla seyahatleri için havayolunu tercih eden yolcuların sayısının her geçen gün arttığını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“O günden bu yana 47 havalimanımız daha salgına karşı tedbirlerini aldı ve şu an 53 havalimanımız inançlı bir biçimde vatandaşımıza hizmet vermeye başladı. 15 Haziran’da 9 ülkede, 15 noktaya dış hat uçuşlarımız başladı. Salgının başladığını günden itibaren tesirli tedbirlerin büyük bir titizlikle uygulandığı havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak sayımız, iç hatlarda 14 bin 693, dış hatlarda ise 3 bin 872 olmak üzere yekunda 18 bin 565 oldu ve yaklaşık 1,5 milyon yolcu hava yolunu kullandı. Bu sayının şu anda salgın nedeniyle uçulmayan dış hat uçuş noktalarının süreç içerisinde yine açılmasıyla çok daha süratli artacağına inanıyoruz. Dış hat uçuşlar için 92 ülkeyle işbirliğimiz devam ediyor. Kuruluşlar ve muhatap ülkelerle uçuşların emniyetli bir halde yapılması noktasında görüşüyoruz.”

“5G TATBIKINI YOLCULARIMIZIN TASARRUFUNA SUNACAĞIZ”

Karaismailoğlu, 5G sinyali konusuna da değinerek, “Havalimanımızda sunulacak 5G sinyali konusunda ise çalışmalarımızda çok değerli aşamalar katettik. Memleketimizde faaliyet gösteren 3 operatörün de 5G test çalışmaları tamamlandı. Terminal geliş ve gidiş katında kurulacak 5G antenlerinin kablolama süreçleri bitirildi ve merkezi donanımların kurulumları yapıldı. Operatörlerin ticari lisansları faal olduğunda, terminal geliş ve gidiş katında 5G pratiğini yolcularımızın tasarrufuna sunacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE’DE MEMLEKETLER ARASI STANDARTLARDA HİZMET VEREN SIHHAT KURULUŞUMUZ BULUNUYOR”

Dünyada sağlık turizminin son 10 yılda gayri yıllara orantıyla çok daha büyük bir süratle geliştiğini belirten Karaismailoğlu, yalnızca tıp turizmi için seyahat edenlerin sayısının 10 milyonu aştığını ve sağlık turizminin ülke ekonomilerinde çok değerli bir mahal almaya başladığını kaydetti.

Karaismailoğlu, tatil ve cümbüş hedefli gelen turistler kişi başı ortalama 650-1000 dolar harcama yaparken, sağlık talebiyle gelen hastaların harcamasının 6 bin-9 bin dolar olduğunu lisana getirerek, laflarını şöyle sürdürdü:

“Bu rakamlar sağlık turizminin ülkemiz için ehemmiyetini ortaya koymaktadır ve ülkemizde bu kapsamda büyük yatırımlar hayata geçirilmektedir. Bugün Türkiye’de milletlerarası standartlarda hizmet veren sağlık kuruluşumuz bulunuyor. Kişisel hastanelerin yanı sıra üniversite ve kamu hastanelerinde de sağlık turizmi altyapısını güçlendirmek için birçok çalışma başladı. Bugün süratle faaliyete alınan kent hastanelerini, sağlık turizmini güçlendiren büyük yatırımlar olarak görüyoruz.”

Memleketler arası hasta sayısı bakımından sırasıyla birinci 5 ülkenin ABD, Almanya, Tayland, Hindistan ve Türkiye olduğunu tabir eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Sınır ötesi hasta sayısı, çok önemli orantılarla artmaktadır. 2010 yılında Türkiye’ye gelen hasta sayısı 110 bin iken bu sayı 2019’da 1 milyon 87 bin oldu. Yani milletlerarası hasta sayımız neredeyse 10 kat arttı ve 10 milyar doların üzerinde ciro elde ettik. Bu rakamların daha da yukarı çekilmesi için dev yatırımlara sahibiz ve kısa vadede milletlerarası hasta sayımızı 2’ye katlamayı hedefliyoruz. Ayrıca ülkemizin yeni tip koronavirüs salgınıyla uğraşta gösterdiği muvaffakiyet, dünya geneli ile kıyasladığımızda erken alınan önlemler ve süreç idaresiyle birlikte hasta sayımızdaki süratli düşüş, güzelleşip taburcu olan hastalarımızın çokluğu ve kendimize ziyadesiyle yetmenin yanı sıra gayrı ülkelere de yardım eli uzatmamız, tüm dünyanın takdirini topladı ve sağlık sahasında ne kadar ileri seviyelerde olduğumuzu ispatladı. Salgın sürecinde ortaya koyduğumuz olumlu tablo ilerleyen süreçte had ötesi hasta sayımızın daha da süratle artmasını sağlayacaktır. Bu artışla birlikte hava yolu yolcu sayısında çok önemli artışlar yaşayacağımızı öngörüyoruz ve bu artışa tüm altyapımızla hazırız.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(Özel) Babalar gününde cüzdanının bulunmasına değil, babasının fotoğrafının bulunmasına sevindi