a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri iftarda bir araya geldi

Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri iftarda bir araya geldi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri iftarda bir araya geldi.

Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk iş adamlarının desteğiyle Gençliğe Yardım Fonu (GYF) tarafından, çok sayıda Ahıskalının yaşadığı Saatlı ilinde iftar verildi. Saatlı iline bağlı Orta Muğan ve Fetelikent köyündeki camilerde gerçekleştirilen iftarlarda çok sayıda Ahıska Türkü ağırlandı. İftar programındaki konuşmasında, Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in Ahıska Türklerine sahip çıkarak Azerbaycan’da yurt vermesinin önemine değinen Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, “Ahıska Türklerinin tarihinde milli lider Haydar Aliyev’in bu katkısı son derece kıymetlidir. Aynı şekilde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahıska Türklerine olan ilgisini, sahiplenmesini, sorunlarını sorun görmesini, sorunlarının çözümü yönündeki çabalarını icraatlarını sizler benden çok daha iyi biliyorsunuz ve yakından takip ediyorsunuz. Çok büyük, ağır, yıkıcı, yüreklerimizi sızlatan parçalayan iki büyük deprem yaşadık. Depremin üzerinden 2 ay geçti tam. Türk milleti büyük bir dayanışmayla, büyük bir seferberlikle yaraları sarma çabası içerisinde. Türkiye bu gücüyle bu dayanışmasıyla, Türk dünyasının desteğiyle toparlanma dönemine girdi. İnşallah bir sonraki iftarda buluşmayı, iftar öncesinde tekrar buluşmayı Allah bizlere nasip etsin diyorum. Sizleri bu akşam burada, değerli Ahıskalı kardeşlerimizi, Ahıska Türkleriyle birlikte olmayı tekrar özlediğimi ifade ederek hepinizi selamlıyorum, saygılar sunuyorum” dedi.

Dua edilmesi ve ezan okunmasının ardından iftarını açan Ahıskalılara geleneksel Azerbaycan ve Ahıska yemekleri ikram edildi. Program kapsamında 300’den fazla kişiye iftar verildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kosova Savaşı’nda cinsel şiddete maruz kalan kadınlara destek yürüyüşü