a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Azerbaycan’da Karabağ zaferinden sonra birinci seçim: Sonucu varsayım etmek sıkıntı değil

Azerbaycan’da Karabağ zaferinden sonra birinci seçim: Sonucu varsayım etmek sıkıntı değil

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

44 gün süren savaş sonrası topraklarını Ermenistan’ın işgalinden kurtaran Azerbaycan,  7 Şubat’ta erken Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyor. İpekyolu Kamu Diplomasisi Teşkilatı Lideri Dr. Seyfullah Türksoy, seçim sürecini tahlil etti: 


Karabağ probleminin çözülmesinin akabinde Aliyev’in askeri alanda olduğu kadar siyasi arenada da zafer elde edeceğinden kuşku edilmiyor. Ekonomik büyümeden diplomasiye kadar her alanda kıymetli gelişmeler sağlayan Azerbaycan’da, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e olan inanç ve dayanağın giderek arttığı belirtiliyor.

Önemli jeopolitik pozisyonu ve doğal servetleri ile bölgenin parlayan yıldızına dönüşen Azerbaycan bilhassa Karabağ zaferinden sonra yalnızca Güney Kafkasya’da değil, milletlerarası arenada da hem ekonomik ve askerî gücü hem de siyasi hareketleriyle kendinden kelam ettiriyor.

35 yıllık meslek hayatımın neredeyse tamamında Azerbaycan büyük yer tutmaktadır. Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılında Azerbaycan’a birinci giden gazetecilerden biriyim. Hasebiyle Azerbaycan’ın acı günlerine de hoş günlerine yakından şahit oldum.

“KAOS VE MAFYA SİSTEMİ HAKİMDİ”

Pek çok şehit cenazesinde sessiz gözyaşları döktüğümü yeterli hatırlıyorum. Bir yandan Karabağ kan ağlarken öbür yandan ülke bölünme tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Azerbaycan’ın güneyinde, Hümbetov’un liderlik yaptığı ayrılıkçı bir küme tehlikeli işler yapıyorlardı. Bundan cüret alan öbür etnik kümeler da gibisi hazırlıklar içindeydi. Ülkede tam manasıyla bir kaos ve mafya sistemi hakimdi. Ta ki, deneyimli ve bilge devlet adamı Haydar Aliyev, Nahçıvan’dan Azerbaycan’a gelene kadar.

“HAYDAR ALİYEV, UÇURUMUN KENARINDAKİ ÜLKEYİ ÇEKİP ÇIKARDI”

Halkın büyük takviyesi ile Azerbaycan’a Cumhurbaşkanı seçilen Haydar Aliyev,  hem Türkiye’de hem de dünyada büyük saygınlığa sahip bir başkandı. Sovyetler Birliği devrinde Politbüro’nun doruğuna kadar yükselmiş bilgili, deneyimli, lakin dahi insanlarda görebileceğimiz üstün vasıflara sahipti. Gerçekten Haydar Aliyev’in Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte, ülke istikrara kavuşmuş, sorunlar tahlil yoluna girmiştir. Evvel Karabağ’da savaş durdurulmuş, akabinde ekonomik seferberlik ilan edilmiş, dünyanın her yerinde başarılı bir diplomasi örneği sergilenmiş, Asrın Projesi olarak bilinen Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi gerçekleşmiş, Azerbaycan Ordusu tekrar kurulmuş ve her alanda istikrarlı bir devir başlamıştır.

Haydar Aliyev, uçurumun kenarındaki bir ülkeyi uçurumun kenarından çekip çıkarmış, bölünmekten kurtarmış ve kısa müddette dünyanın cazibe merkezi haline getirmiştir. Onun Azerbaycan için yaptığı devasa hizmetleri anlatmaya kalkışsak herhalde kitaplara sığmaz.

Büyük Lider’in geride bıraktığı en kıymetli miraslardan biri Haydar Aliyev Devletçilik İdeolojisidir. Şüphesiz, Haydar Aliyev mektebinin en liyakatli öğrencisi Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’dir. İlham Aliyev, daima babasının yanında olmuş, o büyük dâhinin deneyimlerinden, liderlik vasıflarından istifade etmiştir.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev birebir vakitte kendisini her alanda geliştirmiş, askeri, siyasi, diplomatik, ekonomik, kültürel, sportif ve gibisi alanlarda engin bilgi ve deneyime ulaşmıştır. Elbette ki İlham Aliyev’deki bu vasıfların en çok farkında olan deneyimli devlet adamı Haydar Aliyev’di.

“BENİM TAMAMLAYAMADIKLARIMI OĞLUM TAMAMLAYACAK!”

Oğlu İlham Aliyev için, ”Ona kendim kadar inanıyorum” diyordu, ”Benim sonuna kadar tamamlayamadığım kimi sorunları ve işleri halkın yardım ve takviyesi ile onun tamamlayacağına inanıyorum!”

İlham Aliyev  Cumhurbaşkanı olduktan sonra babasının bu kelamlarını haklı çıkarmış ve Haydar Aliyev üzere büyük bir cedde layık bir evlat olduğunu dünyaya göstermiştir.

Haydar Aliyev, işgal altındaki Karabağ topraklarını işgalden kurtarmak için memleketler arası alanda büyük gayretler verdi. O her vakit şunu söylüyordu:

Bu kelamlar elbette ki Haydar Aliyev’in, oğlu İlham Aliyev’e ve Azerbaycan halkına en büyük vasiyeti sayılabilir. Ulu Azerbaycan Ordusu’nun Ali Başkumandanı İlham Aliyev, kahraman Azerbaycan halkıyla birlikte adeta demirden bir yumruk olup işgalci düşmana haddini bildirmiş, Karabağ topraklarını işgalden azad etmiş ve adeta bir destan yazmıştır. 200 yılı aşkın bir müddettir topraklarını kaybeden Azerbaycan birinci kez topraklarını geri almayı başarmıştır. Karabağ Fatihi İlham Aliyev, bu büyük zaferle yalnızca Azerbaycan halkının değil, tıpkı vakitte hem Türkiye’nin hem de bütün Türk Dünyası’nın takdir ve hayranlığı kazanmış; Türk Milleti’nin ortak kahramanı olarak hafızalarda ve kalplerde iz bırakmıştır.

İlham Aliyev’in Cumhurbaşkanlığı periyodunda Azerbaycan her alanda inkişafını sürdürmüştür. Dünya devleriyle güç mutabakatları yapılmış, ekonomik ve sınai yatırımlar artmış, çağdaş ordu yolunda dev adımlar atılmış; eğitim, kültür, sanat, spor ve başka alanlarda büyük gelişmeler yaşanmıştır.

Haydar Aliyev Mektebinin en liyakatli öğrencisi olan İlham Aliyev,  finansal kaynakları petrolden petrol dışı bölüme ve toplumsal alana yönlendirmiş,  Azerbaycan’ı Avrupa’nın güç güvenliğinde en değerli ve muteber ortak haline getirmiştir. Petrol dışı dala yapılan yatırımlar için bölgelerin ve öteki alanların kalkınmasına yönelik benimsenen devlet programları süratle hayata geçirilmiş ve bunun meyveleri alınmaya başlanmıştır. Sonuç olarak Azerbaycan, dünyanın en büyük finans kuruluşları olan Dünya Bankası ve Memleketler arası Para Fonu tarafından gelişmekte olan ülkeler ortasında birinci sırada yer almıştır. Avrupa ve ABD’nin Azerbaycan’ı ekonomik açıdan süratle gelişen bir devlet olarak tanıması tesadüf değildir.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, devrimci bir dönüşüm yaratarak Azerbaycan’ın toplumsal, ekonomik, siyasi ve kültürel hayatında büyük muvaffakiyetler elde etmiş ve halkının inancını haklı çıkarmıştır. Azerbaycan’ın süratli ekonomik gelişme yolunda olduğu bir gerçektir!

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, her alanda toplumu ileriye taşıdığı üzere sportif aktiviteler konusunda gençler için hoş bir örnek teşkil etmektedir.

Her şeyden evvel kendisi sporu ihmal etmeyen bir Cumhurbaşkanıdır. Ülkenin her yanında spor okullarının ve sportif faaliyetlerin artması için efor sarfetmektedir. Böylelikle hem sağlıklı jenerasyonların yetişmesini hem de gençlerin makus alışkanlıklardan uzak tutulmasını sağlamaktadır.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bir özelliği de ülkenin en ücra yerlerini bile sık sık ziyaret etmesi, halkın problemlerini dinlemesi ve sorunların tahlili için gerekli çalışmaları çabucak başlatmasıdır. O nedenle bugün Azerbaycan’ın her bölgesinde emsal gelişmeleri görmek mümkündür. Çağdaş yollar, kültür, sanat, spor kompleksleri, işyerleri..  Bölgeler ortası gelişmişlik farkı süratle kapanıyor, Azerbaycan’ın ücra kasabaları bile bundan nasibini alıyor.

30 yılı aşkın bir müddettir Azerbaycan’ı ziyaret eden, 2. Karabağ savaşı öncesi Terter bölgesindeki Azerbaycan askerleriyle görüşerek cephedeki moral ve motivasyonu Türk halkına duyuran bir gazeteci olarak, savaş sonrası da Karabağ’a ve bilhassa Şuşa’ya gitmek bana nasip oldu. Türkiye Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığının tertibiyle gittiğimiz Karabağ’da büyük bir imar faaliyeti gördük. Karabağ Fatih’i İlham Aliyev, Ermeni işgalcilere haddini bildirip toprakları geri aldıktan sonra, bu kutsal topraklarda büyük bir imar faaliyeti başlatmış. Karabağ’da yollar, köprüler, tünelleri havaalanları, konutlar, okullar, mescidler inşa ediliyor. İnanıyorum ki Karabağ, yakın bir gelecekte Azerbaycan’ın en canlı, en dinamik bölgelerinden biri olacak.

Uzun yıllardır Azerbaycan’daki gelişmeleri yakından takip eden bir gazeteci olarak ben şuna inanıyorum: İlham Aliyev, babası Haydar Aliyev’den aldığı devlet adamlığı vasıflarıyla, plansız bir iş yapmaz. Onun her adımında bir plan ve kararlılık vardır. Nasıl ki yıllarca evvel çabucak her konuşmasında, Karabağ’ı kesinlikle geri alacağız ya sulh yoluyla ya da savaşarak, diyordu ve kelamını tutarak Karabağ’ı geri aldı. Tıpkı biçimde, işgalden kurtarılan Karabağ, yakın bir gelecekte çok büyük inkişaflara sahne olacak ve sonsuza kadar Azerbaycan toprağı olarak kalacak, buna yürekten inanıyorum.

1997 yılında yaptığım bir röportajda dahi devlet adamı Haydar Aliyev bana, ”Türk iş adamlarına söyle ivedi etsinler, geç kalmasınlar, Azerbaycan bölgenin en süratli gelişen ülkesi olacak” demişti.  Merhum Haydar Aliyev’in bu kelamının ne kadar hakikatli olduğunu yaşayarak gördük. Tüm bu gelişmelere bakarak ben de naçizane diyorum ki; Azerbaycan dünyanın en kıymetli cazibe merkezlerinden biri olacak. Bu hususta Sayın İlham Aliyev’e ve pahalı eşi Mehriban Aliyeva hanımefendiye tüm kalbimle inanıyorum.

44 günlük muharebede ulu Azerbaycan Ordusu’nun Ali Başkumandanı olarak tarihi bir zafere imza atan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Azerbaycan halkının takviyesine ve teveccühüne mazhar olarak 7 Şubat seçimlerinden de büyük bir zaferle çıkacağını iddia etmek güç değil.

KAYNAK: HABER7

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rusya: Ukraynalı esirleri taşıyan uçak Patriot’la düşürüldü