a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları, ‘Dağlık Karabağ’ problemini görüştü

Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları, ‘Dağlık Karabağ’ problemini görüştü

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan, “Dağlık Karabağ” meselesinin tahlil süreci kapsamında medya konferans sistemiyle bir araya geldi.

Görüşmeye, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Kümesi eş başkanları Rus İgor Popov, Fransız Stephane Visconti, ABD’li Andrew Schofer ve AGİT Kişisel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk de katıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, taraflar tahlil sürecindeki mevcut durumu konuştu.

Eş başkanlar, son periyotlarda tarafların agresif söylemlerini artırdığını hatırlatarak bu yanındaki kaygılarını lisana getirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov, işgal altındaki Azerbaycan topraklarında Ermenistan’ın hayata geçirdiği yasa dışı iskan faaliyetlerini ve altyapı çalışmalarını gündeme getirdi. Memmedyarov, agresif söylemlerin artmasına Ermenistan’ın kışkırtıcı fiillerinin neden olduğunu tabir etti.

Taraflar, gelecek ay tekrar görüntü konferans yoluyla bir araya gelme konusunda mutabakat sağladı.

“DAĞLIK KARABAĞ” SORUNU

Dağlık Karabağ sorunu, Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde Ermenilerin bu kesimlerde hak tez etmesiyle başladı.

Ermeniler, 1991’de Hankendi’yi, 1992’de Öğretmenli ve Şuşa’yı işgal etti. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere’yi de ele geçiren Ermeniler, 1993’te Ağdam’a girdi. Ağdam’ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgali izledi.

Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edildi, 1 milyona yakın kişi de yaşadıkları ortamları terk etmek zorunda kaldı.

Azerbaycan ve Ermenistan, 4-5 Mayıs 1994’te Bişkek’te Bağımsız Devletler Topluluğu Parlamentolararası Meclisi, Kırgızistan Parlamentosu, Rusya Birleşik Meclisi ve Dışişleri Bakanlığının inisiyatifiyle “Bişkek Protokolü” olarak bilinen ateşkes anlaşmasını imzaladı. Lakin ateşkes, kağıt üzerinde kaldı ve çatışmalarda binlerce asker öldü.

Minsk Kümesi, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı ve Dağlık Karabağ probleminin barışçıl yollarla çözülmesini teşvik ve taraflar arasında aracılık etmek emeliyle 1992’de kuruldu.

Eş başkanlığını Rusya, Fransa ve ABD’nin yürüttüğü AGİT Minsk Kümesi, aradan geçen 28 yılda birçok teşebbüste bulunmasına karşın Dağlık Karabağ meselesinin tahliline yönelik somut neticeler elde edemedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kremlin: Putin’in yarın Erdoğan ya da Ruhani’yle ikili görüşmeleri olmayacak