a

Ayasofya için belirlenen yol haritası

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Son dakika haberi: Abdülkadir Selvi yazdı:

Son dakika haberi: Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasıyla ilgili her gün önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı son dakika açıklamalar, Türkiye’nin kararlılığını bir kez daha ortaya koydu. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan çalışmaları ve Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması için belirlenen yol haritasını yazdı.

Ayasofya cami olacak mı?

Son dakika haberi: İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Fetih Suresi okunan Ayasofya’nın ibadete açılması yeniden gündemde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla hazırlıklar başladı. 

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında Ayasofya için belirlenen yol haritasını yazdı. Selvi’nin yazısından ilgili bölüm şöyle: 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gece TRT’deki söyleşide Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması konusunda çok önemli açıklamalar yaptı. Onları paylaşacağım.

İstanbul’un fethinin 567’nci yıldönümü nedeniyle Ayasofya’da Fetih suresinin okutulmasına milletimizin gösterdiği yoğun ilgi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuyu tekrar değerlendirmesine yol açtı.

İkincisi ise Yunanistan’ın, Ayasofya konusundaki küstahça yaklaşımı Türkiye’yi rahatsız etti. Hem de öyle böyle değil. Erdoğan, TRT’deki programda Yunanistan’a, “‘Sakın ha Ayasofya’yla ilgili orayı camiye çevirmeyin’ Türkiye’yi siz mi idare edeceksiniz, biz mi?” diye tepki gösterdi.

Yunanistan, Ayasofya konusunda ne kadar bastırırsa, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması sürecini hızlandırmış olur. Benden uyarması.

YOL HARİTASI

Bir anlamda Ayasofya stratejinin parametrelerini verdi.

İki ayaklı bir çalışma yürütülüyor.

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla hukukçulardan oluşan bir grup çalışıyor. Arşivler açıldı, Ayasofya’nın 24 Kasım 1934 tarihli kararname ile müzeye dönüştürülme sürecini inceliyor.

2- Danıştay 10.Dairesi 2 Temmuz 2020 tarihinde Ayasofya’yla ilgili başvuruyu görüşecek. Çok değerli hukukçulardan oluşan 10.dairenin tarihi öneme haiz bir karar vermesini bekliyorum. Danıştay’ın Kariye camiye ilişkin verdiği karar Ayasofya sürecine de ışık tutuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Danıştay’a işaret etti:

“Türkiye’nin kurumları var. Böyle bir adım atılacaksa bunun yetki sahipleri bellidir. Parlamentosu var,bunun Danıştay’ı var. Dolayısıyla buralar kararını verir. Bu karar verildikten sonra da icra makamı gerekli olan adımı atar. Bunu  için de sizden izin almaya,müsaade almaya asla tevessül etmez. Bugün Sayın Bahçeli açıklama yaptı. Bu şeyi gösterir,bu ülkenin dinamiklerinde tutuşan, yanan bir şey var. Şu anda biz hukuk devleti olarak Danıştay’ın vereceği kararı bekliyoruz. Danıştay kararını verir, Danıştay kararını verdikten sonra da atılması gereken adım neyse bu adımlar da ona göre atılır” dedi.

Erdoğan’ın bu sözleri ile yol haritası belli oldu. Önce Danıştay kararını verecek ardından, Erdoğan, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması için gereken adımı atacak. Ayasofya açısından tarihi bir süreç başlıyor. KAYNAK: HÜRRİYET

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

DSÖ’den son dakika açıklaması: Çok daha kötü oluyor!