DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Atatürk Üniversitesi Türkiye’de bir ilki başardı: İneklerde embriyo nakline başlandı

Atatürk Üniversitesi Türkiye’de bir ilki başardı: İneklerde embriyo nakline başlandı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Üniversitenin Kurumsal Muhabere Yöneticiliğinden yapılan açıklamada, ilmî çalışmaların yanı sıra toplumsal ilerleme ve sürdürülebilir kalkınmaya ek sunan üniversitenin, projeyi hayata geçirerek bir prensip imza attığı belirtildi.

Açıklamada, hayvan ıslahı ve embriyo araştırmalarına destek olacak çalışmanın, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Atatürk Üniversitesi arasında imzalanan “Doğu Anadolu Yerinde Embriyo Aktarımıyla Elit Damızlık Güruh Üretim Merkezi Heyetim Projesi”ne de ek vermesinin hedeflendiği aktarıldı.

Görüşlerine bölge verilen Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, üniversitenin eğitimli ve deneyimli veteriner doktorları ile saha kurallarının, ilmî ve fiziki imkanlarının embriyo nakli üzere tatbikleri yapabilecek seviyede olduğunu belirtti.

İneklerde embriyo naklinin birçok avantajı olduğunu tabir eden Çomaklı, şunları kaydetti:

“Bir inekten yılda yalnızca bir buzağı elde edilirken, bu metotla daha çok yavru elde etmek mümkün hale geldi. Bu prosedür hastalık bulaşma riskini azalttı ve ırk ıslahının en kestirme, en çabuk ve en sağlam yolu oldu. Memleketimiz açısından embriyo aktarımı, gelişen süt sığırcılık işletmeleri ve bu işletmelerde en âlâ verimi alabilmek için genetik ilerlemenin uygunlaştırılması emeliyle uygulanmaya başlandı. Atatürk Üniversitesi olarak biz de, hem devletimizin Ulusal Tarım Girişimi’ne müsait çalışmalar yapmak hem de çağa ayak uydurmak ismine tarım ve hayvancılıkta gereken atılımları yapıyoruz.”

KAYNAK: AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yerli Mütalaa Derneği: Ayasofya Fatih’in vakfiyesi, fethin sembolüdür