a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Asgari ücret 4.toplantı ne zaman ve saat kaçta? 2022 Asgari ücret kaç oldu?

Asgari ücret 4.toplantı ne zaman ve saat kaçta? 2022 Asgari ücret kaç oldu?

Tüm vatandaşların gözü Asgari ücrete çevrildi. Milyonlarca kişi asgari ücretin ne kadar olacağını

Tüm vatandaşların gözü Asgari ücrete çevrildi. Milyonlarca kişi asgari ücretin ne kadar olacağını ve asgari ücretin 4.toplantısının ne zaman olacağını merak ediyor. Peki Asgari ücretin son toplantısı ne zaman olacak? 2022 Asgari ücret kaç olacak? İşte tüm detaylar…

Asgari ücrette ikinci toplantı 7 Aralık Salı günü saat 14.00’te TÜRK-İŞ’te gerçekleşti. Asgari ücret 3.toplantısı ise 9 Aralık Perşembe günü saat 10.00’da TİSK’te yapıldı

4. TOPLANTI NE ZAMAN?

2022 yılında uygulanacak olan yeni asgari ücretin yani 4. toplantının 13-17 Aralık haftasında gerçekleşmesi ve duyurulması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

KAYNAK İHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çavuşoğlu: ‘Katar’la iş birliğimizi derinleştiriyoruz’