fbpx
a
reklam
  • Haberyum
  • Bursa
  • Arkeolojik kazılar ışığında Unesco yolunda İznik toplantısı yapıldı

Arkeolojik kazılar ışığında Unesco yolunda İznik toplantısı yapıldı

UNESCO yolunda İznik toplantısı İznik Belediyesi Meclisi toplantı salonunda yapıldı. Arkeolojik ve tarihi kültürel

UNESCO yolunda İznik toplantısı İznik Belediyesi Meclisi toplantı salonunda yapıldı. Arkeolojik ve tarihi kültürel miras öğelerin tespiti, ortaya çıkarılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik çalışmaları desteklemek amacı ile toplandı.

İznik’in değerlerini Uluslararası camiaya daha iyi tanıtılabilmek ve tarihi mirasımızı daha etkili yönetilmek adına yapılan toplantıya İznik Kaymakamı Recai Karal, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ula Akhan, Bursa İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer, Bursa Rölöve  ve Anıtlar Bölge Müdürü Aylin Kırlangıç, İznik Alan Başkanı Doç. Dr. Şehnaz Eraslan Alıcıgüzel, İznik Müze Müdürü Ahmet Türkmenoğlu, İznik Roma Tiyatrosu Kazı Başkanı, Hisardere Nekropol Alanı Bilisel Kazı Danışmanı Doç.Dr. Aygün Ekin Meriç, İznik Çini Fırınları Kazı Başkanı Doç. Dr. Vesile Belgin Demirsar arlı, İznik Göl Bazilikası Kazısı Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ve uzmanlar katıldı.

Arkeolojik Kazılar Işığında UNESCO yolunda İznik toplantısında geçmişten günümüze kadar yapılan çalışmalar kazı başkanları tarafından aktarıldı. Toplantıda konuşan İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ” 2022 yılı Bursa ve İznik için çok önemlidir. 2022 yılı Bursa  Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak seçildi. Yine 2022 Yılında 4. Dünya Göçebe Oyunları organizasyonu İznik’te gerçekleşecek. İznik’in Ulusal ve Uluslararası mecralarda tanıtımının yapılması ve turizm potansiyelinin artırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesine ve tüm paydaşlara verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

İznik’te yapılan çalışmalar ve yapılacak çalışmalar sinevizyon eşliğinde anlatıldı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Fevziye mahalle konağı yenilenen yüzüyle hizmete girdi

HIZLI YORUM YAP