a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Araştırmalara Nazaran Done Hırsızlığı Teşebbüsleri Arttı!

Araştırmalara Nazaran Done Hırsızlığı Teşebbüsleri Arttı!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Awake Security’nin yapmış olduğu araştırmalara nazaran, devasa boyutlarda global casusluk ve data hırsızlığı teşebbüsleri, internette sörf yapan kullanıcıları risk altında bırakıyor. Velev, çeşitli Bitcoin ve kripto internet siteleri de bu olaya dahil durumda.

Araştırmalara nazaran sorunun merkezinde, CommuniGal Communication ya da GalComm olarak bilinen bir internet domain satış şirketi var. Awake Security’nin 18 Haziran tarihli blog paylaşımında “GalComm aracılığı ile kaydedilen 26.079 ulaşıma açık alan isminin 15.160’ı yani neredeyse %60’ı istenilmeyen gayeli ve şüpheli.” dendi.

Risk İçeren İnternet Siteler Risk içeren internet siteleri, istenilmeyen emelli yazılım dahil olmak içere birkaç farklı usul kullanıyor. Buna karşın tanınan güvenlik sistemlerinin radarlarından hiç bir zorluk yaşamadan geçmiş durumdalar. Awake Security, yaptığı araştırmalar ile bu internet sitelerine ulaşmış ve bir liste hazırlamış.

Listede, cryptolimited.org, cryptocoiners.net, bitcoincompass.info üzere bir seri kripto ve Bitcoin ile alakalı alan isimleri de mevcut.

Liste, binanceref.info ve binanceregister.info isimli iki alan ismini da içeriyor. Lakin bu iki sitenin tanınan borsa ile ilgisi olup olmadığı şimdi bilinmiyor. Mevzu tanınan borsa Binance’e yöneltildi, ancak borsa şimdi rastgele bir halde bahis ile ilgili açıklama yapmadı.

Awake başkaca, GalComm’a bağlı olan berbat emelli Google (NASDAQ:GOOGL) Chrome uzantıları hakkında üç ay içinde yüzün üzerinde sorun bildirmiş.

Awake, paylaştıkları metinde bu husus hakkında şunları söyledi;

Awake ayrıyeten şunları da ekledi; Awake’e nazaran bu istenilmeyen emelli yazılımlar internetin sağlık bölümünden tutun petrol koluna kadar her bir kategorisine yayılmış durumda.

Bildiğiniz üzere corona virüs önlem önlemleri Mart ayı ile birlikte önemli mealde yükselişe geçti. Bu durum ile birlikte internet kabahatleri tüm zamanların en yükseğini yaşıyor. Yakın tarihte yapılan bir ABD duruşmasında, corona virüs’ün başlaması ile birlikte siber cürümlerde %75’lik bir artış gösterdiği söylendi.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayınlanmıştır

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Binance Eskisinden 10 Kat Daha Hızlı!