DOLAR

32,8415$% 0.17

EURO

35,3647% 0.09

GRAM ALTIN

2.454,36%0,19

ÇEYREK ALTIN

4.001,00%-0,17

TAM ALTIN

16.005,00%-0,18

BİST100

10.647,91%-0,31

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Aralık kuralına uymayan yolcuya başkan şoku

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı sürücü koltuğuna geçti toplumsal uzaklık kuralına uymayan yolcuyu araçtan indirdi.

İçişleri Bakanı Soylu, “Yarın, tüm Türkiye’de salgın ile ilgili bugüne kadar yaptığımız en ağır kontrolü gerçekleştireceğiz” açıklaması yapmıştı. Bugün ise o kontroller Bursa’da da yapıldı. Kontrol kapsamında Bursa Valisi Yakup Canpolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Vilayet Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, AK Parti Bursa milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Refik Ihtimam ve Atilla Ödünç’ün iştirakiyle Bursa’da toplumsal aralık ve maske kontrolü yapıldı. Bursa protokolü ziyaret ettikleri yerlerde toplumsal uzaklık ve maske kurallarına uymayan vatandaşları uyardı.

Ziyaret ettiği bir dolmuş durağında sürücü koltuğuna geçen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kullandığı aracın arka koltuğuna toplumsal aralık kurallarına uyulmadan 3 kişinin bindiğini görünce bir kişiyi uyararak araçtan indirdi. Protokol üyeleri tarihi çarşı ve pazarları kontrol için gezerken vatandaşların maske ve toplumsal uzaklık kurallarına uydukları görüldü.

Bursa Valisi Yakup Canbolat kentin kimi bölgelerini gezmek istediklerini dile getirerek, “Vatandaşımıza pandemi döneminde maske, toplumsal uzaklık ve hijyen konusunu anlatmak istedik. Genel gidişatın ne olduğunu da görmek istedik. Bugün il genelindeki işletmelerin neredeyse tamamı denetlenecek. Türkiye genelinde ve Bursa’da olay sayıları artıyor. Bu dönemi sağlıklı atlamamız lazım. Vatandaştan ricamız 3 kural dediğimiz maske, aralık, hijyen kurallarına uymalarını rica ediyoruz. Bu kendi sağlıkları ve toplum sıhhati açısından çok önemlidir. Bu tıpkı zamanda vebaldir. Beşerler kendilerine dikkat etmiyor olabilir lakin etrafında yaşayan insanlara ziyan vermemeleri gerekiyor. Bu farkındalığın oluşması noktasında da bugün çarşılarımızı dolaşıyor, vatandaşla selamlaşıyoruz. Maskesi olmayanları da ikaz ediyoruz. Şunu memnuniyetle söyleyebilirim ki bugün dolaştığımız alanlarda vatandaşın yüzde 100’ü maske takmış diyebiliriz. Bu bizim kentimiz açısından sevindiricidir” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise bakanlığın aldığı kararla kent yöneticileri olarak rehberlik noktasında dolaştıklarını belirterek, “Bayram sonrası çarşının pazarının hareketlenmesi de sevindirici. Bursalı hemşerilerimizde kurallara uyuyorlar. Valilik, belediye, ilgili kurumlar ne kadar önlem alırsa alsın, her bir vatandaşın kadını erkeği, genci, yaşlısıyla kendi önlemlerini alması gerekiyor. Bu bilinç vatandaşımızda oluştu lakin bu önlemi elden bırakmadan hayatımızı devam ettirmek durumundayız. Çarşı, Pazar gezeceğiz, alışveriş yapacağız ancak kurallara da uyacağız. Temennimiz bu problemin başımızdan def edilmesidir” diye konuştu.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Kurulu Başkanı AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise “Son günlerde maalesef vak’aların arttığını öğreniyoruz. Bakanlığımızın, valiliğimiz ve belediyelerimizin farkındalık oluşturması bakımından bu türlü bir ziyaret gerçekleştiriyoruz. Fakat önümüzdeki sürece devam etmemiz gerekiyor. Yeni olağan demek, maske, hijyen ve aralığa uyarak devam etmek demek. Tek dileğimiz vak’aların artmaması, önlemlere de muhtaçlık duyulmaması” tabirlerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çekmeköy’de maske ve toplumsal arayı ilçe protokolü denetledi