a
  • Haberyum
  • Magazin
  • Antalya’da Kaleiçi Yat Limanı eski günlerine dönmeyi bekliyor

Antalya’da Kaleiçi Yat Limanı eski günlerine dönmeyi bekliyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Antalya için kıymetli bir marina olan Kaleiçi Yat Limanı, her yıl yerli ve yabancı milyonlarca vatandaşı ağırlıyor. Korona virüs sebebiyle yaklaşık 3 aydır Kaleiçi’nden denize açılmayan günübirlik tekneler, 1 Haziran itibariyle olağanlaşma sürecine girdi ve belirtilen önlemler doğrultusunda faaliyete başladı. Kaleiçi’nden tekne çeşidiyle denize açılmak isteyen vatandaşlar için tüm tedbirler alındı. Evvel ateşleri ölçülen vatandaşlar, akabinde dezenfektanlarını kullanarak teknelere alınıyor. Teknelerde bulaşı engellemek için ise masaların arasına yaklaşık 3 metre aralık konuldu.

“Kapasite düşürüldü”

Akdeniz Yelkenli ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi tertip sorumlusu Ekrem Turan, teknelerde alınan tedbirleri anlattı. Müşterilerin tipe çıkmadan evvel ateşlerinin ölçüldüğünü kaydeden Turan, maskesi olmayan vatandaşlara ise fiyatsız maske verdiklerini söyledi. 100 kişilik tekneyi yarı kapasiteye indirdik. Örneğin bir teknenin kapasitesi 30’sa, biz bunu 15’e düşürdük. Müşterileri aileler olarak başka münferit oturtuyoruz. Örneğin 4 kişilik bir aileyi ayırıyoruz ve 23 metre ilerisine de öbür bir aile oturtuyoruz. Eskisi üzere yan yana oturtmuyoruz. Bu halde toplumsal arayı koruyoruz” dedi.

“İşlerimiz düşük”

İşlerinin epeyce düşük olduğuna dikkat çeken Turan, “Geçen sene bu zamanda 1 günde kazandığımı parayı artık 1 ayda kazanamıyoruz. Maalesef durumlar bu kadar düşük. Ancak yeniden de biz iş tarafımızın açık olduğunu belirtiyoruz. Kişileri eğlenmeye de gereksinimi var. O yüzden bizler iş yanlarımızı açık tutuyoruz” diye konuştu.

“Kaleiçi’ndeki kimi yollar kapatıldı, işlerimiz yüzde 80 düştü”

20 Haziran Cuma günü Kaleiçi’ne giden kimi yolların ve inmek için kullanılan asansörün kapatıldığını belirten Ekrem Turan, “Tophane çay parkından Kaleiçi’ne inmek için kullanılan merdiven kapandı. Asansör de örtük. Münhasıran yaşlılar bu sebeple Kaleiçi’ne gelemiyor. Saat Kulesi’nde denetimli giriş var. Pandemi sürecinde de yüzde 90 işlerimiz düşmüştü, artık uygunca düştü. Ebette vatandaşlar denetimli girsin lakin en azından asansör açılırsa biraz yararı olabilir” sözlerini kullandı. Ailesiyle birlikte Bursa’dan Antalya’ya tatile gelen Dilek Soylu, “Bende fırsat bulursam yat tipi yapmak isterim. Yat çeşidinde beşerlerle arayı koruduğumuz sürece tehlike olacağını düşünmüyorum” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Edirne’de lavanta tarlasında fotoğraf aktifliği