DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Antalya’da 45 bin dekarda hasadına başlanan avokadoda amaç 70 milyon adet

Antalya’da 45 bin dekarda hasadına başlanan avokadoda amaç 70 milyon adet

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye’de avokado üretiminin yaklaşık yüzde 80’inin karşılandığı Antalya’nın Alanya ilçesinde bu yıl yaklaşık 45 bin hektar alanda 70 milyon adet üretim hedefleniyor. İlçede hasadı başlanan avokadonun Romanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Ermenistan, İran, Bulgaristan ve Yunanistan üzere ülkelere de ihracatı yapılması bekleniyor.

Türkiye’ye 1953 yılında hobi amaçlı üretim için Meksika bölgesinden getirilen avokado, tüketimi artınca 1990’lı yıllar başında Alanya başta olmak üzere Gazipaşa, Anamur ve Mersin bölgelerinde ticari olarak üretilmeye başlandı. Antioksidan özelliğiyle bilinen ve 4 adedi yaklaşık 1 kilogram gelen avokadonun Alanya’daki üretimi her geçen gün artıyor.

Alanya, Türkiye avokado üretiminin yüzde 80’ini karşılar hale gelirken, geçtiğimiz yıl üretim adeti 50 milyona kadar ulaştı. Bu sene hasadına başlanan avokadonun hava kurallarının olağan olmasından dolayı bu sayının 70 milyon olması bekleniyor. Toptan adet fiyatı kalitesine nazaran 4-5 lira ortasında değişen avokadonun 6-7 lira ortasında perakende fiyatıyla tezgahlarda yerini buluyor.

Yurtdışına ihracatı yapılacak

Hasatla bir arada Romanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, İran, Ermenistan, Bulgaristan ve Yunanistan üzere 8 ülkeye ihracatı yapılması hedefleniyor.

Sevilgen:“Bu yılki maksadımız 70 milyon”

Dimçayı bölgesinde hasat yapılan bahçeyi ziyaret eden Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, dönemden umutlu olduklarını söyledi. Sevilgen, “Avokado hasadımız ağustos ayı itibariyle Alanya’da başladı. Geçtiğimiz yıl aşağı üst 40-50 milyon civarında bir hasat beklentimiz vardı, biz bunu ziyadesiyle yakaladık. Bu yılki gayemiz 70 milyon civarında bir adet bekliyoruz. Alanya’da 38-40 bin hektarlık bir ekili alanımız vardı. Bu alan şuanda 45 bin hektara çıktı. Geçtiğimiz yıllarda Ukrayna, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Rusya üzere ülkelere ihracat gerçekleştirdik. Birebir firmalarla tekrar görüşmelerimiz devam ediyor. Bu ülkelere tekrar ihracat yapacağız. Bunun yanında Avrupa’dan da birkaç ülkeyle görüşmelerimiz devam ediyor. Varsayımıma nazaran bu yıl ihracat yaptığımız ülkelere 5-6 tane farklı ülke de eklenecek” dedi.

“12 ay Türkiye’de avokado üretimine devam edeceğiz”

Alanya’da her mevsim avokado üretimi var mı sorusunu da cevap veren Sevilgen, “Ağustos ayında Clifton cinsi avokado var. Eylül ayında Zutano cinsi avokadonun üretimi gerçekleşecek. Arkasından Bacon, Ettinger, Fuerte, Pinkerton ve Hass ile devam edecek. Bizim şuanda Alanya’da 10 aylık bir üretimimiz var. Bizim 6 ve 7. aylarda üretimimiz yoktu. Bunu Alanya avokadosu diye bir cins geliştirerek hoş bir meyve aldık. Bunu da geliştirdiğimiz zaman 12 ay Türkiye’de avokado üretimine devam edeceğiz” diye konuştu.

“Üretim her geçen yıl üstüne koyarak artıyor”

Geçen yıl yurt dışına 10 milyon adet avokado gönderdiklerini hatırlatan Sevilgen şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl 10 milyon civarında bir ihracat gerçekleştirdik. Bu sene 15 milyonu rahat bir şekilde yakalayacağız. Üretim her geçen yıl üstüne koyarak artıyor. Doğal ki biz yurt dışına ihracat yapmazsak, çiftçimizin çıkarı düşecektir. Gerçekleştirdiğimiz ihracat hem fiyat konusunda üreticimizin yüzünü güldürüyor hem de ihracat yapan firmaların çıkarını arttırıyor. Bizde 6 ve 7. ayda avokadoda eksiğimiz var. Birde artık avokadoyu tanıyan bir kitle oluştu karşımızda. Bu kişiler avokadoyu isteyince, bunu temin edebilmek içinde yurt dışından ithal etmemiz gerekiyor. Bu 2 aylık müddette dışarıdan avokado ithal ediyoruz. Lakin 8. ay girdiği zaman bizim yerli üretimimiz başlıyor.”

İlçede 20 yıldır avokado üretimi yapan Mehmet Zeybek, “Toplamda 10 dönüm alanda üretim yapıyoruz. Ürettiğimiz eserlerin fiyatından mutluyuz. Gittikçe de fiyatlar iyileşiyor. İnşallah daha âlâ olur. Alanya’da artık mümkün olduğu kadar avokado yetişiyor artık her tarafta. Bizler de avokado ekeceğiz. Şu anda Hass, Pinkerton, Fuerte ve Ettinger olmak üzere 4-5 çeşit avokado yetiştiriyoruz. Aşağı üst 8-10 ay boyunca eser alıyoruz” halinde konuştu

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sağlık yatırımlarıyla birlikte patentin de önemi artıyor