a

Antalya Diplomasi Forumu başladı

Antalya Diplomasi Forumu başladı. Foruma 19 devletin hükümet başkanı katılıyor. Forumun açılışında konuşan Erdoğan,

Antalya Diplomasi Forumu başladı. Foruma 19 devletin hükümet başkanı katılıyor. Forumun açılışında konuşan Erdoğan, Batı’nın Kırım’ın işgaline sessiz kalmasına tepki gösterdi, “Barış için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu’nun açılışında konuştu. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Antalya’da verdiğimiz diyalog, dayanışma mesajları, foruma çok önemli anlam katıyor.

Daha geniş katılımla tertip ettiğimiz 2. Antalya Diplomasi Forumu’nun rüştünü ispat etmiş uluslararası etkinlik olarak yoluna kararlılıkla devam edeceğine inanıyorum.

Dünyamız 21. yüzyılın ilk çeyreğini geride bırakmaya hazırlanırken insanların küresel barışa ve refaha duyduğu özlem de o derece artıyor. Bilimde, teknolojide, tarımda, sanayide ve ulaşımda yaşanan onca ilerlemeye rağmen insanlık olarak temel meselelerimizi henüz çözüme kavuşturamadığımızı görüyorum. Terörizm, açlık, yoksulluk, kıtalar arasındaki adaletsizlik, sıcak çatışma ve iç savaşlar, iklim değişikliğinin yol açtığı çevre felaketleri küresel gündemin en üst sıralarında yer almayı ne yazık ki sürdürüyor. Ekonomiler büyürken, gökdelenler yükselirken, belli başlı ülkeler günden güne zenginleşirken istatistikler bize daha müreffeh dünya resmi çizerken maalesef hemen yanı başımızda çocuklar açlıktan ölmeye devam ediyor. Açlık virüsü her yıl dünyada koronavirüsten daha fazla insanın hayatına mal oluyor.

Söndüremediğimiz her yangının, durduramadığımız her çatışmanın eninde sonunda bizi de etkileyeceğini, yakacağını bilmeliyiz. Bu acı gerçeğe Suriye’de, Yemen’de, Afganistan’da, Libya’da, Arakan’da ve daha birçok kriz bölgesinde şahit olduk.

KIRIM’IN İŞGALİNE SESSİZ KALAN BATI’YA TEPKİ

Kırım’la ilgili düşüncemizi hep açık şekilde ifade ettik. Gerek Rusya Federasyonu gerekse Ukraynalı dostlarımızla yaptığımız görüşmelerde bu meseleyi hep gündemde tuttuk. Eğer 2014’te Kırım’ın işgaline tüm Batı, tüm dünya ses çıkarmış olsaydı, acaba bugünkü tabloyla karşı karşıya kalır mıydık? Ama Kırım’ın işgaline sessiz kalanlar şimdi bir şeyler söylüyorlar. İyi güzel de adalet yer kürenin belli bir bölümünde geçerli, diğer bölümünde geçersiz mi? Bu nasıl dünya?

Hep birlikte biz, barışın dünyasını kurmaya mecburuz. Savaşın değil. Gelinen aşamada yangına körükle gitmenin, ateşe benzin dökmenin kimseye faydası olmayacak.

“YENİ HÜLAGÜLER İSTEMİYORUZ”

Bakıyorsunuz Almanya’da bir orkestrada orkestra şefi Putin’in arkadaşı. Putin’in arkadaşı olduğu için görevden alınıyor. Öbür tarafta yine bir başka Avrupa ülkesinde dünyaca meşhur Dostoyevski yayınları ülkede yasaklanıyor. Biz bunu neye benzetiyoruz biliyor musunuz: Bir zamanlar Irak’ta Hülagü’nün yakıp yıktığı kütüphaneler vardı ya aynı o döneme dönüş olarak görüyoruz. Biz yeni Hülagüler istemiyoruz.

“MONTRÖ” VURGUSU

Temennimiz, itidal ve sağduyunun galip gelmesi, silahların bir an önce susmasıdır. Barış için Montrö dahil elimizden geleni yapacağız.

BM’DEKİ SİSTEME ELEŞTİRİ

Ukrayna krizi ile birlikte Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi sisteminin çarpıklığı ortaya çıkmıştır. BM’de 5 üyeden bir tanesi ne derse o oluyor. Geçici üyelik üzerinden sistemin yapısal sorununun üstü örtülmeye çalışılıyor.

BM üyesi 193 ülkenin kaderini 5 ülkenin insafına bırakan sistem adaletsizdir. Sistem yeniden reforme edilmeli.”

ÇAVUŞOĞLU: 75 ÜLKE ÜST DÜZEY TEMSİL EDİLİYOR

Erdoğan’dan önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nun açılışında konuşma yaptı. Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Birlikte düşün, birlikte hareket et’ düşüncesi, 17 ülke ve devlet başkanı, 80 bakan başta olmak üzere 75 ülkeden katılımcıyı bugün bu salonda harekete geçirdi. Dünyadaki devletlerin 3’te 1’inden fazlası burada en üst düzeyde temsil ediliyor.

Avrupa yeniden sistemsel istikrar çıtası arıyor.

Antalya Diplomasi Forumu’na baktığımızda, burası sanki Birleşmiş Milletler ortamı sağlıyor. Antalya’da birleşmiş zihinler ortamı oluşuyor. Sorunlarımızı zihinlerimizde çözmeden birlikte hareket edemeyiz.”

BM’DEN DİPLOMASİ VURGUSU

Çavuşoğlu’ndan sonra, BM Genel Sekreteri Guterres, videokonferans yöntemiyle  katılarak konuşma yaptı. Guterres, diplomasinin önemine dikkat çekti.

LAVROV VE KULEBA İLK KEZ ANTALYA’DA YÜZ YÜZE GELDİ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 16. gününde devam ederken,  tüm dünyanın takip ettiği görüşmeler yaşandı. Dün, savaşan ülkelerin Dışişleri Bakanları Antalya’da ilk kez yüz yüze geldi. 

Bugün de Antalya Diplomasi Forumu başladı. Foruma 16 devletin hükümet başkanı katılıyor. 

ZELENSKİY DE KONUŞMA YAPACAK

Son dakika haberine göre, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de saat 15.45’te foruma videokonferans yöntemiyle katılarak konuşma yapacak.

FORUMA KATILAN HÜKÜMET BAŞKANLARI

Öte yandan Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Venezuela Dışişleri Bakanı Felix Plasencia’nın yanı sıra Bosna Hersek Devlet Başkanlığının 3 üyesi de Antalya Diplomasi Forumu’nda.

Avrupa’dan aralarında İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Ivan Korcok, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn gibi birçok dışişleri bakanının katılacağı ADF’de, Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks de yer aldı.

Bunun yanı sıra Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki ile Afganistan Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki de katılımını teyit eden önemli isimler arasında.

Katılımcılar, “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” başlığı altında, uluslararası ilişkiler bağlamında birçok konuyu ele alıyor. Forumu ulusal ve uluslararası medyada temsilcileri de yakından takip ediyor. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Parlamentosu Genel Sekreteri Marija Buric, AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı (UNAOC) Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos ve BM Somali Özel Temsilcisi James Swan da toplantıya katılan isimler arasında.

Toplantının öne çıkan özelliklerinden biri de öğrencilerin de katılabiliyor olması. 

ÇAVUŞOĞLU’NDAN ÖNEMLİ GÖRÜŞMELER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Karadağ Dışişleri Bakanı Dorde Radulovic ve Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Buyar Osmani ile bir araya geldi.

Çavuşoğlu, Belek Turizm Bölgesi’ndeki NEST Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Antalya Diplomasi Forumu’nun ilk gününde ikili görüşmelere devam etti.

İlk olarak Stoltenberg ile görüşen Çavuşoğlu, ardından Radulovic ve Osmani ile bir araya geldi.

KAYNAK HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş tahliye edildi