DOLAR

32,6460$% -0.11

EURO

35,4037% -0.15

GRAM ALTIN

2.511,04%0,02

ÇEYREK ALTIN

4.049,00%1,37

TAM ALTIN

16.220,00%1,37

BİST100

10.851,78%-0,19

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Anayasa Mahkemesi’nden cezaevlerindeki örtük görüşlerde kayıt için hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi’nden cezaevlerindeki örtük görüşlerde kayıt için hak ihlali kararı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Anayasa Duruşması, cezaevlerindeki örtülü görüşlerle ilgili yeni bir karar verdi.

Anayasa Duruşması, cezaevlerindeki örtülü görüşlerin, ses ve görüntü ile kayıt edilmesinin hak ihlali olduğuna karar verdi. Yüksek Duruşma, mahkumlara ilişkin radyoya el konulmasının ise hak ihlali olmadığına hükmetti.

Mevzu, terör örgütü üyeliğiyle cezaevinde bunun bir tutuklunun başvurusu üzerine yüksek duruşmanın gündemine girdi. Resmi Gazete’de yayınlanan karara nazaran, hükümlü önce, camlı bölmelerde yapılan örtük görüşlerin hangi düzenlemeye nazaran kayıt altına alındığını, Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne sordu. Müdüriyet, yönetmelik gereği bu sürecin yapıldığını bildirince, tutuklu bu sefer infaz hakimliğine dilekçe vererek pratiğin kaldırılmasını talep etti.

Duruşma, tutuklunun bu isteğini tıpkı yönetmeliği münasebet göstererek geri çevirdi. Tutuklu mevzuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Müracaatta el konulan radyonun de iadesi istendi. Mevzuyu kıymetlendiren Anayasa Duruşması, tutukluların aileleriyle yaptıkları görüşmelerde muayyen bir mahremiyetin bulunduğunu ve bunun korunması gerektiğine karar verdi. Yüksek Duruşma, kişisel hayata hürmet gösterilmesi gerektiğine işaret ederken, yönetimin hata işlenmesinin engellenmesi için, bu çeşit görüşmeleri takip edebileceğini gelgelelim bunun için de yasal düzenlemeye yapılması gerektiğini de belirtti. Bu tıp hususî görüşmelerin kayıt altına alınmasının ağır bir önlem olduğuna dikkat çeken Anayasa Duruşması, bu kayıt süreçlerinin hangi koşullarda yapılabileceğinin çok âlâ belirlenmesini ve son deva olarak kullanılmasını da istedi.

6 MİLYON TL TAZMİNAT VERİLMESİ İSTENDİ

Mahkumların telefon görüşmeleri için, cezaevinden dışarıya yapılan görüşmelerin kayıt alınmasına ilişkin düzenleme bulunduğunu hatırlatan yüksek duruşma, buna karşılık kurum içindeki ziyaretlerdeki görüşmelerin kayıt altına alınmasına ilişkin düzenleme bulunmadığını da belirtti.

Kararda tutukluya 6 bin TL tazminat verilmesi de istendi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan ‘tatil dönüşü’ uyarısı