a

Almanya’da Lenin heykeli açıldı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

MLPD Sözcüsü Peter Weispfenning, Sputnik’e açıklamasında, bugün Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde parti binası önünde düzenlenen görkemli bir merasimle Lenin heykelinin açıldığını söyledi.

Weispfenning, “Heykel, 1957’de Çekoslovakya’da yapılmıştı. Çekoslavakya’nın birinci ferdi Lenin heykeliydi. Onu Ebay’dan bir Avusturyalı satıcıdan aldık, heykel Kadife Devrim’den sonra oraya götürülmüş. Onu satın alıp dikme kararını aldık, zira Garp Almanya’da şu ana kadar Lenin’in tek bir büstü yahut heykeli yoktu” tabirlerini kullandı.

MLPD Sözcüsü, dökme demirden yapılan heykelin 2 metre 15 santim uzunluğunda olduğunu, esasın üzerinde de Lenin hakkında malumat içeren bir levhanın bulunduğunu anlattı.

Lenin heykelini dikme kararı, Gelsenkirchen belediyesi, sağcı partiler ve ülkenin en büyük partilerinden CDU tarafından itirazla karşılandığını aktaran Weispfenning, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Partisinin, heykelinin dikilmesiyle ilgili internet üzerinden bir anket gerçekleştirdiğini lisana getiren sözcü, ankete katılanların yüzde 68’inin destek verdiğini söyledi.

1917 Ekim Devrimi ve onu takip eden iç savaşla ilgili son araştırmaları ve metinleri okuduklarını söyleyen Weispfenning, devrim ve iç savaş sırasında milyonlarca insanın ölmesinden ‘bir tek Lenin’in sorumlu tutulamayacağını’ savunarak, “Üstelik Lenin heykeli, Almanya’nın batısında emperyalist ve işgalci nitelik taşıyan 1. ve 2. dünya savaşlarının kahramanları için dikilen sayısız heykel bağlamında kontrpuan rolünü oynamalı” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Almanya’daki fabrikada 1029 personelde virüs çıktı