a

Almanya Savunma Bakanı Pistorius göreve başladı

Almanya medyasının gündeminden düşmeyen Christine Lambrecht, geçtiğimiz günlerde istifa kararı aldı.

Lambrecht’in yerine Boris Pistorius’un yeni Savunma Bakanı olmasına karar verildi.

Atama belgesini aldı

Pistorius, bu sabah Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve selefi Lambrecht ile Bellevue Sarayı’na giderek Cumhurbaşkanı Steinmeier’den söz konusu göreve getirildiğine ilişkin atama belgesini aldı.

Steinmeier, Rusya’nın Ukrayna’ya acımasız bir şekilde saldırmasının milyonlarca insanın acılar yaşamasına neden olduğu ve Avrupa’nın güvenlik düzenini tahrip ettiğini belirtti.

Steinmeier: Avrupa’nın ortasında güçlü bir ülkeyiz

Tehditler ve jeopolitik değişimlerin olduğu ortamda Alman ordusunu caydırıcı ve savunmaya hazır hale getirmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Steinmeier, şöyle dedi:

Avrupa’nın ortasında güçlü bir ülke olarak sadece kendimize yönelik değil başkalarına karşı da sorumluluğumuz var. Yalnız değiliz, ortaklarla ittifak içindeyiz. Bu ortaklar bize güvenmeli ve güvenecekler.

“Sakin kafa, güçlü yönetim”

Pistorius’un Almanya’nın uzun zamandan beri tanımadığı bir tehdit ve tehlike durumunda bakanlığı devraldığını belirten Steinmeier, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

Gelecekteki tüm zorluklar ve gerekli reformlar için şimdi sakin bir kafaya, güçlü yönetime, net bir dile ve siyasi tecrübeye ihtiyacınız var.

Lambrecht’e teşekkür etti

Steinmeier, Pistorius’un bunların hepsine sahip olduğunu, Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı olarak görev yaptığı 10 yıl boyunca ve diğer zorlu siyasi görevlerde gösterdiğini kaydetti.

Boris Pistorius’u yeni görevinden dolayı tebrik eden Cumhurbaşkanı Steinmeier, görevinden ayrılan Christine Lambrecht’e de verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Yeni Bakan, ABD’li mevkidaşıyla görüşecek

Daha sonra Bellevue Sarayı’ndan ayrılan Pistorius, Federal Meclis’e geldi ve yemin ederek göreve başladı.

Bakan Pistorius, bugün ayrıca görevinin ilk gününde Savunma Bakanlığı’nda askeri törenle karşılanacak daha sonra ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile bir araya gelecek.

Kaynak: Ensonhaber

Ensonhaber

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hindistan’da rahibe olmak için 300 milyonluk servetten vazgeçti