a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Almanya AB dönem başkanı oluyor; Türkiye’nin Merkel’den iki beklentisi

Almanya AB dönem başkanı oluyor; Türkiye’nin Merkel’den iki beklentisi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

AB dönem başkanlığı bugünden itibaren altı aylığına Almanya’ya geçti. Büyük ölçüde korona salgını kaynaklı hasarları giderip toparlanmaya odaklanacak olan Almanya’nın bu hizmeti üstlenmesi Türkiye açısından da önem taşıyor. Salgın öncesi bu döneme ilişkin maksadını AB ile yeni bir başlangıç olarak belirleyen Ankara gelinen aşamada ilişkilerde itimadın tekrar tesis edileceği, ‘yara sarma’ yaklaşımının öne çıkacağı ve mümkün olan alanlarda ilerleme sağlamak için somut adımların atılacağı bir süreç yaşanmasını umuyor.

GÜMRÜK BİRLİĞİ DEĞERLI

Türkiye’nin Berlin’den en önemli beklentisi mülteci buhranı odaklı 18 Mart mutabakatında mekan alan unsurlarda ilerleme sağlamak. Öncelik de gümrük birliğinin güncellenmesi. AB Komitesi güncellemenin yapılması gerektiği görüşünü koruyor, gelgelelim bunun olup olmayacağı üye ülkelerin vaziyetine bağlı olacak. Almanya, daha önce Türkiye’nin de kimi adımlar atması halinde bu yerde gelişme yaşanabileceğinin sinyalini vermişti.

MACRON’A KARŞI ISTIKRAR

Müzakere sürecinin Almanya döneminde ilerletilmesi konusunda ne Berlin’de ne de Ankara’da umut var. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Paris-Ankara hattındaki ilişkilerin sonlarını zorlayan halinin tersine Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye konusunda daha soğukkanlı bir yaklaşım izliyor. AB dışişleri bakanları 13 Temmuz’da Türkiye ile ilişkileri masaya yatırmaya hazırlanıyor. Bu içtima bir bakıma Ankara’nın Paris’e karşı fren rolü üstlenmesini beklediği Almanya açısından ilk sınav niteliğinde olacak.

ŞANSÖLYE AB’Yİ KURTARABİLECEK Mİ

– Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs nedeniyle AB dönem başkanlığıyla ilgili planlarını külliyen yenilemek zorunda kaldı.

– Almanya 13 yıl sonra tekrar AB’nin dümenine geçerken, Merkel 2. kez başkanlık yapacak.

– Almanya’da Euro bunalımı ve 2015 mülteci buhranındaki performansının akabinde Merkel’in başbakanlığının bitmesine yaklaşık bir yıl kala AB’nin başına geçmesi bir talih olarak da görülüyor.

– Merkel AB’yi dağılmadan bu ağır bunalımın içerisinden çekip çıkarırsa, tarihe “En büyük Avrupalı” olarak girecek.

– Almanya AB dönem başkanlığını “Birlikte Avrupa’yı yine güçlü yapmak” davetiyle devralıyor. Diplomatlara nazaran başarılı olmak demek, AB’nin bütünlüğünü ve iç pazarı korumak. İngiltere’nin AB’den ayrılışını sonuca bağlamak. AB’nin bütünlüğü ise ekonomisinin yine inşaasından geçiyor. (Celal ÖZCAN/BERLİN)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

AB, Türkiye’ye sonu açmadı