a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Alman istihbaratında şok gelişme: Eski şef izlemeye aldı

Alman istihbaratında şok gelişme: Eski şef izlemeye aldı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Almanya’nın iç istihbarat kurumu Anayasayı Muhafaza Teşkilatı’nın (BfV), eski lideri Hans-Georg Maaßen’i, “aşırı sağcı” olarak sınıflandırdığı ve izlemeye aldığı ortaya çıktı.

Alman basınında yer alan haberlere nazaran BfV, Maaßen hakkında çok kapsamlı bilgi ve bulgular topladı ve bunların incelenmesi sonucunda da iç istihbaratın eski lideri, çok sağcı kuşkusuyla izlenenler ortasında yer almaya başladı.

İDDİALARI DOĞRULADI

İç istihbaratın, özgürlükçü demokratik Anayasal sisteme karşı faaliyet gösterdiğinden şüphelenilen şahıslar hakkında bilgi ve bilgi toplama yetkisi var.

BfV, “kişisel hakları” münasebet göstererek basında yer alan haberler hakkında açıklama yapmazken, Maaßen toplumsal medyada yaptığı paylaşımla argümanları doğruladı.

Paylaşımında, “Federal Hükümetin benden ve Pahalar Birliği’nden korktuğu çok açık, bu nedenle Anayasayı Muhafaza Teşkilatı’na beni izlettiriyor, takip ettiriyor” ifadelerine yer veren Maaßen, ayrıyeten avukatının Bilgi Edinme Yasası kapsamında, hakkında tutulan bilgileri talep ettiği dilekçesine BfV tarafından gönderilen 20 sayfalık karşılığı da kamuoyu ile paylaştı.

Son yıllarda sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisine yakın durmakla eleştirilen eski iç istihbarat şefi “aşırı sağcı” olarak sınıflandırılarak izlenmesinden Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser’i sorumlu tutuyor. Maaßen, toplumsal medya paylaşımında İçişleri Bakanı Faeser’i, “Bu, Anayasayı Müdafaa Teşkilatı’nın siyasi muhaliflerle çaba için istismar edilmesidir ve özgürlükçü demokratik sisteme saldırıdır” suçlamasıyla amaç aldı.

GÖREVİNE SON VERİLMİŞTİ

Maaßen geçen hafta 2017 yılında kurulan, başkanlığını yaptığı Değerler Birliği’nin (Werteunion) partileşme kararı aldığını duyurmuş, üyesi olduğu Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinden de istifa ettiğini açıklamıştı.

Hans-Georg Maaßen beş yıl öncesine kadar, Anayasayı Muhafaza Teşkilatı Lideri sıfatıyla, Almanya’yı ve onun demokratik Anayasal sistemini şiddet ve aşırılık yanlısı tehditlere karşı korumaktan sorumluydu. Fakat 2018 yılında Almanya’nın doğusundaki bir kentte ayaklanan çok sağcıların oluşturduğu tehdidi küçümsemesi ağır yansılara yol açmış, bunun üzerine Maaßen’in BfV başkanlığı vazifesine son verilmişti.

KAYNAK: DW

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Suikastlardan sonra İran subayları hakkında yeni kararlar aldı