a
reklam reklam
  • Haberyum
  • Gündem
  • Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir? 2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir? 2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Alkollü araç kullanma cezası trafikte alkol ile yakalananlar tarafından merak ediliyor. Kaza risklerinin önlenmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan alkollü araç kullanma cezaları bulunmaktadır. Özellikle alkol muhakeme yeteneklerini zayıflattığı ve hem sürücünün hem de trafikteki diğer kimselerin güvenliğini riske attığı için alkollü ile araç kullanma yaptırımları ağırdır. 

Sürücüye alkolmetre ile yapılacak test sonucunda alkol oranı yasal sınırın üzerinde çıktığında sürücü için 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi kapsamında ceza verilmektedir. Bu ceza hem para cezası olduğu gibi hem de trafikten men edilme ve ehliyetine de el koyulma olarak uygulanmaktadır. Cezanın bu kadar ağır olmasındaki temel etmen sürücülerin alkol ile hiçbir şekilde direksiyon başına geçmemelerini sağlamaktır. 

Alkollu arac kullanmanin cezasi
Alkollu arac kullanmanin cezasi

Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Alkollü araç kullanmanın cezası para cezası, aracın trafikten men edilmesi ve ehliyete el koyulmasıdır. Alkollü araç kullanma cezası para tutarları her yıl değişmekle birlikte 2021 yılı için şu şekilde belirlenmiştir;

  • İlk kez alkollü yakalanan için 1339 TL ve yüzde 25 indirim ile 1004 TL,
  • İkinci kez alkollü yakalanan için 1679 TL ve yüzde 25 indirim ile 1259 TL, 
  • Üç ve daha fazlası alkollü yakalanan için 2023 TL ve yüzde 25 indirim ile 1854 TL para cezası uygulaması yapılmaktadır. 

Bu noktada sürücülerin bilmeleri gereken en önemli nokta alkollü yakalanma sonucunda bunun kişinin trafik siciline kaydedildiğidir. Örneğin bir kez alkollü olarak denetime yakalanmış olan sürücü, söz konusu cezayı ödemiş olsa bile bu durum sicilinden silinmez ve tekrar alkollü araç kullandığı tespit edilmesi halinde ikinci kez alkol cezası tutarından ödeme yapmak durumunda kalır. Bu bakımdan bir kez bile alkollü araç kullanmamaya sürücüler dikkat etmelidir. 

Alkollu arac kullanma ehliyete el koyma
Alkollu arac kullanma ehliyete el koyma

Alkollü Araç Kullanma Ehliyete El Koyma Süresi Ne Kadar?

Alkollü araç kullanma ehliyete el koyma ile de sonuçlanmaktadır. Hem para cezası hem de ehliyete el koyulma durumu ile kişinin tekrar trafiğe çıkmasının önüne geçilmek istenmektedir. Ehliyete el koymak için ise promil miktarının büyük önemi bulunmaktadır. 

  • İlk kez alkollü yakalanan ve hususi araçlarda 0,5 promil, ticari araçlarda ise 0,2 promil üzeri alkollü olanların ehliyetlerine 6 ay el koyulur. 
  • İkinci kez alkollü yakalanan tüm sürücülerin ehliyetine 2 yıl süreyle, 
  • Üç ve daha fazlasında alkollü yakalanan tüm sürücülerin ehliyetine 5 yıl süreyle el koyulmaktadır. 

Ehliyete el konulma durumu kişinin ehliyetinin ilgili süre boyunca iptal edilmesidir. Örneğin 6 aylık ehliyete el konulma cezası almış olan sürücü 6 ay boyunca araç kullanamamaktadır. 

Alkollü şekilde araç başına geçme sayısı arttıkça ehliyete el konulma süresi de arttığı gibi aynı zamanda sürücülerin ehliyetlerini geri almaları için belirli koşulları da yerine getirmeleri gerekir. Ehliyeti iki yıl ile elinden alınmış olan sürücüler, sürücü davranışları geliştirme eğitimine katılmalıdır. Ehliyetine beş yıl süre ile el konulmuş olanlar ise psiko-teknik testine girmek zorundadır.

2 defa alkollu arac kullanma cezasi mahkeme kararlari
2 defa alkollu arac kullanma cezasi mahkeme kararlari

Alkollü Araç Kullanma Hapis Cezası Varmıdır?

Alkollü yakalanma cezası uygulanması ilk seferin dışındaki anlarda mahkeme kararı ile uygulanmaktadır. 2 defa alkollü araç kullanma cezası mahkeme kararları kapsamında uygulanmaktadır. Çünkü iki defa alkollü şekilde araç başına geçmiş olan sürücülerin cezaları 2 yıl hapis cezası olarak görülmektedir. İki veya daha fazla alkollü araç kullanımı tespit edilmiş kişi 2 yıl hapis cezası istemi ile mahkemeye sevk edilmektedir. Buradaki hapis cezası trafiğin güvenliğini riske atmak ve potansiyel tehdit oluşturmak ile ilgilidir. 

Mahkeme tarafınca kişilerin önce hapsine karar verilir ancak daha sonra hapis kararı ertelenir ve para cezasına dönüştürülür. Aynı durum daha önceden alkollü araç kullanmış ve ikinci ya da daha fazlasında kontrol sırasında alkolmetre kullanmayı reddeden sürücüler için de aynı şekilde uygulanmaktadır. Mahkeme bu kimseler için de önce hapis cezası, daha sonra hapis cezasını para cezasına dönüştürerek cezai işlem uygulamaktadır. 

Trafikte alkollu yakalanmanin cezasi
Trafikte alkollu yakalanmanin cezasi

Alkollü Araç Kullanma Cezasına İtiraz Yapılır mı?

Trafikte alkollü yakalanmanın cezası ilgili kanunlar kapsamında belirlenmiştir. Sürücülerin alkollü bir şekilde direksiyon başına geçmemeleri ve hem kendilerinin hem de çevrenin güvenliğini riske atmamaları için cezalar her geçen yıl daha fazla artış göstermektedir.

Ancak bazı durumlarda sürücüler kendilerine yanlış cezaların uygulandığını da düşünebilir. Bu durumda ise alkollü araç kullanma cezası affı için başvuru yapabilirler. İtiraz etmek isteyen sürücüler sulh ceza hakimliğine ya da idare mahkemelerine itiraz edebilir. 

Sulh ceza hakimliğine itiraz etmek için 15 günlük hak düşürücü süre göz önünde tutulmalıdır. Sürenin başlangıcı ise cezanın tebliği ile başlamaktadır. İdari para cezası kararı ise kişiye tebliğ sonrasında 15 gün içinde itiraz yapılmışsa kesinleşmiş sayılmaktadır. 

İdare mahkemesine yapılacak olan itirazda ise 60 günlük hak düşürücü süre sınırı yer almaktadır. Her iki yöntem için de kendisine özgü dava usul yapıları ve savunmaları bulunmaktadır. Bu kapsamda da avukat yardımı almak yararlı olacaktır. 

Kişinin cezaya itiraz etmesi halinde mutlaka cezanın aksini ispatlayacak durum bulunması gerekmektedir. Eğer itiraz ispat edilmiyorsa mahkeme bu durumda itirazı geçersiz sayacaktır.

Alkollu arac kullanma cezasi mahkeme kararlari
Alkollu arac kullanma cezasi mahkeme kararlari

Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme Kararları

Alkollü araç kullanma cezası mahkeme kararları sadece uygulanacak ceza açısından değil aynı zamanda aracın trafikten men edilmesine yönelik de uygulanmaktadır. Bu durum ilgili hukuk kapsamında 1,00 promil alkol üzerinde ölçüm değerine sahip olan ve ikinci kez yakalanmış olan kimselerin ehliyetlerine belirtilen süreler kapsamında el konulduğu gibi aynı zamanda alkollü iken kullandıkları araç da trafikten men edilir. Eğer kullandıkları araç kendilerinin değil ve bir başkasına aitse aracın trafikten men edilmesi yine gerçekleşmektedir. Ama bu durumda araç sahibi mahkemeye itiraz ederek, trafikten men edilme cezasını para cezasına çevirmekte, böylece aracın trafiğe tekrar çıkması sağlanmaktadır. 

Eğer araç alkollü olan sürücüye aitse bu durumda para cezasına çevirme yapılmamakta ve araç belirlenecek süre kapsamında trafikten men edilmektedir. Trafikten men edilme cezası aracın bir yerde tutulduğu anlamı taşımamaktadır. Sadece aracın ruhsat bilgilerine men şerhi düşülmekte ve araç eğer kontrole denk gelirse bu durumda daha uzun süreli trafikten men edilmektedir. Trafikten men edilmiş aracın satışı ise mümkün olup bunun için satışı yapacak olan sürücünün ilgili cezayı satış gerekçesi ile para cezasına çevirmesi ve men şerhini kaldırarak satış işlemini yapması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir;

Skoda Nerenin Markası? 1991 Yılında Neden Volkswagen Satın Aldı?

Anahtar kelimeler; Alkollü araç kullanma cezası mahkeme, Alkollü araç kullanma cezası ehliyete el Koyma, Ehliyetsiz alkollü araç kullanma cezası, 3 defa alkollü araç kullanma cezası mahkeme kararları, Ehliyetsiz alkollü araç kullanma cezası 2020, Alkollü araç kullanma cezası affı, Alkollü araç kullanma cezası kaç ay ehliyete el Koyma,4 defa alkollü araç kullanma cezası mahkeme kararları,2 defa alkollü araç kullanma cezası mahkeme kararları, 2. kez alkollü araç kullanma ehliyet, 2021 alkollü araç kullanma cezası, Alkollü araç kullanma cezası affı, Ehliyetsiz alkollü araç kullanma cezası, İlk defa alkollü araç kullanma cezası mahkeme kararları, Alkollü araç kullanma cezası 2020,Alkollü araç kullanma cezası Ehliyet,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kağıthane’deki öğrenci servisi kazasının güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı

HIZLI YORUM YAP