a
 • Haberyum
 • Bursa
 • Air India 290 adede kadar Boeing uçağı siparişinde bulundu

Air India 290 adede kadar Boeing uçağı siparişinde bulundu

 • Hint havayolu şirketi, pazar önderi Boeing 737 MAX, 787 Dreamliner ve 777X jetlerini tercih etti.
 • Havayolu şirketi, yurtiçi ve memleketler arası ağında kullanmak üzere, ortalarında 737-8 ve 737-10 bulunan 190 adet 737 MAX uçağı satın alacak ve 50 adet ek uçak için opsiyona sahip olacak. 
 • Air India, 20 adet 787-9 Dreamliner ve 20 adet ek uçak opsiyonu ile memleketler arası rotaları genişletmeyi planlıyor. 10 adet 777-9 uçağı siparişiyle en yeni 777X müşterisi oluyor. 
 • Air India, yapılan kapsamlı mutabakatlarla uzun yıllar boyunca takviye hizmetleri alacak. 

Boeing ve Air India, havayolu şirketinin gelecekteki filosunu genişletmek üzere Boeing’in yakıt verimli uçak ailesini tercih ettiğini ve bu kapsamda 190 adet 737 MAX, 20 adet 787 Dreamliner ve 10 adet 777X uçağı siparişinde bulunduğunu duyurdu. Air India, Güney Asya’nın süratle büyüyen yurtiçi ve memleketler arası havacılık pazarının muhtaçlıklarını sürdürülebilir olarak karşılamaya yönelik filo stratejisini, kapsamlı bir havacılık hizmetleri ile birlikte uygulamaya devam ediyor. 

Boeing ile Air India ortasındaki muahede, birebir vakitte 50 adet 737 MAX ve 20 adet 787-9 uçağının opsiyonlu siparişini kapsıyor. Bu muahede, tamamlandığında Boeing’in Güney Asya’dan aldığı en büyük sipariş olarak havayolu şirketiyle yaklaşık 90 yıla dayanan iştirakinde tarihi bir dönüm noktası teşkil edecek. Mutabakat, son halini almasını takiben Boeing’in Siparişler ve Teslimatlar sayfasına işlenecek. 

Air India CEO’su ve Genel Müdürü Campbell Wilson, “Satın aldığımız yaklaşık 300 adet son derece çağdaş Boeing uçağı, Air India olarak uyguladığımız kapsamlı dönüşüm ve büyüme stratejisi Vihaan.AI’nin ana ögelerinden biri. Bu yeni uçaklar, yurtiçi ve memleketler arası ağımızı değerli ölçüde genişletmemizi sağlamakla birlikte büsbütün yeni ve dünya çapında uçak içi eserleri yolcularımıza en üst seviye konfor ve güvenlikle seyahat imkânı sunacak. Boeing’le uzun yıllara dayanan alakamızı bu siparişle ileri bir boyuta taşımanın memnunluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Boeing Ticari Uçaklar Lider ve CEO’su Stan Deal, “Air India’nın Boeing yolcu uçakları ailesini tercihi, dünyanın en süratli büyüyen havacılık pazarına sunduğumuz eser ve hizmetlere duydukları itimadın göstergesidir. Bu muahede, Güney Carolina eyaletinin Washington kentinde bulunan Boeing fabrikaları ve tedarik üslerimizde mühendislik ve imalata yönelik istihdamı destekleyecek. 737 MAX, 787 Dreamliner ve 777X uçaklarının kesim başkanı yakıt verimliliği sayesinde Air India, genişleme planlarını gerçekleştirebilme ve dünya çapında bir havayolu şirketi olma yolunda pozisyonunu güçlendirmiştir.” açıklamasında bulundu.

Air India, ayrıyeten, içinde dijital tahliller, yedek kesim ve iniş kadro değişim programları, pilot ve bakım teknisyeni eğitimi, uçak modifikasyonlarının bulunduğu pek çok ömür döngüsü dayanak hizmetlerinin sağlanmasına ait Boeing Satış Sonrası Hizmetler ile muahede imzaladı. 

737 MAX uçakları, Air India’nın yurtiçi ve memleketler arası ağına esneklik kazandırmanın yanı sıra yerini alacağı uçaklara kıyasla yakıt kullanımını ve emisyonu yüzde 20 oranında azaltacak. 

 • Konfigürasyona bağlı olarak 162 ila 210 ortası yolcu taşıyabilen ve 3.500 km deniz mili menziline sahip 737-8, piyasadaki en çok istikametli tek koridorlu uçak olup, kısa ve orta uzaklık rotalarda karlı bir halde işletilebiliyor.
 • 737 MAX ailesinin en büyük uçağı olan ve konfigürasyona bağlı olarak 188 ila 230 ortası yolcu kapasitesine sahip 737-10, tek koridorlu ticari uçaklar ortasında koltuk başına en ekonomik tahlili sunuyor ve 3.100 km deniz mili menzile kadar uçabiliyor.  

Air India, filosundaki 27 adet 787-8 uçağıyla Dreamliner ailesinin verimlilik ve esnekliğinden yararlanmaya devam ediyor. Daha geniş olan 787-9 uçakları, artırılmış kapasite ve menzille birlikte bir evvelki kuşak uçaklara kıyasla yüzde 25 oranında yakıt verimliliği sunacak. 

Dünyanın en büyük ve en verimli çift motorlu jeti 777-9, Air India filosundaki en büyük uçak olacak ve şirketin yolcularını neredeyse tüm uzun ara rotalara aktarmasız ve artırılmış konforla uçurmasına imkân sağlayacak.

 • Benzersiz performans özelliklerine sahip 777X uçağı, ferah bir kabin, özel üretim yeni bir mimari ve 787 uçağından gelen yenilikler ile ön plana çıkıyor. 
 • 777-9 uçağı, aerodinamik ve motor teknolojisindeki yeni ilerlemeler sonucunda, yüzde 10 daha az yakıt kullanımı ve emisyonun yanı sıra rakiplerine nazaran yüzde 10 daha az işletme maliyeti sunuyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Depremzedelerin yiyecek malzemesi Kemer Belediyesi’nden