fbpx
a
reklam

Adet Gecikmesi Neden Olur? 8 Farklı Neden

Adet gecikmesi neden olur? Gecikmiş bir dönem hakkında endişeleriniz var ama bunun hamilelik olmadığını biliyor musunuz? Adet gecikmesi, sadece hamilelik değil, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. En yaygın nedenler hormonal dengesizliklerden ciddi tıbbi durumlara kadar değişir.

Bir kadının yaşamı boyunca adet döngüsünün düzensiz olmasının tamamen normal olduğu iki durum vardır. Bunlar, ilk etapta başladığı andır ve ayrıca menopoz semptomlarının başladığı andır. Vücudunuz menopoz geçişinden geçerken normal döngünüz değişebilir ve düzensiz hale gelebilir.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Menopoz dönemine girmemiş kadınların çoğu genellikle her 28 günde bir adet döngüsüne sahiptir. Ancak normal bir adet döngüsü her 21-35 gün olabilir. Adet döngünüz bu aralıklar arasında değilse Aşağıdaki nedenlerden biri olabilir.

Gecikme veya adet görmememin nedeni, hormonal dengesizliklerden ağır tıbbi durumlara kadar hamileliğin kendisiyle ilgili olmayan çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Adet gecikmesinin 8 farklı sebepleri bulunmaktadır. Sırasıyla açıklayalım.

Stres

Stres vücudunuzdaki hormonları değiştirebilir, rutininizi değiştirebilir ve hatta beyninizin regl döneminizi kontrol etmekten sorumlu olan hipotalamus bölgesini değiştirebilir. Zamanla stres, döngünüzü etkileyebilecek hastalıklara veya ani kilo kaybına veya alımına neden olabilir.

Stresin adetinizin durmasına neden olabileceğinden endişeleniyorsanız, değişiklikler yapmanın yanı sıra gevşeme yöntemlerini deneyin. Rutininize ek zindelik eklemek, doğru yöne geri dönmenize yardımcı olabilir.

Vücut ağırlığı düşük

Anoreksiya Nervoza ve bulimia gibi yeme bozukluklarından mustarip kadınlar, adet dönemlerini kaçırabilir. Boyunuz için normdan yüzde 10 daha düşük bir kilo kaybı, çalışma şeklinizi değiştirebilir ve yumurtlamanın durmasına neden olabilir. Bu arada, hastalığınızı tedavi edecek tedaviyi almak ve aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo vermek, döngünüzü normale döndürmeye yardımcı olabilir. Maraton gibi yoğun egzersiz yapan kadınlar da adet döngüsünü sonlandırabilir.

Obezite

Fazla kilolu olmak hormonal değişiklikleri tetikleyebileceği gibi, fazla kilolu olmak da olabilir. Doktor, adet gecikmesi neden olur sorunuza yanıt olarak fazla kilolardan kaynaklanabileceğini düşünmeleri durumunda beslenme planının yanı sıra bir egzersiz programı önerecektir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik Over Sendromu (PCOS), vücudunuzun bir erkek hormonu olan daha yüksek testosteron seviyeleri üretmesine neden olan bir durumdur. Bu hormonal dengesizlik nedeniyle yumurtalıklarda kistler oluşur. Düzensiz yumurtlamaya neden olabilir veya hatta tamamen durdurabilir.

İnsülin gibi diğer hormonlar da dengeden çıkabilir. Bunun nedeni, PCOS ile ilişkili olan insülin direncidir. PCOS tedavisi semptomları hafifletmeye odaklanır. Doktorunuz, döngünüzü kontrol etmek için doğum kontrol hapları veya başka ilaçlar reçete edebilir.

Doğum kontrolü

Doğum kontrolünü kapatırsanız veya açarsanız, döngünüzde bir değişiklik fark edebilirsiniz. Doğum kontrol hapları östrojen ve progestin gibi hormonlar içerir. Yumurtalıklarınızın yumurta üretmesini engellerler. Hapı almayı bıraktığınızda döngünün akmaya başlaması bir yıl kadar sürebilir. Vücuda yerleştirilen veya enjekte edilen diğer türdeki kontraseptifler de adet gecikmesine neden olabilir.

Kronik hastalıklar

Diyabet veya çölyak hastalıkları gibi kronik hastalıklar da adet döngüsünü etkiler. Kan şekeri seviyelerindeki değişiklikler hormonal değişikliklere bağlanabilir. Bu nedenle, kontrolsüz diyabet nadir görülen bir durum olsa da adet döngünüzün düzensizleşmesine neden olabilir.

Çölyak hastalığı iltihabı tetikler, bu da ince bağırsağın zarar görmesine neden olabilir ve vücudunuzun gerekli besinleri almasını engeller. Bu, geç veya eksik dönemlere neden olabilir.

Menopozdaki kadınların perimenopozal evresi

Kadınların çoğu 45 ile 55 yaşları arasında menopoz semptomları yaşar. 40 yaşında veya daha fazla semptom yaşayan kadınların peri-menopozal döngünün başlarında menopoz semptomları olduğuna inanılır. Bu, yumurta arzının azaldığı ve sonucun adet döngülerinin kaçırılabileceği anlamına gelir. Ve sonunda, adet döngüsü sona erecek.

Tiroid sorunları

Aşırı aktif veya az aktif bir tiroid bezi de düzensiz veya kaçırılmış adet döngülerinin nedeni olabilir. Tiroid metabolizmanızı kontrol eder ve bu nedenle hormon seviyeleri de etkilenebilir. Tiroid sorunları tipik olarak ilaçlarla yönetilir. Tedaviyi takiben, adet döngünüz muhtemelen normale dönecektir.

Doktorunuzu ne zaman görmelisiniz?

Doktor, düzensiz veya kaçırılmış döngünüzün nedenini belirleyebilir ve ardından en iyi tedavi seçeneğini belirleyebilir. Doktorunuza gösterebilmek için adet döngünüzdeki değişikliklerin ve diğer sağlık sorunlarının kaydını tutun. Bu, teşhis koymalarına yardımcı olacaktır.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz hemen bir acil servise başvurun.

  • son derece yoğun kanama
  • ateş
  • şiddetli ağrı
  • mide bulantısı ve kusma
  • yedi günden fazla süren kanama
  • Menopoz değişiklikleri geçirdikten ve geçen yıl adet görmedikten sonra kanama

adet gecikmesi neden olur, 11 gün adet gecikmesi neden olur, adet gecikmesi neden olur nasıl geçer, Stresten adet gecikmesi kaç gün olur, 11 gün adet gecikmesi neden olur, Adet gecikmesi en fazla kaç gün olur, Bekar kızda adet gecikmesi, Adet gecikmesinin çözümleri, 2 ay adet gecikmesi normal mi, Cinsel ilişki adet gecikmesi yaparmı,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Atakum’da şeker hastalığı masaya yatırılacak

HIZLI YORUM YAP