a
 • Haberyum
 • Sağlık
 • Adet Düzensizliği Neden Olur? 28 Günde Olmuyorsa Tehlikeye Dikkat!

Adet Düzensizliği Neden Olur? 28 Günde Olmuyorsa Tehlikeye Dikkat!

reklam

Adet düzensizliği neden olur sorusu kadınlar için önemli bir sorudur. Üreme döneminde olan her kadın ortalama olarak 28 günde bir adet kanaması görmektedir. Ergenlik döneminden başlayan ve menopoz dönemine kadar devam eden bu rutin kadınların üreme sistemlerinin sağlıklı olması için önemlidir.

Ancak bazı durumlarda adet gecikebilir ya da düzensiz bir yapıya bürünebilir. Bu durumda da adet düzensizliği neye sebep olur sorusunun doğru şekilde yanıtlanması önemlidir.

Adet Duzensizligi Nedir
Adet Duzensizligi Nedir

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliği neden olur ve Adette düzensizlik neden olur sorularının yanıtlanması için adet düzenine bakılması gerekir. Normalde her 28 günde adet olması gerekmektedir. Eğer bu süre sarkıyorsa bu durum adet düzensizliği olarak adlandırılır. Adet düzensizliğinin saptanması için de regl kanamasının oluştuğu ilk gün ile daha sonraki dönemde görülen ilk kanamanın arasında olan gün sayısının not edilmesi gerekir. Buna göre 21 günden az ve 35 günden fazla aralıklar ile gerçekleşecek kanamaların varlığında adet düzensizliği söz konusu olur.

Adet duzensizligi nedenleri
Adet duzensizligi nedenleri

Adet Düzensizliği Niçin Olur?

Adet düzensizliği nedenleri için çok fazla sebep bulunabilmektedir. Bu durum ayrıca kişiden kişiye de farklılık gösterir. Genelde adet düzensizliği nasıl olur sorusu hormonal değişimler ile yanıtlanmaktadır. Buna bağlı olarak;

 • diyabet,
 • depresyon,
 • sigara kullanmak,
 • dış gebelik,
 • yumurta kistleri,
 • miyom,
 • rahim kanseri,
 • polip,

gibi çok farklı nedenler bulunmaktadır. Genelde yaygın olarak adet gecikmesi ya da düzensizliği olduğunda ilk akla gelen gebelik olmasına karşılık adetin gecikmesi ya da düzensizliği bahsedildiği gibi çok farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Özellikle stres ve yoğun iş yaşamı da adetin düzensiz yapıya bürünmesinde önemli bir etmendir.

Düzensiz adet neden olur sorusuna aynı zamanda düzenli olarak kullanılan tıbbi ilaçlar da yol açabilmektedir. Bu bakımdan ilaç kullananlar öncelikle ilaçların yan etkilerini de kontrol etmeleri yararlı olacaktır.

Adet Duzensizligi Nasil Gecer
Adet Duzensizligi Nasil Gecer

Adet Düzensizliği Nasıl Geçer?

Adet düzensizliği nelere sebep olur sorusuna kişinin kendisini kötü hissetmesi, çeşitli şüpheler duyması ve farklı hastalık belirtileri şeklinde yanıt verilebilir. Bu yüzden adet düzensizliğinin geçmesi için çeşitli tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir. Bir ya da ikiden daha fazla adet düzensizliği görülüyorsa kişiler bu durumda mutlaka hekim kontrolünden geçmeli ve gerekli tahlilleri yaptırmalıdır. Duruma göre hekim tarafından uygun tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

Eğer 2 ayda bir adet görme nedenleri, Adet düzensizliği Zararları, 15 günde adet görme nedenleri, 40 yaşından sonra adet düzensizliği neden olur, Adet düzensizliği Nedir, Adet düzensizliği için ne Yapılmalı, Bekar kızda adet gecikmesi, Mevsimsel adet gecikmesi hangi aylarda olur, konularında merak ettiğiniz bir soru varsa yorum yaparak soru sorabilir cevabını öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Koca: Aşılama hızında en iyi performans Türkiye’nin

HIZLI YORUM YAP