fbpx
a
reklam
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Açlık Hissi Neden Olur? Hastalık Sebebi Mi? Çözümü Nedir?

Açlık Hissi Neden Olur? Hastalık Sebebi Mi? Çözümü Nedir?

Diyetisyen Aysima Duygu Aksoy‘un konu hakkında verdiği bilgileri göre Açlık hissi, fizyolojik ihtiyaçlarımızdan birisi olan yemek, günün belirli saatlerin mutlaka karşılanmak mecburiyetindedir. Yetişkin bir insanın günde 3 öğün (sabah – öğle – akşam) tükettiği gıdalar, başta metabolizmamızın normal işleyişini sağlama amacı taşıdığı gibi, aynı zamanda psikolojik olarak da açlık hissi duymamızı engellemektedir.

Beynimizin açlık hissi uyandırmasındaki en önemli etken, vücudumuzda bulunan hormon seviyesinin yükselmesi olarak belirtilmekle birlikte, anlık olarak değişebilen psikolojik göstergeler de bu hissi yaratabilmektedir. 

aclik hissi sebepleri
aclik hissi sebepleri

Açlık Hissi Sebepleri? 

Açlık hissi, bu durum iki temel nedene bağlamaktadır.

  • Ghrelin hormonu
  • Psikolojik sebep

Her sağlıklı insanda bulunan ve beynimizin acıkma hissini tetikleyen “ghrelin hormonu”. Açlık hormonu olarak da bilinen ghrelin, vücudumuzdaki besin ve enerji kullanımıyla birlikte iştahımızı da düzenleme görevini üstlenmektedir.

Acıkmamızın ikinci nedeni ise tamamen psikolojiktir. Bu durumu doğuran en önemli neden, gün içerisinde periyodik olarak beslenme ihtiyacı duyan bireylerin; beslenme saati yaklaştığında açlık sınırına ulaşmasalar bile öğrenilmiş güdülerden kaynaklanan hissiyata neden olması durumudur.

Sağlıklı bir bireyde bu iki neden de açlık hissiyle karşılaşmamıza sağlamaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gerek en önemli nokta açlık hissinin, karnımızı doyurduktan sonra geçip geçmediği hususudur. Karnımız tok olduğu zamanlarda, geçmek bilmeyen açlık hissi duyulması obezite hastalığının en belirgin özelliklerinden birisi.

Zira yemek yeme eylemi, yalnızca açlık hissimizi ortadan kaldırma amacına yönelik değil, aynı zamanda vücudumuzun ihtiyacı olan tuz, su, protein, mineral ve vitaminleri bünyeye kazandırmaktır. Konumuz çerçevesinde değerlendirdiğimizde hepimizin yaşadığı doğal açlık hissi nasıl giderilir sorusunun yanıtını verelim. 

Aclik hissi nasil gecer
Aclik hissi nasil gecer

Açlık Hissi Nasıl Geçer? 

Yapılan araştırmalar ışığında midedeki açlık hissini gidermenin en bilinen yolu taze meyve ve sebze tüketmektir. Taze meyve ve sebzeler, içerdikleri vitamin, mineral, su ve glikoz sayesinde kanda düşen şeker oranını dengeledikleri gibi, aynı zamanda açlık hissine neden olan ghrelin hormonunun da salgılanma miktarını en aza indirecektir. Aynı zamanda lif oranıyla sindirimi düzenlerken açlık hissiyatını geçici süre ile azaltacaktır. 

Tam tahıllı atıştırmalıklar da, aniden başlayan açlık hissini bastırmaya yarayan önemli besinler arasında yer almaktadır. Özellikle rafine edilmemiş ve lifleri alınmamış tahıllardan oluşan ekmek, az şekerli ya da tuzsuz kurabiye tarzındaki atıştırmalıklarla açlık hissinizi sağlık bir şekilde giderebilirsiniz. 

Bu iki besin grubunun haricinde su içmek de midenizdeki açlık hissini gidermektedir. Uzmanlara göre açlık hissi ile karşılaştığınızda 2 bardak su içmeli; 5-10 dakika ara verdikten sonra şayet açlığınız geçmediyse bir şeyler yenmelidir. 

Diyetisyen Aysima Duygu Aksoy

Acıkma hissinin olmaması, açlık hissi, açlık hissi mide ağrısı, açlık hissi mide bulantısı, açlık hissi nasıl geçer, açlık hissi neyin belirtisi, açlık hissi sebepleri, açlık hissi veren renk, açlık hissini bastırmak, açlık hissini gidermek için ne yapmalıyız, açlık hissini yok etmek, Doymama hissi neden olur, Psikolojik tokluk hissi, Sürekli açlık hissine ne iyi gelir, Tokken aç hissetmek, Tokluk hissi olmaması neden olur, Yemek yediğim halde aç hissediyorum, Yemek yediğim halde midem kazınıyor

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çocuklarda bronşiolite dikkat

HIZLI YORUM YAP