a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Acil Gıda Kolektifi Şefleri Deprem Bölgesinde

Acil Gıda Kolektifi Şefleri Deprem Bölgesinde

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen sarsıntılar sonrası, ağır kış şartları ile de uğraş eden depremzedelere yemek sağlamak üzere kurulan Acil Besin Kolektifi zelzele alanında çalışmalarını sürdürüyor.

10 ili etkileyen zelzelelerin yıkıcı tesiri bölgede önemli bir besin gereksinimine sebep olurken, bu gereksinimi çözmek ismine şefler, akademisyenler, öğrenciler ve özel bölüm profesyonelleri 2 saat içinde WhatsApp kümelerinden istekli olarak bir ortaya gelerek Acil Besin Kolektifi’ni oluşturdu. Zelzeleden 10 saat sonra Hatay’a birinci takımlar ulaşırken, 36 saat içerisinde ise 3 kentte 7 mutfak kuruldu. Sarsıntının 5.gününde ise kolektif, kurulan 7 mutfak için gereksinim duyulacak eserlerin tertipli ve sürdürülebilir sevkiyatını gerçekleştirecek, depo ve sevkiyat sistemini organize etmeye başladı. Acil Besin Kolektifi, günde yaklaşık 100 bin şahsa 3 öğün yemek sağlıyor.

Türkiye’nin şefleri zelzele bölgesinde

Ülkemizin farklı bölgelerinden önde gelen şeflerin gruplarıyla birlikte istekli olarak pişirdikleri yemekler, sarsıntıdan etkilenen gereksinim sahiplerine ve arama kurtarma gruplarına dağıtılırken, tekrar besin dalından farklı uzmanlıklarda takımlar, kendi ortalarında oluşturdukları iş kısmı ile lojistik, insan kaynağı idaresi, planlama çalışmalarını yürütüyorlar.

Planlama ve Koordinasyon

Gıda muhtaçlıkları bağışçı kurumlar tarafından merkez depoya gönderilirken, toplanan materyaller tüketim planlamasına nazaran mutfaklara sistemli olarak ulaştırılıyor. Günlük olarak  ortaya çıkan acil muhtaçlıklar ise, kolektife dayanak olan tedarikçiler ve bağışçı kurumlar tarafından direkt mutfaklara sevk edilmek üzere koordine ediliyor. 

Acil Besin Kolektifi’nin sözcüsü Yalçın İnam,   öncelikli emellerinin, 7 mutfağın alt yapısını güçlendirerek sürdürülebilir bir biçimde kapasite artışını sağlamak olduğunu belirterek “bu mutfaklara erişimi olmayanlara, taşınabilir takımlarla materyal ulaştırıyoruz” dedi. Kolektif oluşumunda yer alan tüm şeflerin “birlikten kuvvet doğar” yaklaşımıyla harika bir çabayla  çalıştıklarını lisana getiren Yalçın İnam, AFAD, Kızılay ve lokal idarelerle iş birliği içerisinde bulunduklarını, yeme içme bölümündeki STK’ların oluşturduğu dayanışma platformu ile de tertipli uyum sağladıklarını, kelamlarına ekledi. Yalçın İnam şöyle devam etti:

“Şeflerimizin alana gidişleri belirli bir rotasyon dahilinde ve planlı olarak yapılıyor. Şimdiye kadar 200’ün üzerinde şef istekli olarak 7 mutfak ve öteki istasyonlara yönlendirildi. İstekli olarak gitmeyi bekleyen 1000’in üzerinde şef ve gastronomi öğrencisi ise planlama dahilinde alana gönderilmeye devam edecek.”

7 mutfaktan 3 öğün yemek

Rakamların anlık olarak değişkenlik göstermesiyle birlikte; Hatay, Adıyaman ve Elbistan’da bulunan toplam 7 mutfaktan günde yaklaşık 100 bin şahsa 3 öğün yemek sağlanıyor. Mutfakların bulunduğu noktalar ise şöyle :

  1. İskenderun Pınarbaşı
  2. Hatay Turunçlu
  3. Hatay Defne
  4. Hatay Samandağ
  5. Elbistan Şeker Fabrikası
  6. Adıyaman Altınşehir
  7. Adıyaman Havalimanı

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan İbrahim Sandıkçı Deprem Bölgelerinde