a
  • Haberyum
  • Dünya
  • ABD’li Senatör Graham: Türkiye ile serbest ticaret anlaşması yapılması için ihtilaflar giderilmeli

ABD’li Senatör Graham: Türkiye ile serbest ticaret anlaşması yapılması için ihtilaflar giderilmeli

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Dış Ekonomik Münasebetler Konseyi (DEİK) / Türkiye-ABD İş Kurulu (TAİK), dördüncü Transatlantic Talks seminerinde ABD’li Senatör Lindsey Graham‘ı konuk etti.

Moderatörlüğünü Louisiana eski Senatörü David Vitter’ın yaptığı ve DEİK Başkanı Nail Olpak ile TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ’ın da katıldığı online seminerde, iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve stratejik bahisler konuşuldu.

‘Huawei’ye karşı bir alternatife gereksinimimiz var’

ABD’li Senatör Lindsey Graham, “Afrika’da yeraltı zenginlikleri çok fazla ve yardıma muhtaçlığı olan şık beşerler var. Afrika’da güç mealinde büyük düşünce var. Yüksek teknoloji bir gün Afrika’ya gelecek. Bu teknolojiyi ABD ve ABD’nin müttefiklerinin getirmesini istiyoruz; Çin’in değil. Bizim Huawei’ye karşı bir alternatife gereksinimimiz var. Yalnızca Avrupa’da ve dünyada değil, bilhassa Afrika’da muhtaçlığımız var” dedi.

Türkiye-ABD ilişkilerini daha sürdürülebilir hale getirmek istediklerini söyleyen Graham, şunları anlattı:

“Bana ABD-Türkiye ilişkilerini düzgün istikamette değiştirmek için yapılması gereken değişikliklik ne diye soracak olursanız bunun serbest ticaret anlaşması olduğunu söylerim. Lakin buna en büyük mahzurun S-400, F-35 ve Suriye sorunu olduğunu söyleyebilirim. Bu problemleri çözmemiz gerekiyor. Bu problemleri çözmeden Türkiye-ABD ilişkilerinin istenilen noktaya ulaşması güç görünüyor. Türkiye muteber bir müttefik. NATO müttefiki olarak pek çok konumu kuvvetlerini gönderdi.

Suriye’de kalıcı bir tahlil bulmak zorundayız. Şam’ın İran tarafından yönetilmesini istemiyoruz. Türkiye’nin Libya’da, Rusya tarafından desteklenen güçlerin varlığından duyduğu kaygılarını biliyoruz; ben de bu hususta tasa duyuyorum. Trump idaresi Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasının temellerini atmak istiyor ancak öncelikle bu meselelerin tahlile kavuşması gerekiyor. İki ülkenin ekonomisi kaynaştıktan sonra Afrika’da çok efektif işler yapabilir. Türkiye ile Afrika’da Çin eserlerine alternatif oluşturacak ve Çin’in tesirini kıracak işler yapmaktan daha hoş bir şey olamaz. Bu amaca ulaşmak için ekonomilerimizi daha fazla kaynaştırmalıyız. Benim gayem bu.”

‘Türkiye çok istikametli bir ekonomiye sahip’

Pandemi sonrası süreçten de bahseden Graham, “Kovid-19 süreci boyunca kişilerin daha çok konuttan çalıştıklarına şahit olduk. Gelecekte yapay zeka iş mahallerinde daha fazla kullanılacak. Biz teknolojinin, merkezi bir yan olmadan çalışma imkanı sunduğunu gördük. Benim umudum tıbbi materyal tedarik zincirinin Çin tarafından daha az denetim edildiği bir sistem kurmak. Ben Türkiye’nin mekanında olsam, Çin’in ticaretteki yükünü kırmak için Amerika’ya yardım ederdim. Türkiye’nin Çin’e hangi sahalarda alternatif oluşturabileceğini uygun bilmemiz gerekiyor. Türkiye çok istikametli bir ekonomiye sahip. Yalnızca tıbbi materyaller konusunda da değil, bizim Çin’e bağımlı olduğumuz sair yerler için de beğenilen bu durum. Bu sebeple öncelikle bizim Türkiye’nin ticaretin bütün sahalarında Çin’in konumunu alma potansiyelinin ne olduğunu düzgün bilmemiz gerekiyor” halinde konuştu.

Çin’in NATO’nun askeri teknolojilerini ‘çaldığını’ tez eden Graham, ‘Çin’in sızmalarına karşı’ NATO’nun askeri altyapılarını güçlendirmenin büyük bir adım olacağını anlattı.

Türk iş dünyasının 5G konusunda Huawei ile hareket etmeyeceğini düşündüğünü vurgulayan Graham, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Amerika’ya bir müttefiğinin, ardında Çin olan Huawei şirketi ile ekonomik anlaşma yapmasından daha çok neyin zarar vereceğini bilemiyorum. Dünyanın 5G teknolojisine gereğince alternatif üretmediğini biliyorum. Bu mevzuda alternatifleri oluşturmak için biraz zamana muhtaçlığımız var. Biz Çin ile uygun ilişkiler kurmak istiyoruz ancak anlaşmaları ihlal eden, koronavirüs konusunda dünyaya yanlış haber veren ve bu sebeple ekonomiyi büyük zarara uğratan bir Çin ile bu çok güçlükle. Türkiye’nin Çin’in NATO’nun altyapısına yapacağı sızmaları önlemek için yapacağı bütün teşebbüsler tarafımızdan olumlu karşılanacaktır.”

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye’deki sığınmacılara desteğe yeşil ışık