a
  • Haberyum
  • Dünya
  • AB’den Türkiye’ye rekor meblağda sarsıntı yardımı

AB’den Türkiye’ye rekor meblağda sarsıntı yardımı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Avrupa Komitesi’nin Ahenk ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Elisa Ferreira ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay, Brüksel’de 400 milyon euro büyüklüğündeki yardımın Türkiye’ye ulaşması için Brüksel’de bir muahede imzaladı.

TÜRKİYE BİRİNCİ DEFA BU FONDAN YARARLANIYOR

Türkiye’ye sağlanan bu maddi yardım, Avrupa Dayanışma Fonu (EUSF) kapsamında bir aday ülkeye verilen en yüksek meblağ. Türkiye, 2002 yılında kurulan bu fondan ilk sefer yararlanıyor.

TOPLAM 1 MİLYAR EURO VERİLECEK

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen sarsıntılardan bir ay sonra düzenlenen Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’nda AB, Türkiye’ye 1 milyar euro meblağında mali dayanak kelamı vermişti.

TÜRKİYE, YARDIMI NEREYE VE NASIL KULLANDIĞINI RAPOR EDECEK

Sağlanan bu maddi takviye, sıhhat, eğitim, su ve atık su idaresinde altyapının tekrar inşası, süreksiz barınma imkanı ve kültürel mirasın korunmasında kullanılabilecek.

Türkiye, fonun bu birinci ayağını 18 ay içinde kullanacak, bu müddetin sonunda altı ay içinde fonun nasıl kullanıldığına dair AB’ye bir rapor iletecek.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye ziyaret ertelendi mi? Kremlin’den açıklama