a
  • Haberyum
  • Dünya
  • AB’den Türkiye adımı! Tam 7,6 milyar euroluk takviye

AB’den Türkiye adımı! Tam 7,6 milyar euroluk takviye

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Son dakika AB haberleri: Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Başkanlar Doruğu sona erdi. Doruğun akabinde sonuç bildirgesi yayınlandı.

Bildirgede, AB ülkelerinin Ukrayna’ya mali takviyelerine devam etmeleri tarafında karar aldıkları belirtilerek, başta Macaristan olmak üzere AB fonlarını alamamaktan şikayetçi olan İtalya ve Yunanistan üzere ülkelerin bilhassa sığınmacılar için mevcut ahenk fonlarından daha fazla yararlanabilmesinin araştırılması için AB Komisyonu’na yetki verildiği aktarıldı.

AB’DEN TÜRKİYE’YE 7,6 MİLYAR EUROLUK YARDIM FONU

Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı sistemsiz göç akınıyla uğraş için ilgili olan ülkelere işbirliği gayesiyle mali takviye sağlanması kararı alındığı aktarılan bildirgede, AB’nin başta Türkiye’deki Suriyeliler olmak üzere bölge ülkeleri, Balkanlar ve Afrika ülkelerine yönelik kullanılmak üzere 7,6 milyar euroluk bir bütçe hazırlama kararı aldığı açıklandı.

Bildirgede, “Türkiye ve daha geniş bölgedeki Suriyeli mültecilere dayanak de dahil olmak üzere üçüncü ülkelerle tesirli göç işbirliğinin sürdürülmesine yardımcı olacaktır. Daha evvel AB Afrika İnanç Fonu aracılığıyla gerçekleştirilen hareketlerin devamı sağlanacaktır. Ayrıyeten göç yolları için iştirakler ve finansman da dahil olmak üzere Batı Balkanlar, Güney komşular ve Afrika’yı desteklemeye yardımcı olacaktır” sözlerine yer verildi.

Kararın ayrıntılarına ait bilgi verilmezken AB’nin bu bütçeden ne kadarlık bir kısmı Türkiye’ye ayıracağı ise açıklanmadı.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD Lideri Biden’dan Yahudi yerleşimci teröristlere yaptırım kararı