a
  • Haberyum
  • Dünya
  • AB’de Ukrayna için yeni teklif… ‘Üçüncü ülkelere silah ihracatını durduralım’

AB’de Ukrayna için yeni teklif… ‘Üçüncü ülkelere silah ihracatını durduralım’

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Borrell, Varşova’da bir ortaya geldiği Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna’da devam eden savaşa dikkati çeken Borrell, ülkeye “acilen” mühimmat sağlanması gerektiğini, sorunun Avrupa sanayisindeki kapasite eksikliği değil, üçüncü ülkelere ihracat kararı olduğunu savundu.

Borrell, AB ülkelerine üçüncü ülkelere ihracatı süreksiz olarak durdurma daveti yaparak, “Ukrayna’ya mühimmat tedarikimizi artırmanın en süratli, en ucuz ve en tesirli yolu üçüncü ülkelere ihracatımızı durdurmaktır.” dedi.

Mühimmat ihracatı konusunda Ukrayna’ya öncelik verilmesi gerektiğinin altını çizen Borrell, “Ukrayna’ya daha fazla satış yapmanın ya da bağışta bulunmanın en âlâ yolu öteki üye ülkelere şunu söylemektir: ‘Lütfen bekleyin. Savaşta olan siz değilsiniz. Birkaç ay bekleyebilir ve yaptığınız üretimi Ukrayna’ya ulaştırabilirsiniz.’ Bu, üye devletlerin alması gereken siyasi bir karardır.” diye konuştu.

– AB’DEN RUSYA’YA YENI YAPTIRIMLAR

AB’nin Rusya’ya yeni bir yaptırım paketi hazırlığında olduğunu duyuran Borrell, üzerinde çalışılan paketin mevcut yaptırımları ihlal etmeye çalışan kişi ve kurumları maksat alacağını söyledi.

Borrell, yaptırım paketinin “Ukrayna’ya yönelik hücumlardan sorumlu olanların hesap vermesini sağlamayı ve Rusya ordusuna katkı sağlayan ekonomik çevrelerin hareketlerini sekteye uğratmayı” amaçladığını aktardı.

– POLONYA’DAN ABD KONGRESİNE ÇAĞRI

Polonya Dışişleri Bakanı Sikorski de AB başkanlarının mutabakata vardığı Ukrayna’ya ek 50 milyar avroluk takviye paketini hatırlatarak, ABD Kongresine Ukrayna’ya yönelik yardım paketini onaylaması davetinde bulundu.

Sikorski, ülkesinin Orta Doğu’da “iki devletli çözüm”den yana olduğunu kaydederek, “İsrail ve Filistin’in devlet olma haklarını tanıyoruz.” dedi.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İsrail, Gazze’nin kuzeyine gidecek yardım konvoyunu vurdu