a
  • Haberyum
  • Dünya
  • ABD’den İran açıklaması: Çok katmanlı ve evreler halinde karşılık vereceğiz

ABD’den İran açıklaması: Çok katmanlı ve evreler halinde karşılık vereceğiz

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Washington’da ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, 3 Amerikan askerinin öldüğü akına ait değerlendirmelerde bulundu.

Blinken, akında hayatını kaybeden askerler için yas tuttuklarını ve bir daha bu türlü akınların olmaması için mümkün olan her önlemi aldıklarını söz ederken, Joe Biden idaresi olarak askeri karşılık seçeneklerini değerlendirdiklerini hatırlattı.

“BİZ BU HÜCUMA KARŞILIK VERECEĞİZ”

Blinken, ABD’nin ne biçimde karşılık vereceğine ait soruya, “Dün Başkan’ın da belirttiği üzere, biz (bu saldırıya) karşılık vereceğiz ve bu karşılık çok katmanlı olacak, evreler halinde ve uzun periyodik halde gerçekleşecek.” biçiminde karşılık verdi.

“İRAN’LA BİR SAVAŞ PEŞİNDE DEĞİLİZ”

İran’la bir savaş peşinde olmadıklarını belirten Blinken, 7 Ekim’den bu yana bölgede tansiyonun çok arttığını ve ABD’nin Orta Doğu’daki çıkarlarını muhafazaya devam edeceklerini kaydetti.

ABD GÜÇLERİNE YÖNELİK İHA İLE DÜZENLENEN SALDIRI

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Lider Joe Biden, “Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye sonu yakınında konuşlanmış güçlerimize düzenlenen insansız hava aracı taarruzunda 3 ABD askeri öldürüldü, çok sayıda da yaralı var.” sözünü kullanmıştı.

Biden, taarruzla ilgili bilgileri hala toplamaya devam ettiklerini belirterek, “Bunun Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran takviyeli radikal militan gruplarca gerçekleştirildiğini biliyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.

Saldırının sorumlularından, ABD’nin seçeceği vakit ve formda hesap sorulacağını kaydeden Biden, bu savaşta gayrete devam edeceklerini vurgulamıştı.

Pentagon, kelam konusu hücumda 3 ABD askerinin öldüğünü, yaralı asker sayısının ise 40’ın üzerinde olduğunu açıklamıştı.

 

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hizbullah son 24 saatte İsrail’e 13 hücum düzenledi