DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Dünya
  • ABD’deki Çinli öğrenciler: İki ülke de bizi istemiyor

ABD’deki Çinli öğrenciler: İki ülke de bizi istemiyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

BBC’nin haberine nazaran, ABD’de eğitim gören 360 bin Çinli öğrenciden biri olan, 8 yıl önce Ohio’ya göç eden 21 yaşındaki Shizheng Tie, bir zamanlar hayallerine kavuşma umudu vadeden Amerika’da artık “korku içinde” yaşadığını belirtti.

John Hopkins Üniversitesinde öğrenci olan Shizheng, düşmanca davranışlarla karşılaştığı ABD’yi artık “Çin tersi ve kaotik” olarak tanımladığını söz etti.

Çinli öğrencilere, bilim ve teknoloji uzmanlarına karşı artan ön yargılardan hareketle ABD’deki akademik geleceği konusunda karamsar olduğunu aktaran Shizheng, “Doktoramı da ABD’de yapıp burada yerleşirim diye düşünüyordum, artık yüksek lisans eğitimimi tamamladıktan sonra Çin’e dönmeyi düşünüyorum.” sözünü kullandı.

VATANLARINDA DA İSTENMİYORLAR

Shizheng, başka yandan Kovid-19 olaylarının ABD’de süratle yayılmaya devam etmesi, Çin’de ise salgının büyük ölçüde denetim altına alınması nedeniyle Çin’e gitmeyi tercih edeceğini dile getirdi.

Shizheng, Çin’in yurt dışı ilişkili olayları engellemek emeliyle çok sayıda memleketler arası uçuşu iptal etmesinin akabinde ülkelerine dönemeyen yüz binlerce öğrencinin Çin toplumsal medyasında “ülkenin rekabetçi eğitim sisteminden kaçan ve virüsü denetim altına alma eforlarını tehlikeye sokan şımarık çocuklar” olarak tasvir edilmesini “ABD bizi kovmak istiyor, Çin de dönmemize müsaade vermiyor.” halinde yorumladı.

Çin’in seyahat kısıtlamaları nedeniyle üzülse de bu süreçte vatan sevgisinin arttığını belirten Shizheng, “Önceleri ABD’nin herkes için bir hayaller, eşitlik ve müsamaha ülkesi olduğuna inanırdım, artık buna inanmıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Rasyonel manada bir vatanseverim, beynim yıkandığı için değil.” diyen Shizheng, iki ülkenin de kendisini hayal kırıklığına uğrattığını lakin memleketi Çin için buna tahammül edebileceğini aktardı.

ABD’nin Atlanta kentindeki Emory Üniversitesi öğrencisi, Çin kökenli 20 yaşındaki Iris Li de eğitimi bitince vatanına dönmeyi planladığını dile getirdi.

“İKİ ÜLKE DE BİZİ İSTEMİYOR”

Sosyoloji ve din çalışmaları öğrencisi Iris, durumlarını “paslaşılan bir top”a benzeterek “İki ülke tarafından da istenmiyoruz.” dedi.

Washington yönetiminin, temmuz ayı başında çıkardığı yabancı öğrencilerin ülkede kalmasını yasaklayan kararı eleştiriler üzerine geri çekmesinin ABD hakkındaki umutlarını yeşerttiğini tabir eden Iris, bu çeşit eleştirilerin Çin’de işe yaramayacağını kaydetti.

Iris, salgının iki siyasi sistemin de güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkardığını aktararak, ABD’de aldığı eğitimin kendisini daha Çin aykırısı yaptığını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, Çin ordusuyla ilişkileri olduğu gerekçesiyle yaklaşık 3 bin Çinli öğrencinin vizesini iptal etmesi, iki ülke ortasındaki gerginliği daha da artırmıştı.

ABD’de yakın zamanda yapılan bir anket, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 73’ünün Çin’e karşı olumsuz izlenime sahip olduğunu ortaya koymuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rusya’dan Afganistan’daki hapishaneye yapılan akın ile ilgili açıklama: Kınıyoruz