a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • ABD’de siyahilerin sahibi olduğu işletmeler, pandemiden en çok etkilenen bölgeler oldu

ABD’de siyahilerin sahibi olduğu işletmeler, pandemiden en çok etkilenen bölgeler oldu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD’deki siyahilerin işlettiği restoranlar, perakendeciler ve hizmet kolu, çevre uzaklıktan ve buhrandan en ziyade etkilenen bölgeler oldu.

Araştırmalara nazaran bu durumun sebepleri arasında; ABD’de siyahların daha az kaynağa sahip olmaları ve yardım almakta zorlanmaları gösteriliyor. 

TEKRAR AÇILMAYABİLİR

Ekonomistler ise corona virüs ile ilgili hasarın kalıcı olabileceği konusunda ihtarlarda bulunurken, şu anda kapatılan bu işletmelerin birçoğunun tekrar açılmayacağını belirtiyor. 

Fairlie’nin tahliline nazaran, ABD’deki siyahların sahip olduğu şirket sayısı sayısı şubat ve nisan ayları arasında yüzde 41 düşerek 640.000’e geriledi. 

Beyazların sahip olduğu işlermelerin sayısında ise yüzde 17’lik düşüş görüldü. 

Araştırmaya nazaran siyahileirn sahip olduğu işletmeler bankacılık kaynaklarına ulaşmakta güçlük çekiyor. Son 5 yılda siyahilerin sahip olduğu işletmelerin yalnızca yüzde 23’ü banka kredisi kullanırken, bu nispet beyazların sahip olduğu işletmelerde ise yüzde 46. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ATO Yöneticisi Baran’dan “AVM’lerdeki işletmelere kira desteği” talebi