a
  • Haberyum
  • Dünya
  • ABD’de Kovid-19 vakaları tekrar rekor rakamlara ulaştı

ABD’de Kovid-19 vakaları tekrar rekor rakamlara ulaştı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD, Kovid-19 salgınında en yüksek rakamları gördükten sonra aşağı gerçek bir grafik yakalamış ve vakaların azalmasından ötürü karantina pratiği askıya alınarak, ekonomiye kademeli olarak dönüş başlatılmıştı.

Çarşamba günü ülke çapındaki vaka ve ölü sayılarına bakıldığında, maskelerin bulunamadığı ve vakaların süratle yükseldiği günlere nazaran misal bir tabloyla karşılaşıldı.

Mahsusen güney ve garp eyaletlerinde dün kaydedilen rakamlarda, 2 ay aradan sonra yeni vakalarda daha beğenilmeyen bir tabloyla karşılaşıldı ve ülke genelinde yeni vaka sayısında 38 bin 886 rakamı görüldü, 808 kişi de hayatını kaybetti.

Vaka sayılarında 2 ay öncesine dönüldü

Daha önce günlük vaka sayılarında en yüksek rakam 24 Nisan’da 36 bin 739’a ulaşmış, sonrasında devamlı aşağı sahih bir seyir izlemişti.

Dün Florida, Texas, Oklahoma ve Güney Carolina üzere kimi güney ve garp eyaletleri bir gün içindeki en yüksek rakamlara ulaşarak yeni vaka sayısında rekor kıran eyaletler oldu.

Ülke genelinde 20’den fazla eyalette de vaka sayısının yükseldiği açıklandı.

Buna rağmen, önceki aylarda vaka sayısında ABD’nin en başta gelen yerlerinden New York ve New Jersey üzere eyaletlerin idareleri salgını denetim altına alırken, vakaların yüksek seyrettiği eyaletlerden gelenleri karantinaya almayı planladığını açıkladı.

Eyaletler, ekonomiye dönüşten vazgeçme niyetinde değil

Uzun zamandır vakaların denetim altında olduğu California’da Vali Gavin Newsom, dün 7 binden fazla yeni vaka tespit ettiklerini bildirdi.

Vakaların son zamanlarda süratle artmasına karşın, eyalet idareleri genel olarak yeni bir ”evde kal” buyruğu yayımlamak yahut karantina kararı almaktan yana tavır sergilemiyor.

Son günlerde vakaların en çok arttığı eyaletlerden biri olan Florida’da Vali Ron DeSantis, halkı “kalabalıklardan uzak durma ve istenilmeyen havalandırması olan mekanlarda bulunmama” konusunda uyarmakla yetindi.

Salgınla ilgili ülkelerin istatistiklerini yayımlayan “Worldometers” sitesine nazaran, çarşamba günü itibarıyla 2,4 milyondan fazla Amerikalı Kovid-19’dan enfekte oldu ve 124 bin 281 kişi ömrünü yitirdi.

ABD’de de vaka sayısı ise 2 milyon 491 bine ulaştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), çarşamba günü yaptığı açıklamada, hükümetlerin ve toplulukların, virüsün yayılımını temasları kısıtlama ya da karantina yoluyla durduramazsa, ABD için genel bir kapatma kararının tekrar gözden geçirmeye gereksinim duyulabileceği konusunda ikazda bulunmuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Putin: Herkes faşizm yılanının başını kimin ezdiğini biliyor, lakin öteki fikirleri ileri sürüyor