a
  • Haberyum
  • Dünya
  • ABD’de Demokrat başkanlardan Trump’a ‘maske yasağı getir’ baskısı

ABD’de Demokrat başkanlardan Trump’a ‘maske yasağı getir’ baskısı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD’de koronavirüs salgını vakalarının ekonomiye kademeli dönüş sürecinde yine yükselişe geçmesi ve kimi eyaletlerde rekor vaka sayılarına ulaşması üzerine, demokrat başkanların Başkan Trump üzerindeki baskısı arttı.

New York Valisi Andrew Cuomo, dün yaptığı basın açıklamasında, ‘‘Halka açık sahalarda maske takmanız gerektiğini söylemenin en yalın adımını şimdi atmadık. Bugün Başkana söylüyorum, Kovid-19’u durdurmaya yardım etmek istiyorsanız, bu ülkedeki kişilere gerçeği söylemeye başlamalısınız ve gerçek bunun ne kadar büyük bir tehdit olduğudur” sözleri ile Trump’a yüklendi.

Cuomo, New York’ta iki ay önce maske takma mecburiliği yanında bir tatbik başlattıklarını, Başkan Trump’ın da maske takarak ulusa örnek olması ve ülke çapında maske mecburiliği getirmesi gerektiğini tabir etti.

Sair başkanlar de davette bulundu

Demokrat Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de pazar günü bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada, ABD başkanının Kovid-19 salgını ile savaşını eleştiren kelamlara konum verdi.

Demokrat önder, maske yasağının ‘gecikmiş bir görev’ olduğunu ve Trump’ın bir an önce bu yasak kararını alması gerektiğini vurguladı.

İki validen Pence’e ‘Maske tak’ daveti

ABD’de iki eyalet valisi de Başkan Yardımcısı Mike Pence’e, Amerikan halkını maske takmaya yönlendirecek daha güçlü iletiler vermesi tarafında davette bulundu.

New Mexico  Demokrat Valisi Michelle Lujan Grisham ile birlikte Utah Cumhuriyetçi Valisi Gary Herbert de cuma günü yaptıkları açıklamada, Pence’i mahsusen vakaların yeni artış gösterdiği eyaletlerde maske takılmasını teşvik etmeye çağırmıştı.

Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC), halka açık alanlarda maske kullanılmasını tavsiye etmekle birlikte, maske takmanın mecburî olduğuna dair bir açıklamada bulunmuyor.

ABD’nin şu ana kadar 18 eyaletinde maske takma zaruriliği bulunurken birden fazla eyalette ise maske konusunda kısmi pratikler mevcut.

Öte yandan, Başkan Trump’n, mayıs ayında Ford fabrikası ziyareti dışında, açık meydanda ve basın açıklamarında maske taktığı görülmezken, Başkan Yardımcısı Pence, bilhassa nisan ayında aldığı ağır tenkitlerin akabinde, kameralar önünde daha sık maske ile görünmeye dikkat ediyor.  

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rusya Soruşturma Komitesi’nden Türkiye’de ölen Rus turistlerle ilgili sorunun çözümlenmesi daveti