a
  • Haberyum
  • Dünya
  • ABD “Terörizm 2019 Memleketler Raporu”nu açıkladı

ABD “Terörizm 2019 Memleketler Raporu”nu açıkladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD Dışişleri Bakanlığı, her yıl açıkladığı terörizm ülkeler raporunun 2019’a ilişkin versiyonunu yayımladı.

DEAŞ ile uğraşa geniş taraf ayrılan raporda, ABD ve ortaklarının, milletlerarası terör örgütü DEAŞ’ın yenilmesi ve yok edilmesinde büyük rol oynadığı vurgulandı.

Bununla bir arada raporda, Suriye ve Irak’da kalıcı bir hezimete uğratılan DAEŞ’in artık belirli ortamlarda hakimiyet sağlamak yerine dünyanın çeşitli kesimlerinde ataklar düzenleyen küresel bir terör ağına dönüşmeye başladığı söz edildi.

Başkaca ABD’nin Irak ve Suriye’de ele geçirilen DEAŞ militanlarının ilişkin oldukları ülkelere yargılanmak üzere gönderilmesi konusunda ağır efor sarfettiği vurgulanırken, münhasıran Avrupa ülkelerine, vatandaşı olan örgüt üyelerini geri almaları ve yargılamaları davetinde bulunuldu.

Gayrı yandan raporda, ABD’nin El Esas ve ilişkili kümelerin etkisiz hale getirilmesi için yaptığı çalışmalara 2019 yılında da devam ettiği belirtilirken, El Esas’ın bilhassa Usame bin Ladin’in oğlu Hamza bin Ladin’in öldürülmesiyle önemli bir gerileme yaşadığı ileri sürüldü.

Buna karşın örgütün münhasıran Afrika ve Orta Doğu’da terör faaliyetlerine hala devam ettiği kaydedilirken, Afrika’da yoğunluk gösteren Eş-Şebab ve Suriye’de bulunan Tahrir el-Şam ile El Nusra için ise “tehlikeli terörist gruplar” tanımlaması yapıldı.

TÜRKİYE KISMI

Raporun Türkiye kısmında, Türkiye’nin içeride terör örgütü PKK, dışarıda da terör örgütü DAEŞ ile savaş ettiği vurgulanırken, münhasıran DAEŞ’e karşı verilen savaşta faal rol oynadığı belirtildi.

Öteki yandan PKK ve YPG’nin Türkiye sonları içinde çeşitli terör hareketleri gerçekleştirdiği kaydedilen raporda, son 2 raporda mekan verilmeyen “Türkiye’nin YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak gördüğü” ibaresine bu defa konum verilmesi dikkati çekti.

Raporun Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) değinilen kısmında ise Türkiye’nin FETÖ’yü “terör örgütü” olarak tanımladığı ve bu kapsamda yurt içinde ve yurt dışında ağır tutuklamalar gerçekleştirdiği belirtilirken, örgütün ABD’nin terör örgütleri listesinde olmadığına vurgu yapıldı.

Öte yandan, geçen yılki raporda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için yapılan “sürgünde diyanet adamı” tarifinden diyanet adamı sözünün kaldırıldığı görüldü.

SUUDİ ARABİSTAN VE UAE’YE ÖVGÜ

Raporun Suudi Arabistan kısmında ise Riyad idaresinin terörizm ve radikal gruplar ile uğraş konusunda ABD ile yakın iş birliği yaptığı ve münhasıran İran ve Hizbullah örgütüne karşı tesirli adımlar attığı belirtilirken, sair taraftan ülke içinde terör suçlamalarıyla bir çok muhalif aktivist ve diyanet adamını tutuklamasına da vurgu yapıldı.

Bunun yanı sıra raporda insan hakları ve terörizm ile savaşta övülen Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın, Yemen ve başka ülkelerdeki silahlı örgütlerle yaptığı iş birliğine konum verilmedi.

ÇİN’İN TERÖR BAHANESİNE VURGU

Raporun Çin kısmında, Çin Komünist Partisinin “terörle mücadele” ismi altında bilhassa Sincan Uygur Özerk Yeri’nde ağır izleme ve takip faaliyetlerinde bulunduğu kaydedilirken, “Çin hükümetinin terörle uğraşa yönelik kitlesel izleme ve denetim, sansür, diyaneti ve etnik azınlıkların asimilasyonu üzere ağırlıkçı yaklaşımı insan haklarını göz gerisi ediyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Çin’in bu faaliyetlerinde “Doğu Türkistan İslami Hareketi” kümesini mazeret olarak gösterdiğini, fakat bu kümenin hala canlı olduğuna dair sağlıklı bir delil olmadığı vurgulanan raporda, “Çin hükümeti, terörizm bahanesiyle Sincan Uygur Özerk Kesimi’ndeki yekuna kamplarında 1 milyondan fazla Uygur, etnik Kazak ve başka Müslüman azınlık küme üyelerini gözaltına aldı.” sözlerine bölge verildi.

TERÖRÜ DESTEKLEYEN DEVLETLER KISMI

Raporun “Terörizmin Devlet Sponsorları” kısmında ise geçen yıllarda olduğu üzere bu yıl da İran, Sudan, Suriye ve Kuzey Kore, “terör sponsoru” kategorisinde mekan aldı.

Raporda, Kuzey Kore’nin nükleer silahlarla nahiyeyi ve komşularını tehdit etmesinin yanı sıra farklı ülke hudutlarında suikastlar düzenlettiği ileri sürüldü.

Raporda İran’ın nahiyede ve dünya genelinde terör örgütlerine maddi kaynak aktararak zararlı faaliyetlerine devam ettiği belirtilirken, “1984’ten beri terör destekçi ülke olarak belirlenmiş olan İran, Lübnanlı Hizbullah ve Gazze’deki terör kümelerinin yanı sıra Suriye ve Irak’taki çeşitli kümeleri destekleyerek, 2019’da da terör ilişkili faaliyetlerine devam ediyor.” değerlendirilmesinde bulunuldu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

PKK/YPG detayı! ABD’de dikkat çeken rapor yayınlandı…