a
  • Haberyum
  • Dünya
  • ABD: Rusya’nın müzakere şartları kabul edilemez

ABD: Rusya’nın müzakere şartları kabul edilemez

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İngiltere’den mevkidaşı James Cleverly ile görüştü.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Blinken, Rusya ile müzakere ihtimaline değindi.

Blinken’dan Rusya yorumu

Blinken, “Rusların haftalar ve aylardır diplomasiyi zorladığı ve bunu istediği, Ukrayna ve bizim de bunu istemediğimiz yönünde bir anlatı vardı. Bu, elbette, tamamen yanlış değil.” dedi.

“Ancak bence sadece Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yakın zamanda yaptığı bir konuşmada kendi sözlerine bakmanız gerektiğini düşünüyorum.” diyen Blinken, şunları söyledi:

“Kabul edilemez bir şey”

“Ukrayna ‘yeni saha gerçeklerini kabul etmedikçe müzakere edilecek bir şey yok’ diyor. Diğer bir deyişle, Ukrayna, ‘Rusya zorla ele geçirdiği toprakları geri almayacağını kabul etmedikçe ve bunu benimsemedikçe müzakere edilecek bir şey yok’ diyor. Elbette, bu kabul edilmeyecek imkansız bir şeydir.”

“Rusya, tarihinde hiç bu kadar izole edilmedi”

İngiltere Dışişleri Bakanı Cleverly, konuşmasında ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteğin takdir edilmesi gerektiğini vurguladı.

Cleverly, “Şunu unutmamalıyız ki Rusya, tarihinde hiç bu kadar izole edilmemişti, Atlantik İttifakı ise hiç bu kadar birlik içinde olmamıştı. Şayet Putin, dünyanın Ukrayna’da yorgun düşeceğine ve onun emellerine direnme iradesini kaybedeceğine inanmışsa bu, onun adına ikinci bir devasa yanılgıdır.” dedi.

Öte yandan mevkidaşı Blinken ile Ukrayna-Rusya savaşını, İran’ın, İran-İngiltere çifte vatandaşı eski Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Ekberi’yi idam etmesini de görüştüklerini anlatan Cleverly, Tahran’ın nükleer programı ile Rusya’ya insansız hava araçları tedarik etmesine yönelik kaygıları ele aldıklarını dile getirdi.

Kaynak: Ensonhaber

Ensonhaber

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Economist: Türkiye’de hiç kimse Erdoğan gibi seçim kampanyası yürütemez