DOLAR

32,8126$% -0.04

EURO

35,1423% -0.05

GRAM ALTIN

2.448,19%-0,08

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

TAM ALTIN

15.997,00%-0,31

BİST100

10.771,36%0,29

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Dünya
  • ABD Bağımsızlık Günü Güney Çin Denizi’nde iki uçak gemisiyle tatbikat yaparak kutlandı, Pekin ‘güç gösterisini’ kınadı

ABD Bağımsızlık Günü Güney Çin Denizi’nde iki uçak gemisiyle tatbikat yaparak kutlandı, Pekin ‘güç gösterisini’ kınadı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD Donanması’nın Japonya’da üslenen 7. Filosu’nun halkla ilişkiler ofisinden yapılan açıklamada, nükleer güçle çalışan uçak gemileri USS Nimitz ve USS Ronald Reagan ile onlara eşlik eden savaş gemilerinin Güney Çin Denizi’ne gönderilmesi suretiyle ABD’nin 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nün kutlandığı dile getirildi. Açıklamada iki uçak gemili vurucu kümenin 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nü rotaları boyunca taktik egzersizler yaparak  kutladığı tabir edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise ABD, ‘güç gösterisi yapmak için gemilerini kasten kesime göndermekle ve nahiye ülkeleri arasında ihtilaf çıkarmaya çalışmakla’ suçlandı. 

Çinli sözcü: Çatışma provokasyonu, askeri gerilim, fitne 

Çin Dışişleri Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın içtimasında, USS Nimitz ve USS Ronald Reagan’ın Güney Çin Denizi’nde yaptığı egzersizlerle ilgili soru üzerine, ‘ABD Donanması’nın savaş gemilerini güç gösterisi yapmak için kasten gönderdiğini’ söyledi.

‘ABD’nin niyetinin zati tartışmalı sularda çatışma kışkırtıcılığı yapmak, askerileşme ve silahlanmayı teşvik etmek ve barış ile istikrara zarar vermek olduğunu’ dile getiren Zhao, “Uluslararası topluluk ve bilhassa yer ülkeleri bunu net şekilde görüyor” dedi. 

ABD’li kumandan: Onlar bizi gördü ve biz de onları gördük

Güney Çin Denizi’nde uçuş tatbikatları yapılan iki ABD uçak gemisinden biri olan USS Nimitz Kumandanı James Kirk, telefonla Reuters’in sorularını yanıtladı. 

Çin Donanması’na bağlı gemileri kendi kümelerinin yakında gördüklerini belirten Tuğamiral Kirk, “Onlar bizi gördü ve biz de onları gördük” dedi. 

Kirk, Çin gemileriyle temasta rastgele bir olay yaşanmadığını, karşılıklı etkileşimlerin daima bu türlü profesyonel ve inançlı olmasını umduklarını söyledi. 

Daha önce Pentagon iki uçak gemili tatbikatı duyururken “Tüm ülkelerin milletlerarası kanunların elverdiği her noktada denize açılma, uçma, operasyon yürütme haklarının arkasında durmak istiyoruz” demişti. Her biri 100 bin ton tartısında ve 90’ar uçak taşıyan iki uçak gemisinin gönderilmesini de ‘kararlılık simgesi’ diye nitelemişti. Birleşik uçak gemisi vurucu kümesinde yaklaşık 12 bin asker bulunuyor.

Güçlü kaynakları olan Güney Çin Denizi’nin 10’da 9’unda egemenlik argüman eden Çin, buradaki adacıklarda üsler ve uçak pistleri inşa edip uçak konuşlandırıyor. 

Washington ile Pekin arasındaki ticaret-teknoloji savaşı, koronavirüs pandemisi, Hong Kong gerilimlerinin üzerine Güney Çin Denizi’nde de sular ziyadesiyle ısınıyor. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten “Libya” açıklaması: ‘Türkiye insanlık için çetinde kalanların yanında olmaya devam ediyor’