a
  • Haberyum
  • Gündem
  • ABD, Almanya ve Yunanistan’a Gaziantep’ten maske ihracatı

ABD, Almanya ve Yunanistan’a Gaziantep’ten maske ihracatı

reklam

Gül KABA Hüseyin ÇAKMAK/İSTANBUL, – Gaziantep’te 10 ay önce kurulan yerli maske firması Musk’ın Genel Müdürü Murat Kutlar, günlük 600 bin, aylık ise 20 milyona yakın maske ürettiklerini söyledi. Ürettikleri maskelerin yüzde 80’ini ihraç ettiklerini aktaran Kutlar, “Ürünümüzü, Amerika, Yunanistan, Almanya gibi birçok ülkeye gönderiyoruz” dedi.

Çin’de fuar işleriyle uğraşırken pandemi patlayınca memleketi Gaziantep’e giderek maske üretim tesisi kurduğunu anlatan Kutlar, “Pandemi sürecinde uçak kargolarla makineleri, memleketim Gaziantep’e getirterek, 2 bin metrekare alan üzerine N95 maske üretim tesisi kurduk. Doğru maskeyi üretebilmek için fabrikanın içinde laboratuvar da inşa ettik. Araştırmalarımız ve çabalarımız sonucunda Musk FFP2 isimli ürünü piyasaya sunduk. FFP2, Amerika’da N95’in karşılığıdır. Diğer cerrahi maskelere göre, daha koruyucudur ve çok tercih ediliyor” diye konuştu.

5 KATLI, 8 SAATE KADAR KORUYOR

Sorumluluk bilinciyle üretim yaptıklarını dile getiren Kutlar, “Pandemide ön cephede savaşan doktorların bu maskeyi kullandığını biliyoruz. Doğru maskeyi üretebilmek için her aşamada kalite, kontrol ile filtrasyon testleri yapıyoruz. Ürettiğimiz maske 5 katlıdır. Her bir katı özel kumaşlardan oluşuyor. 0.3 mikronda yapılan testlerde koronavirüse karşı yüzde 99’a kadar koruma sağladığı görüldü. Bu maskemizi kullanan kişilerin, Kovid 19’dan yüzde 100 korunduğu anlamına gelir. Maskenin kullanım ömrü 8 saattir. Ama 8 saatten sonra koruma düzeyi kaybolmaz, 3 güne kadar kullanılabilir” ifadelerini kullandı.

GÜNDE 600 BİN, AYDA İSE 20 MİLYON MASKE ÜRETLİYOR

Fabrikayı kurarken Gaziantep’i hem memleketi hem de ihracat şehri olduğu için tercih ettiğini söyleyen iş insanı Murat Kutlar, “Günlük 600 bine yakın, aylık ise 20 milyon maske üretiyoruz. Ürettiğimiz maskenin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Vakalar yükseldikçe, maskenin kullanım oranları da artıyor. 10 ayda 150 kişiyi de istihdam ettik. Üretim süreçlerindeki yoğunluğa göre iş alınan kişi sayısı değişiyor” dedi.

10 AYDA 10 MİLYON DOLARLIK GELİR ELDE EDİLDİ

20 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Kutlar, Amerika’dan Yunanistan’a, Almanya’dan, Avrupa’nın önde gelen market zincirine kadar birçok ülkede, üst düzey bürokrat, sporcu, yönetici ve asker maskemizi kullanıyor. En fazla ihracat yaptığımız ülkelerin başında Almanya geliyor. Türkiye’de ise cumhurbaşkanlığından bakanlıklara, spor kulüplerine kadar birçok kurum ve kuruluşta maskemizden bulunuyor. 10 ayda, 10 milyon dolarlık bir gelir elde ettik. Maskenin kullanım alanı çok geniş. Pandemi bittikten sonra da üretime devam etmek istiyoruz ve o yönde yatırımlara devam ediyoruz” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

FETÖ’nün ‘Sur İçi Avukatlar Grubu’nun sorumlusu avukat yakalandı

HIZLI YORUM YAP