a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • AB, Rusya’ya ekonomik yaptırımların müddetini uzattı

AB, Rusya’ya ekonomik yaptırımların müddetini uzattı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

AB Kurulu, birinci olarak Rusya’nın Ukrayna’nın istikrarsızlaştırılmasına yönelik hareketleri nedeniyle 2014’te başlatılan kısıtlayıcı önlemlerin mühletinin 31 Temmuz’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Açıklamada, AB yaptırımlarının Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’ya saldırısı sonrasında kıymetli ölçüde genişletildiği anımsatıldı.

AB, şimdiye kadar Rusya’ya yönelik 12 yaptırım paketi yürürlüğe koydu. Rusya’ya yönelik yaptırımlar, ticaret, finans, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks eserleri de içeren geniş bir yelpazeye yayılıyor.

Deniz yoluyla taşınan ham petrol ile birtakım petrol eserlerinin Rusya’dan AB’ye ithalatına yönelik yasak, birtakım Rus bankalarının memleketler arası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılması ve çok sayıda yayın kuruluşunun faaliyetlerinin askıya alınması da yaptırımlar ortasında yer alıyor.

AB’nin Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlarının müddeti her 6 ayda bir uzatılıyor. Rusya, 18 Mart 2014’te Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni ve Sivastopol kentini yasa dışı formda ilhak etmişti. AB, Rusya’ya ekonomik yaptırım kararını birinci olarak 2014’te almıştı.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

700 bin kamu emekçisi için ‘ek zam’ talebi